Produkcja kosmetyków w zgodzie z naturą
– Z naszych linii produkcyjnych zjeżdżają miesięcznie miliony żeli pod prysznic, szamponów, mleczek do ciała, toników, wód micelarnych oraz farb do włosów naszych ulubionych marek, np. Garnier. Równocześnie działamy wielotorowo, aby ograniczyć nasz wpływ środowiskowy. O prośrodowiskowych działaniach na terenie zakładu produkcyjnego L’Oréal Warsaw Plant opowiada Ewa Urbaniak, dyrektorka fabryki.

Aldona Senczkowska-Soroka: Fabryka L’Oréal w Polsce wciąż się rozwija. Z jakich zmian jesteście najbardziej dumni?
Ewa Urbaniak: W fabryce L’Oréal Warsaw Plant realizujemy wiele inwestycji, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał produkcyjny zakładu. Z naszych linii produkcyjnych zjeżdżają miesięcznie miliony żeli pod prysznic, szamponów, mleczek do ciała, toników, wód micelarnych oraz farb do włosów naszych ulubionych marek, np. Garnier. Równocześnie działamy wielotorowo, aby ograniczyć nasz wpływ środowiskowy. Dbamy o kurczące się zasoby planety, takie jak np. woda. Od lat podejmujemy działania ograniczające jej zużycie w produkcji kosmetyków. Tam, gdzie było to możliwe, wprowadziliśmy jej recyrkulację, redukując straty np. poprzez instalację zamkniętych pętli wody.
Najbardziej dumni jesteśmy ze Stacji Recyklingu Wody, która jest dla nas „zielonym sercem fabryki”. Od marca 2020 roku stacja pozwala na oczyszczanie ścieków produkowanych w fabryce, a następnie odzyskiwanie wody o wysokim standardzie, która jest ponownie wykorzystywana do procesów okołoprodukcyjnych. Stacja miesięcznie odzyskuje 3000-3500 m3 , co odpowiada objętości 6-7 mln półlitrowych butelek. W 2020 roku w fabryce zaoszczędziliśmy ponad 26 000 m3 wody, co daje równowartość 7,5 basenów olimpijskich. Dzięki podjętym działaniom, w 2020 r. udało się zredukować zużycie wody o 50% w odniesieniu do roku bazowego 2005, przy jednoczesnym wzroście produkcji o 220%.
Jakie są inne prośrodowiskowe inicjatywy realizowane w fabryce?
Prośrodowiskowe działania fabryki, oprócz ograniczenia zużycia wody, obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych czy ilości odpadów. Stopniowo dążymy do zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych tak, aby odpady były ponownie wykorzystywane jako surowiec. Od 2007 roku wprowadzane są rozwiązania, które mają zmniejszać wagi i rozmiar opakowań oraz promować systemy ich wielokrotnego ładowania i napełniania.
Dbamy także o nasze otoczenie naturalne. Fabryka mieści się na terenie obszaru chronionego krajobrazu oraz w otulinie obszaru Natura 2000. Na terenie zakładu są drzewa, które są zabytkami przyrody oraz dwa stawy, a także wiele gatunków roślin i zwierząt. Chcąc wspierać otoczenie naturalne, przeprowadziliśmy inwentaryzację bioróżnorodności. Naukowcy obserwowali i dokumentowali życie flory i fauny, a następnie opracowali działania służące utrzymaniu oraz zwiększeniu bogactwa gatunkowego. Zależy nam także na zwiększaniu świadomości ekologicznej. Odbyło się już wiele warsztatów z udziałem pracowników fabryki. Działania edukacyjne są kierowane także do najmłodszych. W ramach współpracy L’Oréal i gminy Brwinów, cyklicznie organizujemy zajęcia poświęcone ekologii.
Odpowiedzialność i troska o otoczenie, zarówno środowisko naturalne, jak i ludzi, to jedna z ważnych wartości w fabryce. Pracownicy od lat chętnie włączają się w pomoc społeczności lokalnej, m.in. podczas Citizen Day. Każdy zainteresowany może zaangażować się w pomoc w swoim sąsiedztwie. Jednym z działań był program wolontariatu, zrealizowany w ubiegłym roku. Fabryka przekazała pracownikom środki na realizację akcji, które przyniosły korzyści dla lokalnych społeczności lub przyczyniły się do ochrony przyrody czy zwierząt. Najciekawsze ze zgłoszonych pomysłów, które miały nieść pomoc innym, zostały dofinansowane przez fabrykę i zrealizowane przez wolontariuszy.
Cieszę się, że możemy produkować kosmetyki z poszanowaniem zasobów planety, a także wspierać społeczność lokalną i otaczającą nas naturę. Wierzę, że dzięki odpowiedzialnemu podejściu L’Oréal i globalnemu wsparciu będziemy mieli w Polsce nie tylko najnowocześniejszą, ale także najbardziej „zieloną” fabrykę w regionie, która będzie inspiracją dla innych zakładów produkcyjnych
Rozmawiała Aldona Senczkowska-Soroka, redaktor czasopisma „Przemysł Farmaceutyczny” oraz portali kierunekFARMACJA.pl oraz kierunekKOSMETYKI.pl
Komentarze