Partner serwisu
10 czerwca 2014

Inteligentny ładunek

Kategoria: Ciekawostki

Samodzielne powiadamianie SMS-em lub e-mailem o aktualnej pozycji na drodze, informowanie o czasie dostawy z dokładnością co do minuty, biorąc pod uwagę natężenie ruchu, przekazywanie raportu o zachowaniu indywidualnych warunków przewozu ładunku – na to wszystko pozwala rozwiązanie T-Traco, czyli monitorowanie dostaw w czasie rzeczywistym.

Inteligentny ładunek

O tym, jak cenne w prowadzeniu działalności biznesowej są informacje, nie trzeba nikogo przekonywać. Towarzyszą one nie tylko praktycznie każdej czynności realizowanej przez przedsiębiorstwa, ale także mają zasadniczy wpływ na kondycję finansową firmy. To właśnie na podstawie szeregu danych rynkowych spółki kształtują swoje strategie i prowadzą bieżącą działalność. Informacja stała się zatem dobrem – niejednokrotnie bardzo kosztownym. Również logistyka bez sprawnej wymiany informacji, nie miałaby racji bytu. Szczególnie istotne są wiadomości wymieniane pomiędzy nadawcą, odbiorcą oraz przewoźnikiem na temat stanu realizacji dostawy oraz parametrów charakteryzujących ładunek (np. temperatura, wilgotność).

Liczba informacji, które codziennie docierają do osób odpowiedzialnych za transport i logistykę, jest ogromna. Cytując francuskiego generała Guyaux, specjalisty ds. wywiadu gospodarczego: „Informacja ma wartość tylko wtedy, kiedy właściwa osoba otrzymuje ją w odpowiednim czasie”. No i właśnie tutaj pojawia się zasadniczy problem z punktu widzenia przedsiębiorstw – jak w sposób tani, bezpieczny i skuteczny monitorować dostawy, komunikować się z kierowcą, śledzić parametry ładunku oraz automatycznie informować klientów o tym, kiedy ładunek będzie w punkcie rozładunku?

Systemy T&T – koszty i ograniczenia

(...) Zasadniczy problem istniejących rozwiązań jest taki, że nie są one zintegrowane. Oczywiście mogłyby być, jednak wiąże się to z dużymi kosztami budowy specjalnych interfejsów.

Kolejny problem to wysokie koszty obsługi, które wynikają z konieczności zakupu kilku systemów, ale także i urządzeń do monitorowania lokalizacji pojazdu, kontroli temperatury itp. Sytuacja komplikuje się odatkowo, jeśli chcemy monitorować nasz pojazd poza granicami Polski. Dochodzą do tego wysokie koszty opłat roamingowych za transmisję danych czy też komunikację głosową z kierowcą.

Rozwiązanie T-Traco – oszczędności i zalety

Przedstawione powyżej problemy stały się inspiracją dla Instytutu Logistyki i Magazynowania do stworzenia innowacyjnego produktu pozbawionego przytoczonych wad. Instytut, wspólnie z firmą CallFreedom z Bydgoszczy, opracował kompleksowe rozwiązanie T-Traco, umożliwiające: globalną, tanią, bezpieczną i szybką komunikację pomiędzy pojazdem, spedytorem a klientem, z całkowitym pominięciem wysokich opłat roamingowych, lokalizowanie pojazdu oraz pomiar wybranych parametrów ładunku.

Najciekawszą cechą systemu jest pełne wdrożenie koncepcji inteligentnego ładunku. Dzięki temu ładunek sam powiadomi nas SMS-em, e-mailem, gdzie akurat się znajduje, o której u nas będzie (z dokładnością do kilku minut, uwzględniając natężenie ruchu na drodze), czy przybędzie na czas, czy zachowane zostały zadane warunki przewozu (temperatura, wilgotność).

 

Cały artykuł można przeczytać w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" 2/2014

Fot.: BMP'

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ