Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna: Optymalizować, by stać się efektywnym
Naczelną zasadą farmacji jest dbanie o jakość. We wciąż zmieniającym się otoczeniu rynkowym, wśród rosnących kosztów i przy wysokich wymaganiach środowiskowych branża musi podejmować szereg działań, by usprawniać procesy produkcyjne, wprowadzać innowacyjne rozwiązania technologiczne czy optymalizować procesy wytwórcze. M.in. o tych tematach rozmawiają uczestnicy XIII Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej. Optymalizacja i Efektywność, która trwa właśnie w Hotelu Windsor w Jachrance.
Około 140 uczestników bierze udział w konferencji, która odbywa się po raz pierwszy w tradycyjnej formie od 2019 r. – Te wiosenne XIII spotkanie nie jest dla nas pechowe, ponieważ po dwóch latach mamy okazję wreszcie spotkać się z Państwem osobiście – w imieniu redakcji Przemysłu Farmaceutycznego przywitała gości Aldona Senczkowska-Soroka.
Pomoc Ukrainie
– Nie sposób nie wspomnieć dziś o wojnie za naszą wschodnią granicą. Dlatego zaprosiliśmy Weronikę Marczuk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy – mówił Adam Grzeszczuk, prezes BMP.
– Mieszkam w Polsce od 30 lat, ale Ukraina jest mi wciąż bliska. Jednego dnia zaczęła się tragedia dla Ukrainy, dla jej obywateli. Jestem tutaj po to, aby podziękować za polską pomoc, ale także opowiedzieć, co jeszcze można zrobić. Ważne są wpłaty i leki – mówiła Weronika Marczuk.
W. Marczuk powiedziała także kilka słów o rynku farmaceutycznym w Ukrainie. W czasie prezentacji pokazała, jak wygląda produkcja leków za wschodnią granicą, dodała także kilka słów o innowacji, a także znaczeniu tego przemysłu w strukturze gospodarki Ukrainy.
Adam Grzeszczuk przekazał na ręce Weroniki Marczuk wsparcie finansowe na rzecz pomocy Ukrainie.
Historia wiosennych spotkań
Prezes BMP przedstawił historię wiosennych konferencji farmaceutycznych. Opowiedział także o rynku farmaceutycznym w Polsce.
– Przemysł farmaceutyczny w Polsce jest strategiczną branżą gospodarki. Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym w UE, 150 dużych firm farmaceutycznych – większość to kapitał zagraniczny (w sumie ok. 400), 49% firm farmaceutycznych zaangażowanych jest projekty innowacyjne – GUS, 7% przychodów przeznacza na rozwój, to także 100 tys. miejsc pracy, ponad 40 mld zł obrotu – ok. 1,33% PKB, z czego największe 10 firm to ponad 25 mld zł – mówił podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP Sp. z o.o.
O optymalizacji i nie tylko
Mateusz Grzeszczuk, dyrektor operacyjny BMP, przedstawił program wydarzenia:
- PANEL WPROWADZAJĄCY
- PANEL I: Cyfrowa farmacja 4.0
- PANEL II: Usprawnić proces
- PANEL III: Produkować efektywniej, bezpiecznie i z zachowaniem najwyższych standardów jakości
- PANEL IV: Produkować efektywniej, nie zapominając o standardach jakości cz. 2
- PANEL V: Budowanie zaangażowania i zwiększenie efektywności zespołu
Na zakończenie konferencji zaplanowano WYKŁAD SPECJALNY: Maszyna, która zmieniła świat – historia filozofii Lean Łukasza Dawidowicza, dyrektora produkcji Orifarm Manufacturing Poland Sp. z o.o.
Hononorowy Gospodarz: Polfa Tarchomin
– Motto zespołu TZPF to "Kochamy życie, podejmujemy wyzwania, leczymy skutecznie". Inspirowani tym wyzwaniem w czasie COVID-19 włączyliśmy się w produkcje tlenu, masek, płynów do dezynfekcji. Podejmowaliśmy także decyzje w sprawie inwestycji – mówił Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin. – Konferencja służy podzieleniu się doświadczeniami, a także zacieśnieniu współpracy, by próbować przezwyciężyć sytuację, zagrożenie, z którym mamy do czynienia obecnie. Możliwa jest współpraca i konkurowanie jednocześnie – dodał.
Na koniec... wycieczki
Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wycieczce do zakładu produkcyjnego Honorowego Gospodarza – Polfy Tarchomin, a także Muzeum Narodowego w Warszawie.
***
XIII Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna.Optymalizacja i Efektywność odbywa się 29-30 marca w Jachrance, w hotelu Windsor. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. – wydawca czasopisma "Przemysł Farmaceutyczny" i portalu www.kierunekFARMACJA.pl
Komentarze