Partner serwisu

Sukces w projekcie onkologicznym

Kategoria: Z życia branży

Selvita osiągnęła pierwszy kamień milowy w strategicznym projekcie realizowanym z amerykańską firmą biotechnologiczną H3 Biomedicine, specjalizującą się w odkrywaniu i rozwijaniu celowanych terapii onkologicznych. Odniesiony w badaniach sukces będzie wiązał się z wypłaceniem dodatkowego wynagrodzenia dla polskiej Spółki.

Sukces w projekcie onkologicznym

Zawarta z H3 we wrześniu ubiegłego roku umowa zagwarantowała Selvicie przychody na poziomie 5,8 mln zł w latach 2013-2015 oraz potencjalnie wielokrotnie wyższe świadczenia z tytułu zrealizowania określonych etapów prac (kamieni milowych) w rozwoju wspólnego projektu – platformy inhibitorów kinaz.

Opisywane wydarzenie stanowi potwierdzenie wysokiego potencjału rozwijanego wspólnie projektu i będzie wiązało się z wypłatą dodatkowego wynagrodzenia dla Selvity za osiągnięcie określonego w umowie kamienia milowego. Selvita i H3 oczekują, że w wyniku kontynuacji badań, pierwszą cząsteczkę będą w stanie wprowadzić w fazę badań przedklinicznych w 2015 r., a w etap badań klinicznych rok później.

Intensywne prace

–Współpraca z Selvitą pozwoliła nam zweryfikować potencjalne cele terapeutyczne i hipotezy badawcze oparte na genetycznych zmianach w nowotworach. Poprzez systematyczne sprawdzanie wybranych molekularnych celów terapeutycznych, H3 i Selvita są dużo bliżej zrozumienia ich mechanizmów biologicznych i roli w procesie nowotworowym, równolegle rozwijając związki chemiczne zdolne do modulacji ich aktywności. Zrobiliśmy szybkie postępy i mamy zamiar intensywnie kontynuować prace, których celem jest wprowadzenie nowych terapii do badań klinicznych – komentuje Markus Warmuth, prezes zarządu H3 Biomedicine.

Zgodna współraca

– Najbardziej zaawansowane programy onkologiczne Selvity koncentrują się na grupie związków chemicznych należącej do klasy inhibitorów kinaz. Tak szybkie postępy i osiągnięcie przełomowego momentu we współpracy z H3 Biomedicine, bazuje na wcześniejszych sukcesach zespołu naukowego w ramach programów SEL24, dualnego inhibitora kinaz PIM/FLT3; i SEL120, selektywnego inhibitora CDK8. Od samego początku naszej współpracy z H3, oba zespoły ściśle i zgodnie współdziałały ze sobą wykorzystując unikalne doświadczenie. Dzięki temu możemy mieć dziś nadzieję, że pierwsze cząsteczki będące efektem tej współpracy, trafią do badań klinicznych już w 2016 r. – mówi Krzysztof Brzózka, wiceprezes zarządu i dyrektor naukowy Selvita.

Kolejne plany

To pierwszy finansowy, a drugi naukowy kamień milowy, jaki w dotychczasowej historii osiągnęła we współpracy z partnerami Selvita. Podobne warunki umowy obowiązują Spółkę w przypadku współpracy z jednym z największych na świecie koncernów farmaceutycznych Merck Serono. W tym roku Selvita planuje podpisanie dwóch kolejnych umów partneringowych. Jest obecnie na etapie zaawansowanych rozmów z dużymi i średnimi firmami farmaceutycznymi ze Stanów Zjednoczonych i Europy.

Inhibitory kinaz

Należą do najszybciej rozwijających się kategorii leków onkologicznych. Stanowią jednocześnie najbardziej popularną klasę nowo rejestrowanych leków. Statystycznie inhibitory kinaz będące w pierwszej fazie badań klinicznych mają 47% szans na wejście na rynek (przy średniej dla leków onkologicznych na poziomie 18%).

 

Źródło: informacja prasowa Selvita

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ