Partner serwisu
21 grudnia 2022

Czym jest, jak wygląda i jak leczyć półpasiec?

Kategoria: Aktualności

Półpasiec jest chorobą zakaźną, która często pojawia się w towarzystwie innej, powszechnie występującej wśród dzieci. Ma ona ostry przebieg, w związku z czym absolutnie nie należy ignorować jej objawów ani zaleceń lekarzy, do których wybierzemy się na konsultację. Jak wygląda półpasiec i jakie są jego objawy? Kiedy powinniśmy się go obawiać? Na co zwrócić uwagę podczas leczenia, a także w jaki sposób zabezpieczyć się przed zarażeniem? Kto w szczególności powinien uważać na półpaśca, jak i podjąć szybkie działania w przypadku zarażenia się tym wirusem?

Czym jest, jak wygląda i jak leczyć półpasiec?

1. Czym jest i jak wygląda półpasiec?

2. Czy półpasiec jest zaraźliwy?

3. Najważniejsze objawy półpaśca

4. Leczenie półpaśca - na co zwrócić uwagę?

5. Na co zwrócić uwagę po wyleczeniu półpaśca?

 

Czym jest i jak wygląda półpasiec?

Półpasiec jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym, która bardzo często pojawia się u pacjenta w wyniku zapadnięcia na ospę wietrzną. Z tego powodu na jego pojawienie się są narażone szczególnie dzieci, ale także osoby dorosłe, które w wieku dziecięcym nie przeszły ospy. Wywołuje go wirus herpesvirus varicella zoster (VZV). Zazwyczaj czas trwania choroby oscyluje w granicach od 3 do 5 tygodni. Wirus półpaśca ma tendencję do pozostawania w organizmie osoby chorej i ujawnia się dopiero w czasie, kiedy wystąpią korzystne dla niego warunki. Dokładny mechanizm działania reaktywacji VZV nie jest znany.

Czy półpasiec jest zaraźliwy?

Półpasiec to ostra wirusowa choroba zakaźna, jednak o wiele łatwiej zarazić się nią w konsekwencji pojawienia się ospy, niż od innej, chorej osoby. W tym drugim przypadku zazwyczaj do zarażenia dochodzi, gdy mamy kontakt z wydzieliną pochodzącą z pęcherzy skórnych pojawiających się na ciele u osoby chorej. Innym sposobem jest także droga kropelkowa. Ludzie dorośli, którzy nie przeszli w dzieciństwie ospy wietrznej, są szczególną grupą ryzyka i powinni unikać kontaktu z chorymi dziećmi. Zasada ta dotyczy zarówno pacjentów chorych bezpośrednio na półpaśca, jak i na tych borykających się z ospą.

Najważniejsze objawy półpaśca

Jednym z podstawowych pytań, jakie zwykle zadajemy sobie w przypadku pojawienia się choroby jest to, jak wygląda półpasiec. Początkowymi objawami choroby są między innymi bóle głowy i gardła, poczucie osłabienia, gorączka (także stan podgorączkowy), uczucie mrowienia oraz ostry ból przebiegający wzdłuż jednej linii. Do najbardziej charakterystycznych objawów możemy zaliczyć wysypkę na ciele, która przyjmuje postać małych pęcherzyków wypełnionych białym płynem. Zmiany na skórze są bolesne, swędzą i pieką, powodując u pacjenta znaczny dyskomfort. W tak zaawansowanej fazie choroby występują także nerwobóle oraz rumień.

Półpasiec nie ma jednej formy przebiegu, a raczej kilka różnych rodzajów. Do najpowszechniej występujących zaliczymy:

  • półpasiec uszny: wysypka i pęcherze są skupione wokół ucha, a także wewnątrz niego. Jest to bardzo groźna odmiana choroby, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia słuchu;
  • półpasiec oczny: zmiany chorobowe występują w okolicy oczu, może dojść także do zapalenia spojówki lub tęczówki;
  • półpasiec rozsiany: w tym wariancie wysypka pojawia się równomiernie na całym ciele;
  • półpasiec krwotoczny: ze względu na obecność wirusa u pacjenta dochodzi dodatkowo do wylewów krwi pod skórę;
  • półpasiec zgorzelinowy: w tej odmianie choroby wysypka zamiast wysychać i stopniowo zanikać wrzodzieje, co powoduje dodatkowy dyskomfort i problem w leczeniu.

Leczenie półpaśca - na co zwrócić uwagę?

Dokładne leczenie półpaśca jest mocno uzależnione od tego, jaka jego postać rozwinęła się u pacjenta. Jeżeli doświadczamy objawów tej choroby, powinniśmy skierować się do lekarza rodzinnego oraz dermatologa. Ten pierwszy przepisze nam stosowne leki przeciwbólowe, łagodzące objawy swędzenia i pieczenia, a także przeciwwirusowe, podczas gdy ten drugi pomoże uporać się z wysypką i jej konsekwencjami dla skóry. W większości przypadków leczenie półpaśca nie wymaga pobytu w szpitalu. W przypadku odmiany ocznej czynnością dodatkową, o której nie wolno nam zapomnieć, jest wizyta u okulisty.

Na co zwrócić uwagę po wyleczeniu półpaśca?

Ponieważ półpasiec to zakaźna choroba wirusowa, jej przejście może wiązać się z powikłaniami. Najpowszechniej występujące to różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji skóry, chociaż choroba może prowadzić także do neuralgii (przewlekłego bólu w miejscu pojawienia się wysypki) lub zakażenia skóry. W najcięższych przypadkach, w wyniku zakażenia, pacjent może doświadczyć takich objawów, jak zaburzenia słuchu lub wzroku, zapalenie mózgu i porażenie nerwu twarzowego. Możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia poprzez dokładne stosowanie się do zaleceń lekarzy, stosowanie zdrowej diety w okresie rekonwalescencji, a także powstrzymywanie się od rozdrapywania pęcherzy na skórze. Wskazane jest również stosowanie działań minimalizujących ryzyko samego zarażenia się: częstego mycia rąk, unikania kontaktu z osobami przechodzącymi półpaśca lub ospę wietrzną oraz dbanie o dobry stan naszego organizmu i jego wysoką odporność.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ