Partner serwisu
27 października 2014

Debata Farmaceutyczna: Jak oszczędzać nie oszczędzając?

Kategoria: X Międzynarodowa Konferencja Przemysł Farmaceutyczny

Poprzez dyskusję wokół 5 tez, na to przewrotne, tytułowe pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy X Międzynarodowej Konferencji Przemysł Farmaceutyczny 2014. 

Debata Farmaceutyczna: Jak oszczędzać nie oszczędzając?

Teza 1: Profilaktyka czy leczenie – nowe potrzeby pacjentów zmieniają strategie rozwoju producentów leków

Strategia rozwoju powinna być nadrzędnym planem realizacji wizji firmy. Jej analiza wśród producentów farmaceutyków pokazuje, że w zdecydowanej większości firmy farmaceutyczne chcą dostarczać leki. Coraz częściej jednak klienci (potencjalni pacjenci) decydują się na prewencje, podążając w kierunku zdrowego trybu życa, samoleczenia, czy też medycyny naturalnej. Powstaje więc pytanie: "czy nowe potrzeby pacjentów zmieniają strategie rozwoju producentów leków?". Według ponad 53% uczestników konferencji – TAK.

Teza 2: Innowacyjność w firmach generycznych nie ma wpływu na konkurencyjność

Prowadzenie projektu rozwoju leku innowacyjnego wiąże się z ogromnym ryzykiem. Opracowanie nowego leku i wdrożenie go na rynek to minimum 10 lat. W momencie badań klinicznych ryzyko stanowi ponad 50%. Szansa na sukces cząsteczki to zaledwie 0,3%. Okazuje się jednak, że 80,8% uczestników konferencji uważa, że w sektorze producentów leków opłaca się być innowacyjnym.

Teza 3: Koszty operacji mają niewielki wpływ na konkurencyjność firm farmaceutycznych

72,3% uczestników konferencji nie zgadza się z tak postawioną tezą mimo, że koszty produkcji leku to zaledwie 10-15% jego ceny, a koszty utrzymania firmy i pracowników to 3%.

Teza 4: Efektywność w farmacji jest dużo niższa niż w innych branżach (FMCG, Automotive, elektroniczna)

Z tym stwierdzeniem zgodziło się 69,8% odpowiadających. Branża farmaceutyczne czerpie jednak inspiracje z innych segmentów gospodarki. Efektywność kosztowa, optymalizacja procesowa, szczupłe zarządzanie, ciągłe doskonalenie oraz odpowiednia kultura pracy – to pojęcia, które istnieją dzisiaj w każdym nowoczesnym zakładzie farmaceutycznym.

5. Jakość w sektorze producentów leków jest zbyt droga

Zapewnienie jakości produktów, procesów oraz zgodności z regulacjami generuje wysokie koszty. Niektóre z nich wydają się być nieuzasadnione. Czy faktycznie takie są? Według 43% uczestników konferencji – TAK. Rozwiązaniem może być opracowanie, wspólnie z regulatorem, mniej kosztochłonnych, choć w dalszym ciągu gwarantujących bezpieczeństwo pacjenta, zasad zapewnienia jakości produktów leczniczych.

***

Moderatorem debaty był Dyrektor Operacyjny Grupy Adamed – Bartłomiej Rodawski.

W dyskusji udział wzięli:

  • Magdalena Kozłowska – Kierownik Produkcji Celon Pharma
  • Krzysztof Kurowski – Prezes Zarządu Pabianickich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A., Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Grupy Adamed
  • Tomasz Moys – Wiceprezes Zarządu Polpharma S.A., Prezes Zarządu Polfa Warszawa S.A
  • Tomasz Németh – Prezes Zarządu Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.
  • Artur Ryglowski – Dyrektor Zakładu US Pharmacia Sp. z o.o.
  • Natalia Walas-Marcinek – CEO/Prezes Zarządu Curtis Health Caps Sp. z o.o.

Wyniki powstały na podstawie zsumowania głosów uczestników konferencji z wykorzystaniem systemu mobilnych pilotów.

Fot.: BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ