Partner serwisu
14 sierpnia 2024

Leki na wysypiskach i w ściekach. Czas na zmiany!

Kategoria: Aktualności

Z każdym rokiem rośnie świadomość społeczeństwa na temat ochrony środowiska. Niestety, problem utylizacji leków wciąż pozostaje w cieniu innych ekologicznych wyzwań. W Polsce, według raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, aż 60% społeczeństwa wyrzuca przeterminowane farmaceutyki do zwykłego śmietnika, a 28% spłukuje je w toalecie.

Leki na wysypiskach i w ściekach. Czas na zmiany!

Tego rodzaju działania mają poważne konsekwencje dla środowiska, w tym zanieczyszczenie wód gruntowych oraz gleby, skąd niebezpieczne substancje trafiają do pożywienia i wód pitnych.

Farmaceutyki, które dostają się do środowiska naturalnego, mogą mieć katastrofalny wpływ na ekosystemy. Wysokie stężenia leków w wodzie pitnej oraz glebie są odnotowywane w wielu krajach, w tym również w Polsce. Badania wykazują, że nawet najnowocześniejsze oczyszczalnie ścieków nie są w stanie całkowicie usunąć tych substancji, co stwarza ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przykład krajów skandynawskich, gdzie blisko 75% przeterminowanych leków trafia do aptek, pokazuje, że można skutecznie przeciwdziałać temu problemowi.

Na szczęście w Polsce podejmuje się kroki w kierunku zmiany tej niekorzystnej sytuacji. Kampania „Leki do Apteki” to pierwsza inicjatywa, która jednoczy pacjentów, farmaceutów i producentów farmaceutycznych, takich jak Grupa NEUCA oraz Polpharma, wokół wspólnego celu: prawidłowej utylizacji leków. Dzięki tej akcji edukacyjnej coraz więcej osób dowiaduje się, jak ważne jest przekazywanie przeterminowanych farmaceutyków do aptek, a nie wyrzucanie ich do śmieci czy spłukiwanie w toalecie.

W ramach kampanii „Leki do Apteki” promowane są również dobre praktyki związane z przygotowaniem leków do utylizacji. Zanim przekażemy je do apteki, warto wyciągnąć je z opakowań, a syropy pozostawić w ich oryginalnych pojemnikach. W ten sposób przyczyniamy się do zmniejszenia zagrożeń środowiskowych i dbamy o nasze zdrowie.

Niestety, nawet w centrum Warszawy pojawiają się przypadki niewłaściwego postępowania z farmaceutykami. Wczoraj Straż Miejska znalazła w koszu na odpady na Placu Bankowym opakowania leków, w tym niebezpieczny fentanyl. Chociaż substancja ta ma swoje medyczne zastosowania, jej niekontrolowane pozostawienie w miejscach publicznych stanowi poważne zagrożenie. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzialnie obchodzić się ze wszystkimi lekami, zarówno w domach, jak i w przestrzeni publicznej.

Czas na zmiany jest teraz – dla zdrowia nas wszystkich i przyszłych pokoleń.

źródło: informacja prasowa
fot. AI
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ