Partner serwisu
28 marca 2022

Przyczyny pulsującego bólu z tyłu głowy

Kategoria: Aktualności

Pulsujący ból z tyłu głowy zazwyczaj kojarzony jest z ciśnieniem tętniczym, ale w niektórych przypadkach może mieć poważniejsze przyczyny. Ostry atak ból z tyłu głowy jest też związany z krwotokiem podpajęczynówkowym, który powstaje po pęknięciu tętniaka i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Przyczyny pulsującego bólu z tyłu głowy

Przyczyny i rodzaje bólu z tyłu głowy

Ból głowy, niezależnie od natężenia i charakteru dolegliwości, jest jednym z częściej występujących w populacji. Statystycznie częściej dotyka kobiet, rzadziej mężczyzn, ale może też wystąpić u dzieci. Bóle głowy mają różny charakter i mogą mieć różne przyczyny, dlatego, jeśli są uporczywe, powtarzają się lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, wymagają poszerzonej diagnostyki. Często związane są z migreną, ale pulsujący ból głowy z tyłu jest też objawem wysokiego ciśnienie, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego lub jego urazu. Może też manifestować znacznie poważniejszą chorobę.

Na podstawie danych można wyróżnić najczęstsze przyczyny pulsującego bólu z tyłu głowy.

  • Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn bólu odczuwanego z tyłu głowy. Dolegliwości mogą świadczyć zarówno o rozwijającej się, jak i już zaawansowanej chorobie.
     
  • Krwotok podpajęczynówkowy jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Jego przyczyną jest pęknięcie tętniaka, co objawia się właśnie dotkliwym bólem, który pacjenci opisują jako porażający i przeszywający. Osoba odczuwająca tak silny ból z tyłu głowy powinna natychmiast zgłosić się do lekarza.
     
  • Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych również może manifestować się bólem z tyłu głowy. Charakterystyczne są też objawy towarzyszące, m.in.: sztywność karku, gorączka, ogólne osłabienie organizmu i światłowstręt.
     
  • Zapalenia ucha środkowego wiąże się z powiększeniem węzłów chłonnych i właśnie dolegliwościami odczuwanymi z tyłu głowy, za uszami.
     
  • Wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych oraz zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, powiązane z uciskiem na nerwy, przekładają się także na promieniujący ból z tyłu głowy. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza przy schylaniu.
     
  • Guz mózgu również może wywoływać ból odczuwany z tyłu głowy. Wymaga poszerzonej diagnostyki i leczenia. Niepokój powinny wzbudzić towarzyszące bólowi nudności, wymioty, a także zaburzenia widzenia.
     
  • Migrenowe bóle głowy mogą powodować uporczywe dolegliwości w różnych miejscach - od czoła, przez skronie po tył głowy.
     
  • Przeziębienie i infekcje dróg oddechowych również wywołują omawiane dolegliwości.

 

Jak załagodzić ból głowy z tyłu głowy?

Powtarzający się pulsujący ból głowy z tyłu, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak na przykład nudności i wymioty, wymaga konsultacji z lekarzem. W większości przypadków wystarczy jednak skuteczna farmakologia, której charakter zależy od stanu ogólnego chorego. Dużą skuteczność w łagodzeniu tego typu bólu wykazują leki dostępne bez recepty, które zawierają ketoprofen (należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, NLPZ). Wskazane są też domowe sposoby, takie jak odpoczynek w cichym i przewietrzonym miejscu, chłodne okłady na skroń lub tył głowy, a także zdrowe nawyki wprowadzone do naszej codzienności.

źródło: artykuł zewnętrzny
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ