TONIK DO TWARZY VS. NATURALNE HYDROLATY
WYBIERZ NAJLEPSZY KOSMETYK DLA SIEBIE!
Cukier - łagodny, nawilżający tonik do twarzy, szyi i dekoltu. A więc właśnie: co nam daje i dlaczego w codziennej pielęgnacji twarzy warto stosować tonik? Jaka jest różnica między tonikiem Cukier a naturalnymi hydrolatami, dostępnymi w ofercie Ministerstwa? W poniższym wpisie pokrótce porównamy te produkty i podpowiemy, który z nich wybrać, by tonizacja stała się wartościowym etapem dbania o skórę twarzy.
Trądzik, przesuszenie i inne podrażnienia
Jeśli są wśród Państwa osoby urodzone, tak jak my, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, samo słowo tonik może wywoływać u Państwa dreszczyk na plecach i kojarzyć się z popularnymi ówcześnie produktami na bazie alkoholu. Choć miały one za zadanie opanować młodzieńczy trądzik i wzmożone przetłuszczanie się skóry, w rzeczywistości raczej siały spustoszenie na twarzy, tylko przesuszając i podrażniając cerę. Całe szczęście to już nie te czasy! Jeśli niechęć do toników nie opuściła więc Państwa do dziś, najwyższy czas je dla Państwa odczarować. Zacznijmy zatem od podstawowych informacji!
Na co pomaga tonik do twarzy?
Głównym zadaniem toniku do twarzy (zwanego czasem z języka angielskiego tonerem) jest przywrócenie prawidłowego, fizjologicznego poziomu pH skóry – innymi słowy jej tonizacja lub tonizowanie. Kiedy natomiast zachodzi potrzeba, by przywrócić skórze jej odpowiednie pH? Przede wszystkim wówczas, gdy w codziennej pielęgnacji cery stosujemy kosmetyki do oczyszczania o odczynie wyższym niż jej naturalne pH, oscylujące wokół 5,5 – np. tradycyjne zasadowe mydła w kostce.
Ponieważ jednak wysoki odsetek produktów do demakijażu i mycia twarzy posiada pH bliskie fizjologicznemu, tonik to kosmetyk często pomijany w codziennej pielęgnacji – tymczasem dobry toner wykazuje znacznie szersze działanie pielęgnacyjne i jego stosowanie może naprawdę korzystnie wzbogacić naszą rutynę!
Jak i kiedy należy stosować tonik do twarzy?
Jeśli chodzi o to, kiedy stosuje się tonik, używamy go po każdorazowym myciu i osuszeniu twarzy, a przed nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych oraz/lub makijażu.
Sama metoda aplikacji jest natomiast zależna od opakowania produktu:
- jeśli toner posiada butelkę z atomizerem, wówczas możemy rozpylać go mgiełką bezpośrednio na twarz;
- jeśli ma opakowanie opatrzone pompką lub jest w klasycznej, zakręcanej butelce, dozujemy go najpierw na dłonie bądź wacik, a następnie rozprowadzamy na skórze.
Oczywiście warto nie poprzestawać na twarzy i traktować tonikiem także szyję oraz dekolt – niech stanowią jej naturalne przedłużenie podczas każdego etapu pielęgnacji!
Czy toniku należy używać codziennie?
Jest to w dużej mierze zależne od tego, jakich produktów używamy do codziennego oczyszczania twarzy, oraz tego, czy tonik zapewnia skórze dodatkowe, cenne właściwości pielęgnacyjne. Możemy jednak uznać, że codzienne stosowanie toniku raczej nie zaszkodzi, a może wręcz poprawić kondycję cery.
Jak dobrać tonik?
Tak jak w przypadku właściwie każdego kosmetyku, najlepszy tonik to taki, który jest dopasowany do potrzeb skóry i rodzaju cery. Nasze potrzeby mogą być jednak zmienne w czasie, dlatego przed zakupem zawsze warto sprawdzić aktualny stan cery i nie kierować się utartymi przyzwyczajeniami.
Komentarze