Partner serwisu
26 września 2024

Międzynarodowe kryzysy ogromnym wyzwaniem dla branży farmaceutycznej

Kategoria: Aktualności

Globalny kryzys finansowy, Arabska Wiosna, zmiany klimatyczne, pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie - w ostatnim czasie światowa gospodarka musi mierzyć się z licznymi, międzynarodowymi wyzwaniami. Szczególnie narażona w tej kwestii jest branża farmaceutyczna. Co zrobić, by w tak kryzysowych sytuacjach zapewnić pacjentom stały dostęp do leków? To pytanie, które w obliczu ostatnich wydarzeń zadaje sobie coraz więcej osób.

Międzynarodowe kryzysy ogromnym wyzwaniem dla branży farmaceutycznej

Przemysł farmaceutyczny to jedna z tych branż, które w ostatnich latach uległy dynamicznemu rozwojowi. Na rynku pojawiają się nowe leki, a ich produkcja i szeroka logistyka, niejednokrotnie opiera się na współpracy wielu podmiotów, zlokalizowanych w różnych krajach. Duże koncerny coraz częściej korzystają z surowców i substancji czynnych, dostępnych w odległych regionach lub dystrybuują swój lek w różne części świata. Każdy krok — od pozyskiwania składników farmaceutycznych po dostarczanie gotowych produktów pacjentom — wymaga więc starannej i rozbudowanej koordynacji. Fundacja KOWAL wspiera ten proces  dbając, aby każdy lek na naszym rynku mógł być zweryfikowany  w legalnym łańcuchu dostaw, bez ryzyka naruszeń. Fundacja zaleca i wspiera  procesy związane z wdrażaniem procedur i technologii zwiększających przejrzystość oraz kontrolę nad przepływem leków, od produkcji po dostarczenie pacjent.

Łańcuchy dostaw farmaceutycznych -  jak zarządzać ryzykiem?

Przemysł farmaceutyczny uznawany jest za jeden z kluczowych na całym świecie. Branża powiązana ściśle z sektorem medycznym, działalnością szpitali, punktów zdrowia czy aptek ma przecież realny wpływ na zdrowie i życie pacjentów. To dlatego tak ważne jest zapewnienie ciągłości dostaw leków, unikanie wszelkiego rodzaju opóźnień, czy nagłego wzrostu cen. Co może je wywołać? Brak lub ograniczony dostęp do surowców, niestabilność dostawców z powodu konfliktów geopolitycznych, wyzwań środowiskowych - przyczyn z pewnością może być wiele i nie każdą z nich jesteśmy w stanie przewidzieć. Dużym wyzwaniem dla branży farmaceutycznej jest także wrażliwość samych produktów, które nawet w trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach muszą być odpowiednio przechowywane i transportowane, by zachowały swoją jakość. To wszystko sprawia, że każde ogniwo łańcucha dostaw jest niezwykle istotne. 

Jakie kroki powinny podejmować więc firmy, by minimalizować ryzyko zakłóceń łańcucha dostaw?

Do podstawowych działań należy chociażby bieżące monitorowanie wszystkich dostawców, wprowadzenie ścisłej kontroli nad jakością produktów dostarczanych przez podmioty zewnętrzne jak i regularnych audytów. Niezwykle ważne może się okazać także zróżnicowanie źródeł dostaw, czy zaplanowanie działań awaryjnych, takich jak budowanie zapasów na wypadek nieoczekiwanych przerw w dostawach produktów. Coraz więcej firm korzysta także z nowoczesnych systemów technologicznych, które pozwalają na lepsze prognozowanie i reagowanie na zmieniające się warunki.

To wiele przykładowych rozwiązań, które w trudnych sytuacjach mogą okazać się zbawienne. Ostatnie, globalne kryzysy pokazały jednak, że nawet najbardziej przemyślane działania mogą nie zdać egzaminu, jeśli nie będą odpowiednio zarządzane.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ