Partner serwisu
11 września 2014

Jacek Rządca: Prawie 90% przypadków renowacji dotyczy upgradów sterowników PLC na maszynach

Kategoria: Krótko na temat

Prawie zawsze lepiej jest zamienić stare na nowe, ale czasami klienci nie mają innego wyjścia i jedyną opcją jest rewitalizacja starego. Problemem wcale nie musi być budżet.

Jacek Rządca: Prawie 90% przypadków renowacji dotyczy upgradów sterowników PLC na maszynach

Co najczęściej obejmuje rewitalizacja maszyn?

Prawie 90% przypadków renowacji dotyczy upgradów sterowników PLC na maszynach. Związane jest to z faktem, że producenci sterowników z czasem zaprzestają wsparcia dla starszych modeli swoich urządzeń. W tym przypadku celem renowacji jest zabezpieczenie się przed awarią maszyny i brakiem wsparcia technicznego bądź dostępu do zamienników.

Drugim przypadkiem, który stanowi około 10% spraw związanych z modernizacją, jest wymiana systemów wizyjnych na maszynach. Machine Vision jest prężnie rozwijającą się dziedziną technologii w przemyśle.

Z racji tego, że nowinki techniczne dają wiele nowych możliwości, a klienci spotykają się z brakiem wsparcia i fatalną kompatybilnością starych i nowych rozwiązań, decydują się na renowacje maszyn w tym zakresie. Systemy wizyjne produkowane są przez firmy specjalizujące się tylko w tej dziedzinie. Jako kompletne, niezależne moduły instalowane są na maszynach, np. blistrownicach, etykieciarkach, czy kartoniarkach zbiorczych, a więc ich wymiana jest  bezpieczna dla maszyny i całego procesu produkcyjnego.

Czy renowacja maszyn w ogóle się opłaca?

To zależy od zakresu. W dwóch wymienionych wyżej przykładach odpowiedź brzmi: tak.

W  przypadku gruntownego remontu, koszt renowacji może nawet przekroczyć koszt zakupu nowej maszyny. Dlaczego?  Bo nie ma możliwości wykonania tej pracy u klienta. Maszyna musi zostać wysłana do producenta (najczęściej za granicę) na okres co najmniej 1,5 miesiąca. Producenci każde zlecenie tego typu traktują indywidualnie, inaczej niż produkcję standardową, a więc cennik czasu pracy jest wyższy. Często wyobrażenie klienta dotyczące zakresu i kosztów takich prac różni się od stanu faktycznego. Maszyna to „zespół naczyń połączonych” – zmiana jednego komponentu najczęściej oznacza wymianę 10 innych współpracujących części, a na koniec dostajemy nową maszynę, tylko że droższą niż ta „z półki”.

Prawie zawsze lepiej jest zamienić stare na nowe, ale czasami klienci nie mają innego wyjścia i jedyną opcją jest rewitalizacja starego. Problemem wcale nie musi być budżet. Na przykład maszyna obsługuje wiele formatów opakowań, produktów, a części formatowe nie nadają się do użycia na nowym modelu maszyny. Czasami klient nie ma miejsca na inny model albo organizacja procesu lub przepływu materiałów jest ściśle powiązana z maszyną. Wymiana na „coś nowego” wiąże się z zamieszaniem w całej organizacji produkcji. Nie należy też zapominać o przyzwyczajeniach operatorów, techników utrzymania ruchu, którzy znają każdą śrubkę i nie wyobrażają sobie pracy z czymś innym, nowym.

Za czy przeciw?

Argumentów za i przeciw jest bardzo wiele, dlatego każdy przypadek wymaga przeprowadzenia studium i dobrego sformułowania oczekiwań. Dopiero w dłuższej perspektywie czasowej można ocenić czy renowacja spełniła oczekiwania i czy się opłacała.

Autor: Jacek Rządca
I.E.S. International Polska
Fot.: zasoby własne autora

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ