Partner serwisu
13 kwietnia 2023

Żywienie uzupełniające w chorobie i rekonwalescencji

Kategoria: Z życia branży

W kontekście chorób zwykło się myśleć przede wszystkim w kategoriach leków, zabiegów i terapii specjalistycznych, które pomogą pacjentowi, tymczasem problemem szczególnie obciążającym organizm często staje się towarzyszące chorobie niedożywienie i związane z nim niedobory. Pacjenci chorzy lub w tracie leczenia specjalistycznego miewają osłabiony apetyt lub towarzyszą im nudności i wymioty bądź inne problemy, w związku z którymi nie są w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze z przyjmowanymi pokarmami. Tutaj wkracza żywność specjalnego przeznaczenia medycznego – co należy o niej wiedzieć?

Żywienie uzupełniające w chorobie i rekonwalescencji

Walka z chorobą to nie tylko terapia specjalistyczna, ale i prawidłowe żywienie

W czasie walki z chorobą przede wszystkim koncentrujemy swoje myśli wokół dobranej przez lekarza terapii, tymczasem na jej skuteczność może mieć wpływ wiele czynników – również stan ogólny pacjenta i siła jego organizmu. Człowiek do walki z chorobą potrzebuje energii, a jego organizm składników odżywczych w odpowiednich dawkach.

W czasie choroby w wielu przypadkach ciężko dostarczyć do organizmu tradycyjną dietą odpowiednią i zgodną z zapotrzebowaniem ilość białek, węglowodanów, tłuszczy i witamin, minerałów oraz innych ważnych substancji odżywczych. Wszystko to sprawia, że pacjenci są narażeni na poważne niedobory i ich skutki. Osłabiony niedożywieniem organizm to jednocześnie organizm, który nie ma siły, by efektywnie walczyć z chorobą.

Żywienie w chorobie – co może pójść nie tak?

Pacjenci zmagający się z ciężkimi chorobami przewlekłymi są w grupie wysokiego ryzyka niedożywienia. Może być to związane, chociażby z występującym w czasie choroby brakiem apetytu i niechęcią do jedzenia. Niekiedy pojawiają się również problemy ze strony układu pokarmowego, które rzutują na jakość trawienia i wchłaniania składników z pokarmów, przyczyniając się do nasilonych nudności, wymiotów, biegunki czy zaparć.

Ponadto w chorobie często pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki, przez co ich pokrycie samą dietą bywa utrudnione. Mogą do tego dojść również problemy z przyjmowaniem posiłków, w tym trudności z gryzieniem, żuciem i połykaniem. W tym przypadku dobrym wyborem może okazać się apteka online i żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (np. https://www.aptekarosa.pl/). Uzupełni ona podaż ważnych w chorobie i rekonwalescencji składników, a jednocześnie jest dostępna w formie łatwiejszej do przyjęcia niż tradycyjne pokarmy.

Specjalistyczne produkty uzupełniające codzienną dietę lub całkowicie ją zastępujące

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju preparaty odżywcze, które są przeznaczone dla pacjentów niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem związanym z chorobą. Są to m.in. preparaty ze zwiększoną ilością białka, produkty dostarczające dużą porcję energii, produkty beztłuszczowe, preparaty o niskim indeksie glikemicznym, preparaty ze składnikami wspomagającymi gojenie ran i odleżyn, a także wiele innych, których skład można dostosować do potrzeb danego organizmu i jednostki chorobowej, z którą zmaga się pacjent.

Niejedna apteka internetowa może doradzać w doborze odpowiedniego dla danej osoby i jej schorzenia preparatu. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego powinna być wdrażana do diety chorego po konsultacji z lekarzem. Są to preparaty, które w razie konieczności mogą stanowić uzupełnienie diety pacjenta lub wyłączne źródło składników odżywczych, jeśli zdaniem lekarza okaże się to niezbędne.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego zazwyczaj jest dostępna w formie płynu. Ma skoncentrowaną w niewielkiej dawce ilość składników odżywczych, przez co już wypicie niewielkiej ilości płynu pozwala dostarczyć organizmowi niezbędne dla jego funkcjonowania składniki. Niewątpliwą zaletą tego typu preparatów jest też duży wybór smaków, przez co osoby chore nie są skazane na monotonię.

Niedożywienie i ryzyko niedożywienia związanego z chorobą

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego ma zastosowanie u pacjentów w stanie choroby, leczenia i rekonwalescencji, którzy są niedożywieni lub są zagrożeni niedożywieniem. Postępowanie dietetyczne może stać się niezbędne w przypadku osób, które nie są w stanie samodzielnie pokryć potrzeb żywieniowych swojego organizmu tradycyjną dietą. Do tej grupy często zalicza się:

  • pacjentów onkologicznych,
  • osoby zmagające się z chorobami neurologicznymi,
  • pacjentów z chorobami układu pokarmowego,
  • osoby z zespołami otępiennymi,
  • pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego,
  • pacjentów chorujących na cukrzycę i hiperglikemię,
  • osoby z zaburzeniami żucia i połykania,
  • pacjentów zmagających się z chorobami nerek,
  • osoby z chorobami trzustki lub wątroby,
  • pacjentów przygotowujących się do operacji i po operacjach,
  • osoby w okresie rekonwalescencji i rehabilitacji.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego dostarcza pacjentom odpowiednią do walki z chorobą dawkę energii oraz białka będącego podstawowym budulcem organizmu, a przy tym umożliwia łatwiejsze utrzymanie prawidłowego stanu odżywienia organizmu. Może też wspomagać utrzymanie siły mięśniowej i prawidłowej pracy mózgu oraz układu nerwowego, czy też funkcjonowanie pracy układu odpornościowego. Ponadto może wspomagać leczenie odleżyn i trudno gojących się ran lub mieć wiele innych ważnych funkcji, które są potrzebne w walce z chorobą.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ