Partner serwisu
19 października 2021

Nowoczesne technologie i rozwiązania w farmacji

Kategoria: XVII Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego

Sztuczna inteligencja, optymalizacja procesów, nowoczesne maszyny i urządzenia – to wybrane tematy omawiane podczas panelu „Rewolucja czy ewolucja… Nowoczesne technologie i rozwiązania w farmacji”, który odbył się podczas XVII Jesiennego Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego.

Nowoczesne technologie i rozwiązania w farmacji

Referat rozpoczynający panel wygłosił Aleksander Dobersztyn z Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A. („Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe w planowaniu biznesowym”). Podczas prezentacji skupił się na historycznych podstawach SI, omówił polski wkład w systemy SI, a także przybliżył dostępne platformy SI i kwestie praktycznego wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach biznesowych.

– Czemu SI rozwija się właśnie teraz? Gdyż dziś świat jest połączony. Mamy sporo danych zdigitalizowanych, które możemy analizować, zbierać i integrować. Przykładem takiego systemu zbierającego informacje są systemy computer vision – mówił A. Dobersztyn.

Mieszadła magnetyczne

„Mieszadła magnetyczne – czyli jak mieszać, żeby nie namieszać w bezpieczeństwie produktu” – prezentację o tym tytule wygłosił Adrian Szwargoliński z OptiFlow.

OptiFlow to firma świadcząca wyspecjalizowane usługi w zakresie doradztwa, doboru, dystrybucji oraz serwisu komponentów do aplikacji higienicznych i przemysłowych. Obszary działalności to m.in. przemysł spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, ochrona środowiska.

Prelegent omówił na początku technologie konwencjonalne w budowie mieszadeł. Wskazał na ich wady. – Przy przeciążeniach możemy uszkodzić te mieszadła, gdyż części łożyska zbudowane są z węglików, które są dość kruche – wyjaśniał. Lepsza jest tu technologia Zero-G, z użyciem magnesów („poduszki magnetycznej”), co zabezpiecza przed uszkodzeniami. A. Szwargoliński podkreślił także, że nowe mieszadło jest bardziej – niż to konwencjonalne – higieniczne, a ponadto łatwe do demontażu.

Na zakończenie prelegent omówił najnowsze mieszadło magnetyczne, ze sprzęgłem magnetycznym i ceramicznym łożyskiem. – Mieszadło magnetyczne da duże bezpieczeństwo procesu i zapobiegnie zakażeniu produktu – mówił. – Przez wnętrze mieszadła cały czas przepływa ciecz, by nie było przestojów w jego pracy. Potwierdza to stosowna certyfikacja. To idealne mieszadło do dużego zbiornika, gdzie potrzebna jest aseptyka – podsumował przedstawiciel OptiFlow.

Optymalizacja procesów w farmacji

O optymalizacji procesów w farmacji poprzez wydajniejszą regulację mówili: Jacek Czeczot i Tomasz Kłopot z INVERSE CONTROL sp. z o.o.

INVERSE CONTROL to firma konsultingowo-inżynierska założona przez grupę specjalistów i ekspertów z zakresu automatyki procesowej. Podnosi efektywność systemów sterowania i regulacji w sposób umożliwiający optymalne wykorzystanie już posiadanej technologii i sprzętu.

Prelegenci wspomnieli o problemach w systemach sterowania. Największym jest brak adaptacji do zmiennych warunków produkcji. – Należy przyjrzeć się takiemu układowi regulacji i zobaczyć, czy system działa prawidłowo. Jeśli nie, to chcielibyśmy przenieść państwa system na wyższy poziom – mówił J. Czeczot.

Przedstawiciele INVERSE CONTROL przedstawili następnie autorskie rozwiązanie firmy pomagające w realizacji ww. celu. Firma jest pionierem w zastosowaniu filozofii odchudzania do poprawy efektywności działania układów regulacji procesowej tak, aby właściwie odchudzony układ regulacji oferował „lepiej i więcej za mniej” (INVERSE CONTROL opracował nową koncepcję metodyczną Lean for Control Systems).

Nowoczesne projektowanie systemów procesowych

„Urządzenia i instalacje modułowe – nowoczesne projektowanie systemów procesowych” – to tytuł wystąpienia Dariusza Kieltyki i Michała Stolarczyka z FLUOR S.A. – Dostarczamy kompleksowe rozwiązania w całym cyklu inwestycyjnym. Obsługujemy 60 branż specjalistycznych, farmacją zajmujemy się od 15 lat – zaczął D. Kieltyka. Podkreślił, że firma przykłada dużą rolę do planowania projektu. – Trzy pierwsze fazy są tu najważniejsze. To tzw. Front-End Loading – mówił, dodając, że 80% kapitału i 100% kosztów operacyjnych określają decyzje projektowe, gdy inżyniering jest ukończony tylko w kilku %.

W dalszej części referatu M. Stolarczyk wymienił typy modułów oraz wyjaśnił, dlaczego warto stosować modularyzację. Przede wszystkim uzyskuje się wówczas zwiększone bezpieczeństwo, krótszy czas budowy, zmniejszenie liczby pracowników na budowie, lepszą kontrolę jakości czy możliwość przeprowadzenia części IQ i OQ w warsztacie dostawcy.

– Fluor ma spore doświadczenie w systemach modularnych i wie, jakie są kluczowe czynniki dla sukcesu modularyzacji – mówił Michał Stolarczyk. To m.in. identyfikacja modułów na wczesnym etapie projektu, standaryzacja, doświadczeni dostawcy, jak i instrukcje złożenia modułów.

Rozwiązania do pakowania

Panel zakończył referat: “Small lot solutions for pharmaceutical packaging”, wygłoszony przez Vladimira Schmidta z Korber Pharma. Prelegent wymienił kilka trendów istotnych dziś w farmacji, w tym produkcję małych partii, problemy z produkcją „just in time” czy specyficzne warianty pakowania w blistry.

Omówił system LSC (Late Stage Customization), mogący pomóc rozwiązać te problemy i przedstawił m.in. możliwości jego integracji z istniejącymi liniami.

XVII Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego odbywa się 19-20.10.2021 r. w Łodzi. Honorowymi Gospodarzami konferencji są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA Oddział Medana w Sieradzu oraz Elfa Pharm Sp. z o.o. Organizatorem spotkania jest BMP Sp. z o.o.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ