Partner serwisu
23 czerwca 2022

Pełna realizacja

Kategoria: Artykuły z czasopisma

– Projektowanie i budowa fabryki, powstającej w oparciu o dokumentację opracowaną przez Exyte, czyni nas silnie odpowiedzialnymi za cały projekt. Nasi projektanci, po zakończeniu fazy projektowania, są często kierowani na budowę, gdzie odpowiadają za realizację zaprojektowanych przez siebie instalacji – mówi Wojciech Stachelek, odpowiedzialny za sprzedaż i rozwój biznesu w Exyte Central Europe.

Pełna realizacja

Co charakteryzuje Exyte Central Europe?

Od ponad 100 lat rozwijamy specjalistyczną wiedzę w zakresie rozwiązań stosowanych w kontrolowanych środowiskach produkcyjnych podlegających szczególnym regulacjom prawnym oraz wymaganiom technicznym. Globalnie zatrudniamy ponad 7 700 osób, w Polsce mamy zespół ponad 70 inżynierów w trzech lokalizacjach (Gdańsk, Warszawa, Wrocław). Współpracujemy z najbardziej wymagającymi klientami z takich sektorów, jak półprzewodniki, farmacja, biotechnologia czy data center.

Exyte Central Europe jest częścią Grupy Exyte, światowego lidera w zakresie projektowania i realizacji zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych. Firma oferuje pełen zakres usług, od doradztwa po rozwiązania „pod klucz”, z zachowaniem najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa. Bardzo często budujemy fabryki, które wcześniej zaprojektowaliśmy. Innymi słowy: jesteśmy generalnym wykonawcą, zaangażowanym w cykl życia projektu od samego początku, a tym samym potrafiącym skrócić harmonogram inwestycji średnio od 2 do 3 miesięcy. Wspierając klientów w pokonywaniu złożonych wyzwań, Exyte buduje z nimi trwałe relacje bazujące na wzajemnym zaufaniu.

Skupiacie się na projektowaniu czy także odpowiadacie za budowę fabryk?

Projektowanie i budowa fabryki, powstającej w oparciu o dokumentację opracowaną przez Exyte, czyni nas silnie odpowiedzialnymi za cały projekt. Nasi projektanci, po zakończeniu fazy projektowania, są często kierowani na budowę, gdzie odpowiadają za realizację zaprojektowanych przez siebie instalacji. Nasi klienci ufają nam, ponieważ bierzemy odpowiedzialność za proces budowy i mają pewność, że projekt będzie dostarczony w oczekiwanym terminie i jakości.

Skupiamy się na długofalowej współpracy. Nasi klienci to wiedzą i doceniają, ale też oczekują elastycznego i efektywnego podejścia do nowych wyzwań związanych ze stale rosnącymi regulacjami oraz nowymi trendami technologicznymi. W przyszłości projekty będą jeszcze bardziej złożone, a dzięki unikalnym umiejętnościom dostarczania projektów w systemie zaprojektuj i zbuduj stale podnosimy kwalifikacje naszych inżynierów, przez co zwiększamy przewagę konkurencyjną.

Jak to robicie?

Rozpoczynamy od analizy i poznania wymagań użytkownika oraz zrozumienia procesu technologicznego. Każdy zakład farmaceutyczny wyposażony jest w dziesiątki skomplikowanych instalacji, połączonych ze sobą wzajemnie. Dlatego ważne jest zachowanie następującej sekwencji przygotowania dokumentacji:

• opracowanie projektu koncepcyjnego,

• opracowanie projektu podstawowego,

• opracowanie projektu wykonawczego.

W pierwszej kolejności pracę rozpoczyna zespół procesowy, który definiuje skalę zakładu, tj. przygotowuje rozwiązania określające podział na budynki, linie technologiczne, układ pomieszczeń, przepływy personelu, materiałów, odpadów itp. Następnie projektowane są pozostałe instalacje i obszary wspierające produkcję, jak laboratoria kontroli jakości, centra badawczo-rozwojowe, magazyny, obszary techniczne czy biurowe. Wielobranżowe opracowania stanowią spójny i skoordynowany projekt, który jest rozwijany w kolejnych etapach prac.

W międzyczasie przygotowujemy projekt budowlany do pozwolenia na budowę wraz z opracowaniami wymaganymi przez przepisy, normy i dobre praktyki. Często, w trakcie opracowywania dokumentacji, podpisujemy kontrakt na realizację prac, co pozwala skrócić harmonogram o kolejne kilka miesięcy.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Dlatego już na etapie prac projektowych przeprowadzamy przeglądy dokumentacji z punktu widzenia bezpiecznej realizacji (safety design review). Wdrożyliśmy autorski program kreowania bezpiecznego zachowania na budowie i bezpiecznego prowadzenia prac – IFW (Incident Free Workplace). Dbamy, by każdy z naszych pracowników i partnerów wrócił wieczorem bezpiecznie do domu. Systematycznie staramy się ograniczać występowanie niebezpiecznych sytuacji poprzez propagowanie pozytywnych wzorów postępowania. Najlepszym potwierdzeniem wysokiego zaufania klientów do Exyte jest kontynuacja współpracy i zaangażowanie nas w nowe projekty inwestycyjne.

Czy to, że w przyszłości projekty będą jeszcze bardziej złożone oznacza, że proces inwestycyjny w branży farmaceutycznej będzie dłuższy niż teraz?

Na proces inwestycyjny wpływa wiele czynników, na jakie mamy wpływ oraz te, które są od nas zupełnie niezależne. Nie mamy bezpośredniego wpływu na rozwój pandemii COVID-19, jak również na rozwój konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Te dwa aspekty zmieniły horyzont obecnie prowadzonych i planowanych inwestycji. Wydłużył się czas procesu inwestycyjnego oraz zauważalnie wzrosły jego koszty. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie sprawdzonego i doświadczonego partnera, który od samego początku poprawnie zaplanuje, a następnie zrealizuje zamierzenie inwestycyjne.

Naszą odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się wymagania rynku oraz potrzebę skrócenia harmonogramu inwestycyjnego jest ExyCell® – system prefabrykowanych modułów pomieszczeń czystych dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego, umożliwiający standaryzację w opracowaniu dowolnej aranżacji przestrzeni produkcyjnej.

Co oznacza modułowość i co jest takiego unikalnego w ExyCell®?

Modułowość w rozumieniu Exyte to gotowe, zaprojektowane i prefabrykowane zestawy 7 standardowych typów ExyCell®, za pomocą których aranżujemy przestrzeń produkcyjną typu clean room. Każdy z elementów ma już wbudowane orurowanie, kanały wentylacyjne, jednostki filtracyjne, sufit podwieszany, systemy czujników BMS i EMS oraz przyłącza zasilające.

Modułowość i związana z nią standaryzacja pozwala na redukcję czasu projektowania oraz ograniczenie liczby osób na obiekcie w trakcie budowy. A to z kolei przekłada się na wyższą jakość i wyższe bezpieczeństwo w trakcie realizacji prac. Jednak największą zaletą jest skrócenie harmonogramu inwestycji, tj. prowadzenie prac budowlanych na obiekcie wraz z równoległą prefabrykacją pomieszczeń czystych na warsztacie i przyspieszenie rozpoczęcia produkcji o kilka miesięcy.

Czy ExyCell® jest droższym rozwiązaniem od klasycznego podejścia do budowy?

Można powiedzieć, że rozwiązanie bazujące na ExyCell® jest tańsze niż zakłady w pełni prefabrykowane i zbliżone cenowo do rozwiązania bazującego na klasycznym budynku wyposażonym w standardowe clean roomy.

Czy jest już działający zakład wykorzystujący ExyCell®?

Tak, nasze Centrum Terapii Genowych w Szanghaju jest wykorzystywane przez Miltenyi Biotech do produkcji Zaawansowanych Terapii Medycznych (Advanced Therapy Medicinal Products – ATMPs) zgodnie z GMP.

Jeśli chcieliby państwo dowiedzieć się więcej na temat fabryki przyszłości i trendów w branży Life Sciences, zapraszam do kontaktu.

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. Exyte Central Europe
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ