Partner serwisu
24 lutego 2022

Kiedy wątroba potrzebuje regeneracji i jak jej w tym pomóc?

Kategoria: Z życia branży

Wątroba to niezwykle ważny organ w naszym organizmie. Dzięki niej ciało oczyszcza się z toksyn. Do tego produkuje żółć, która wspomaga trawienie, a to nie koniec istotnych funkcji, jakie wątroba pełni w organizmie. Narząd ten ma niesamowitą zdolność do regeneracji, gdy ulegnie uszkodzeniu.

Kiedy wątroba potrzebuje regeneracji i jak jej w tym pomóc?

Wątroba ulega regeneracji najczęściej w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy, jeśli wdroży się odpowiednią dietę i prozdrowotne działania. Można jej w tym trochę pomóc.

Jak przebiega regeneracja wątroby?

Dobry stan wątroby sprawia, że właściwie cały organizm lepiej funkcjonuje. Dlatego tak ważna jest regeneracja wątroby. Jest ona niezwykłym narządem, ponieważ posiada zdolność do samoregeneracji. Już nawet niewielki fragment tego narządu, który poprawnie pracuje, jest w stanie zapewnić właściwą równowagę całemu organizmowi. Wątroba sama z siebie jest w stanie zregenerować się nawet przy dużym uszkodzeniu. Najczęściej ten proces zajmuje jej od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czasami konieczny okazuje się jej przeszczep. Wtedy z niewielkiego kawałka przeszczepionego organu jest ona w stanie powoli się odbudowywać.

Kiedy wątroba potrzebuje regeneracji?

Zły styl życia, nieodpowiednia dieta, używki, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne czy przyjmowane leki są najczęstszym powodem tego, że wątroba potrzebuje regeneracji. Narząd ten nie jest unerwiony, dlatego nie boli. Można jednak odczuwać dyskomfort po prawej stronie w nadbrzuszu, gdy zje się ciężkostrawny posiłek lub wypije alkohol.

Czasami pojawiają się sygnały, których można nie wiązać bezpośrednio z problemami z wątrobą. Są to m.in.: mdłości, wyższe ciśnienie krwi, problemy z wypróżnianiem się, wzdęcia, osłabienie i zmęczenie.

Warto, aby o regeneracji wątroby pomyślały szczególnie osoby, które są otyłe, prowadzą niezdrowy tryb życia, spożywają regularnie alkohol, przyjmują dużo leków czy też mają kontakt z metalami ciężkimi lub chemikaliami.

Jak pomóc wątrobie się zregenerować?

Wątroba ma to do siebie, że stosunkowo szybko ulega regeneracji. Trzeba jej jednak w tym pomóc. Przede wszystkim należy zacząć od zmiany stylu życia, diety i nawyków żywieniowych, a także wprowadzenia odpowiedniej dawki ruchu. Konieczne jest wyeliminowanie alkoholu czy tłustych potraw, a wprowadzenie do diety kwasów tłuszczowych omega-3.

Gdy chcemy zadbać o wątrobę, warto jeść warzywa, np. marchew czy kalafior. Dobrze sprawdzają się też dojrzałe owoce, m.in. pomarańcze, banany i truskawki. Można również jeść zupy, ryż, kaszę, chudy twarożek. Poleca się podzielić pożywienie na 5-6 niewielkich posiłków, które zje się w ciągu dnia. 

Należy natomiast zrezygnować z ostrych dań, warzyw kapustnych, fast foodów, placków ziemniaczanych, sałatki z majonezem. Nie można nadużywać soków owocowych, gdyż cukier w nich zawarty sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Trzeba wykluczyć poza tym produkty ciężkostrawne, tłuszcze odzwierzęce, kawę i alkohol.

Wprowadzenie aktywności fizycznej pomoże zmniejszyć masę ciała oraz będzie działało korzystnie na zmniejszenie stłuszczenia wątroby. Uprawianie sportu przyspieszy także przemianę materii w organizmie, dzięki czemu wątroba będzie się szybciej regenerować.

źródło: artykuł zewnętrzny
fot. artykuł zewnętrzny
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ