Partner serwisu
08 maja 2023

Bezpieczna praca w laboratoriach dzięki klasie bezpieczeństwa komory laminarnej

Kategoria: Aktualności

Zadaniem komory laminarnej jest ochrona operatora przed mikroorganizmami oraz substancjami znajdującymi się w środku. Stopień bezpieczeństwa zależny jest od modelu urządzenia i uzyskiwany może być poprzez wymuszenie ruchu powietrza lub wykorzystanie fizycznej zapory. Komory laminarne stosowane są w laboratoriach mikrobiologicznych o określonym poziomie bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

Bezpieczna praca w laboratoriach dzięki klasie bezpieczeństwa komory laminarnej

Klasa bezpieczeństwa komory laminarnej - co to jest?

Komory laminarne posiadają systemy zapobiegające wydostawaniu się substancji ani mikroorganizmów poza ich obszar. Niezawodność działania takiej zapory uzależniona jest od ryzyka, jakie wiąże się z wykorzystaniem konkretnego materiału biologicznego. Norma określa cztery stopnie bezpieczeństwa biologicznego, uzależnione od działań podejmowanych w danym laboratorium. Na tej podstawie należy dobrać komory odpowiedniej klasy. Dostępne są:

  • Komora laminarna I klasy bezpieczeństwa. Posiada ona otwór w ścianie frontowej. W celu ochrony personelu przed mikroorganizmami wykorzystuje się tutaj jednokierunkowy ruch powietrza do komory o prędkości 0,38 m/s. Urządzenie posiada filtr HEPA. Ten typ przeznaczony jest głównie do pracy z aerozolami o niskiej szkodliwości.
  • Komory laminarne II klasy bezpieczeństwa działają na podobnej zasadzie, co powyżej. Ta grupa dzieli się na cztery podklasy: A1, A2, B1 i B2. Różnią się one stosunkiem powietrza w obiegu zamkniętym do wymuszania przepływu do wewnątrz komory. Prędkość nawiewu została zwiększona do 0,51 m/s (z wyjątkiem podklasy A1, gdzie wynosi ona 0,38 m/s). Urządzenie II klasy posiada również 2 filtry HEPA, co pozwala lepiej chronić próbkę. Dzięki temu komory tego typu umożliwiają namnażanie kolonii komórek.
  • Komora laminarna III klasy. Zapewnia najwyższy stopień ochrony personelu poprzez fizyczne odgraniczenie wnętrza. Wszelkie prace wykonywane są za pośrednictwem gumowych rękawic, przymocowanych na stałe do obudowy urządzenia.

Klasy bezpieczeństwa komór pozwalają na określenie odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa, właściwego dla materiałów i działań, jakich podejmuje się dane laboratorium.

Dodatkowe wyposażenie komory laminarnej

W celu zapewnienia lepszej ochrony oraz komfortu w czasie pracy (przemęczenie może stanowić istotny czynnik ryzyka w laboratorium), nasze urządzenia charakteryzują się:

  • Niskim poziomem generowanego hałasu, co znacząco zwiększa komfort pracy.
  • Urządzenia mogą posiadać pionowy lub poziomy przepływ powietrza.
  • Obszar roboczy wykonany jest z polerowanej stali nierdzewnej AISI-304.
  • Dodatkowe doświetlenie LED ogranicza zmęczenie oczu w czasie długiej pracy.
  • Brak wystających elementów ułatwia czyszczenie urządzenia oraz jego dezynfekcję.
  • Część modeli wyposażona jest w elektryczną, automatycznie przesuwaną szybę przednią.

Dodatkowe wyposażenie ułatwia pracę oraz zmniejsza poziom zmęczenia. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo przy badaniach z użyciem materiału mikrobiologicznego.

Komora laminarna do każdego laboratorium

Dostępne u nas komory laminarne do laboratorium pozwalają na ograniczenie przepływu powietrza z i do wnętrza. Dzięki temu można utrzymać odpowiednie warunki i zabezpieczyć je przed mikroorganizmami z zewnątrz. Aby jeszcze bardziej zwiększyć uniwersalność komory laminarnej, większość modeli może być dodatkowo wyposażona w zawór do gazu, próżni, tlenu, sprężonego powietrza, wody czy gazu inertnego. Dostępne jest również oświetlenie UV i komora laminarna. Stabilny stelaż z kolei ułatwi ustawienie urządzenia w optymalnym miejscu.

 

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ