Partner serwisu
23 listopada 2021

4 sposoby… na zmniejszenie ilości odpadów farmaceutycznych dzięki etykietom

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W Avery Dennison wierzymy, że małe zmiany w projektowaniu opakowań mogą mieć duży wpływ na zrównoważony rozwój. We współpracy z klientami z branży farmaceutycznej i opieki zdrowotnej stworzyliśmy i przetestowaliśmy wiele rozwiązań w zakresie etykietowania, które pomagają zmniejszyć ilość odpadów i spełniają specyficzne wymagania branży.

4 sposoby… na zmniejszenie ilości odpadów farmaceutycznych dzięki etykietom

Oto trzy sposoby, jakie firmy z branży opieki zdrowotnej podejmują w kierunku opakowań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Po pierwsze… Zmniejszenie ilości materiału używanego na produkt

Przejście na etykietę o grubości mniejszej o 10 µm jest niezauważalne, jeśli chodzi o wydajność i wygląd, ale przynosi znaczne korzyści dla środowiska. Porównaliśmy nasze etykiety PP50 (50µm) i PP40 (40µm) – stosowane w ampułkostrzykawkach, fiolkach, aerozolach do nosa, butelkach na tabletki i innych ogólnych zastosowaniach – i okazało się, że cieńsza etykieta zużywa o 11% mniej surowców kopalnych, o 6% mniej energii, o 4% mniej wody i wytwarza o 7% mniej gazów cieplarnianych.

Dodatkową zaletą jest to, że cieńsze materiały etykietowe umożliwiają stosowanie dłuższych rolek etykiet, co oznacza zmniejszenie liczby zmian rolek i przestojów na linii produkcyjnej.

Po drugie… Konstrukcja umożliwiająca recykling bez zanieczyszczeń

Badanie Nederland Circulair wykazało, że prawie 20% odpadów z tworzyw sztucznych w szpitalach składa się z materiałów mieszanych. Użycie tego samego materiału do produkcji etykiety i pojemnika, czyli stworzenie opakowania jednomateriałowego, jest ważnym krokiem w kierunku skutecznego recyklingu.

Eliminacja materiałów mieszanych jest również ważna w przypadku opakowań innych niż plastikowe. Na przykład plomby zabezpieczające do pudełek kartonowych mogą być wykonane z kompostowalnej folii octanowej, która nie zanieczyszcza strumienia recyklingu papieru.

Po trzecie… Tam, gdzie to możliwe, wykorzystuj materiały pochodzące z recyklingu mechanicznego

Bezpieczeństwo jest oczywiście najwyższym priorytetem w przypadku opakowań farmaceutycznych, a ograniczona identyfikowalność surowców w przypadku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oznacza, że nie są one dobrymi kandydatami na opakowania, które mają bezpośredni kontakt z lekami.

Istnieje jednak wiele etapów produkcji, na których materiały pochodzące z recyklingu mechanicznego dobrze spełniają wymogi przepisów. Jednym ze sposobów, w jaki firmy włączają do swoich procesów bardziej zrównoważone tworzywa sztuczne, są podkłady etykietowe z PET pochodzącego z recyklingu. Podkłady rPET firmy Avery Dennison są wykonane z warstwy PET pochodzącej z recyklingu, umieszczonej pomiędzy dwiema warstwami pierwotnego PET, które działają jak bariera, dzięki czemu są bezpieczne do stosowania w aplikacjach farmaceutycznych.

AD Circular – program recyklingu

Jego celem jest zbiórka i poddanie recyklingowi materiałów użytych do produkcji podkładów etykietowych – niezależnie od ich producenta.

Podkłady papierowe lub PET, pozostające po aplikacji etykiet jako odpad, są doskonałym źródłem surowców wtórnych i uważamy, że należy utrzymać je w łańcuchu wartości i tym samym wspierać Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Dlatego właśnie stworzyliśmy AD Circular.

 

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ