Partner serwisu
19 października 2021

Maszyny i urządzenia w przemyśle kosmetycznym

Kategoria: XVII Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego

O synchronizacji procesów produkcyjnych, uniwersalnych liniach pakujących, oszczędnościach w przemyśle kosmetycznym czy robotyzacji w procesie konfekcji mówili prelegenci występujący w czasie panelu „Maszyny i urządzenia”.

„Synchronizacja procesów produkcyjnych w Torf Corporation dzięki usprawnieniu planowania” – referat o tym tytule otworzył kolejną sesję Jesiennego Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego. Magdalena Kobryń (Torf Corporation Sp. z o.o.) oraz Artur Głodek (EQ SYSTEM) zaprezentowali zalety systemu EQ System, który został wdrożony w TF w styczniu 2021 r.

Wśród funkcjonalności systemu jest m.in. grupowanie wg indeksu masy, jak i tzw. technologie wzorcowe. Umożliwiają one rozpoczęcie procesu planowania przy wykorzystaniu określonych szablonów. Często bowiem brak jest danych wyjściowych, bazy wiedzy. Szablonowe technologie pozwalają właśnie na budowanie pewnych standardów.

Prelegenci omówili kolejne etapy po wdrożeniu, w tym rozpoczęcie projektu przejścia z planowania zgodnie z technologiami wzorcowymi na planowanie wg technologii per SKU. – Dużym przedsięwzięciem w Torf Corporation było budowanie bazy raportów zgodnie z indywidualnymi potrzebami poszczególnych obszarów firmy. Dziś firma dysponuje kilkudziesięcioma raportami, ich baza stale się rozszerza – podkreślała M. Kobryń. – Obecnie mam szybszy dostęp do informacji, możliwość generowania kilku wersji planu i wyboru najbardziej optymalnej opcji. Dysponuję też bilansem materiałowym – raportem zbudowanym zgodnie z naszymi wytycznymi – do analizy przez planistów materiałowych – dodała prelegentka.

Uniwersalna linia pakująca

Uniwersalną linię pakującą z krótkim czasem przezbrojeń przybliżył Karol Kiełbiński z tkmatik Sp. z o.o. – Jesteśmy firmą od trzech pokoleń, zrobiliśmy pierwszy polski mieszalnik kosmetyczny i pierwszą polską linię przezbrajaną „na przycisk” – rozpoczął prelegent.

Następnie przedstawił budowę linii Uniline 35 oraz Unibotline 50. – Zaletą naszych rozwiązań jest uniwersalność, opatentowana formatka – możliwość obsługi zróżnicowanych opakowań jak słoiki czy butelki w szerokim zakresie kształtów, pojemności i zamknięć – informował K. Kiełbiński. – Nasze rozwiązania cechuje też wszechstronność – możliwość dozowania produktów o różnych własnościach reologicznych, w szerokim zakresie lepkości i zawartości stał stałych.

Prelegent podkreślił, że linia jest ponadto innowacyjna (przezbrojenie „na przycisk”, zmiana produkcji w 15 minut), pozwala na ograniczenie strat produkcyjnych i generowanie odpadów. Cechuje się też precyzyjnym i powtarzalnym dozowaniem w zakresie 10 do 500 ml.

Oszczędności w przemyśle kosmetycznym

„Oszczędności w przemyśle kosmetycznym dzięki optymalnej regulacji” – to tytuł referatu Jacka Czeczota i Tomasza Kłopota z INVERSE CONTROL sp. z o.o.

INVERSE CONTROL to firma konsultingowo-inżynierska założona przez grupę specjalistów i ekspertów z zakresu automatyki procesowej. Podnosi efektywność systemów sterowania i regulacji w sposób umożliwiający optymalne wykorzystanie już posiadanej technologii i sprzętu.

Prelegenci wspomnieli o problemach w systemach sterowania. Największym jest tu brak adaptacji do zmiennych warunków produkcji. Przedstawiciele INVERSE CONTROL omówili następnie autorskie rozwiązanie firmy – IC jest pionierem w zastosowaniu filozofii odchudzania do poprawy efektywności działania układów regulacji procesowej tak, aby właściwie odchudzony układ regulacji oferował „lepiej i więcej za mniej” (INVERSE CONTROL opracował nową koncepcję metodyczną Lean for Control Systems).

– Nie koncentrujemy się na dostarczaniu sprzętu, a chcemy wykorzystać potencjał istniejących linii produkcyjnych. Czemu znajdujemy wasze problemy? Gdyż trzon naszych specjalistów ma ponad 20 letnie doświadczenie. Wiemy więc, gdzie trudności szukać – zaznaczał Tomasz Kłopot.

Automatyczne kartoniarki zbiorcze

Automatyczne kartoniarki zbiorcze Syntegon (Bosch) dla przemysłu kosmetycznego zaprezentował Włodzimierz Cieślar z POLO Polska Sp. z o.o.

W prelekcji skupił się na kartoniarkach zbiorczych, omówił m.in. typoszereg Syntegon Elematic 1001 Side Loading oraz Syntegon Elematic 2001 (do 40 kartonów na minutę, łatwy dostęp do elementów maszyny, zmiana formatów nie wymaga narzędzi, może obsługiwać kartony z tektury falistej, jak i zwykłej).

Do produktów cylindrycznych (np. butelek) przeznaczony jest Syntegon Elematic 3001.

Na zakończenie W. Cieślar krótko przybliżył inne rozwiązania firmy, m.in.: kartoniarki do małych kartonów, poziome i pionowe flowpacki, naważarki, owijarki do palet, koboty i inteligentne paletyzatory.  

Robotyzacja w procesie konfekcji w przemyśle kosmetycznym

Na temat robotyzacji w procesie konfekcji w przemyśle kosmetycznym i uniwersalnych liniach dozujących – od płynu micelarnego do peelingu – mówił Hubert Grodowski, HG Robotics Sp. z o.o. Sp.K.

– Główne problemy naszych klientów to dziś brak ludzi do prostych czynności na liniach, coraz krótsze serie produkcyjne, możliwość dozowania różnych produktów na jednej maszynie. Stworzyliśmy rozwiązania dla tych problemów – mówił H. Grodowski. 

HG Robotics dostarcza w pełni zautomatyzowane i zrobotyzowane linie do napełniania zamykania i etykietowania, których budowę i zastosowanie oraz zalety przybliżono podczas referatu. – Główne założenia naszej technologii to elastyczność, krótki czas przezbrajania na inny format, łatwość obsługi – wymieniał prelegent.

XVII Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego odbywa się 19-20.10.2021 r. w Łodzi. Honorowymi Gospodarzami konferencji są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA Oddział Medana w Sieradzu oraz Elfa Pharm Sp. z o.o. Organizatorem spotkania jest BMP Sp. z o.o.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ