Partner serwisu
15 lipca 2024

Leki kupowane na zapas przez pacjentów. Nie wszyscy pamiętają o terminie przydatności

Kategoria: Zdrowie

Wielu pacjentów kupuje leki z wyprzedzeniem, w obawie przed potencjalnymi niedoborami w aptekach. Ta praktyka, choć wynikająca z troski o zdrowie, niesie ze sobą pewne zagrożenia. Kluczowym problemem jest kwestia dat ważności – wiele osób nie zwraca na nie należytej uwagi. Realizacja całej recepty, ważnej przez rok, może prowadzić do gromadzenia preparatów, które stracą przydatność przed użyciem. Masowe zakupy mogą przyczyniać się do powstawania niedoborów na rynku farmaceutycznym, pogłębiając problem, przed którym konsumenci próbują się zabezpieczyć. Sytuacja ta stawia przed chorymi, farmaceutami i systemem opieki zdrowotnej wyzwanie znalezienia równowagi między zapewnieniem dostępności leków a unikaniem nadmiernego gromadzenia zapasów.

Leki kupowane na zapas przez pacjentów. Nie wszyscy pamiętają o terminie przydatności

Odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo leków spoczywa na wszystkich uczestnikach łańcucha dostaw — od producentów, przez hurtownie i firmy logistyczne, aż po apteki. Każdy z tych podmiotów musi ściśle przestrzegać określonych procedur i standardów.

Zagrożenia związane z przeterminowaniem leków

Każdy lek ma określony termin ważności, po którym jego stosowanie może być nie tylko nieskuteczne, ale także szkodliwe. Przeterminowane leki mogą tracić swoje właściwości lecznicze, a w skrajnych przypadkach, ich zażycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym reakcji alergicznych, zatruć i zakażeń. Z czasem substancje czynne w lekach mogą się rozkładać, co prowadzi do zmniejszenia ich efektywności, a także do powstawania potencjalnie toksycznych produktów ubocznych. Na przykład, antybiotyki mogą stać się nieskuteczne, co może prowadzić do niekontrolowanego rozwoju infekcji. W przypadku leków stosowanych w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, stosowanie przeterminowanych leków może spowodować brak kontroli nad chorobą, co wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Firmy logistyczne zapewniają płynność dostaw

Efektywna logistyka farmaceutyczna pozwala na szybkie reagowanie na zmieniający się popyt. Firmy logistyczne dbają o to, aby leki były odpowiednio transportowane, magazynowane, dystrybuowane – a do tego dostarczane w ściśle określonym terminie. Firmy logistyczne muszą też dokumentować każdy etap transportu i współpracować z organami nadzoru farmaceutycznego. Podczas transportu leki dystrybuowane są w odpowiednich warunkach higieniczno-sanitarnych, temperatury i wilgotności.

– Każdy etap łańcucha dostaw farmaceutycznych wymaga spełnienia określonych norm i procedur, które mają na celu zapobieganie uszkodzeniu, zanieczyszczeniu, fałszowaniu, kradzieży leków. W tym procesie kluczową rolę odgrywają firmy logistyczne, które specjalizują się w obsłudze produktów leczniczych – mówi Sylwia Baranowska-Skoneczna, Kierownik Hurtowni Farmaceutycznej Pharmalink. – Muszą zadbać o to, aby transport leków z magazynów producentów do hurtowni i aptek przebiegał szybko i sprawnie, a także być przygotowani na różne sytuacje awaryjne. Dzięki opracowaniu planów działania na wypadek niepożądanych sytuacji i przeszkoleniu z nich pracowników, firmy logistyczne takie jak Pharmalink doskonale radzą sobie w każdych warunkach – dodaje ekspertka. 

Sprawnie działający system logistyczny przyczynia się do zmniejszenia ryzyka niedoborów leków w aptekach. Choć firmy logistyczne nie monitorują bezpośrednio zapasów w aptekach, ich efektywne działanie pomaga w utrzymaniu regularnych dostaw. Profesjonalna logistyka farmaceutyczna stanowi istotny element w zapewnieniu ciągłości dowozu leków i stabilizacji rynku farmaceutycznego.

Przechowywanie leków w domu

Pacjenci gromadzący leki powinni pamiętać o podstawowych zasadach ich przechowywania. Farmaceutyki należy trzymać w suchym i chłodnym miejscu, chroniąc je przed światłem i wilgocią. Niektóre preparaty należy trzymać w lodówce, co jest jasno określone na ich etykietach i ulotkach. 

Niezależnie od powyższego warto każdorazowo przed zażyciem leków zwrócić uwagę na inny niż zwykle zapach lub smak, odmieniony kolor tabletek bądź syropu. Preparaty, w których zauważymy zmiany, nie powinny być przyjmowane, gdyż mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.

W obliczu zdarzających się braków niektórych leków, kluczowa staje się edukacja pacjentów w zakresie odpowiedzialnego nabywania i przechowywania farmaceutyków. Niezbędna jest również ścisła współpraca między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw. Tylko takie kompleksowe podejście może zapewnić bezpieczeństwo i efektywność systemu dystrybucji leków, odpowiadając na zmieniające się potrzeby i zachowania konsumentów.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ