Skutki ustawy refundacyjnej dla rynku suplementów diety
Wejście w życie ustawy refundacyjnej 1 stycznia 2012 r. miało ogromne znaczenie dla wszystkich uczestników rynku farmaceutycznego w Polsce, również dla producentów suplementów diety, chociaż w mniejszym stopniu niż dla pozostałych „graczy”.
Skutki ustawy:
- poszukiwanie przez producentów innych, poza aptekami, kanałów dystrybucji dla swoich produktów;
- pojawianie się/rozwój sieci specjalizujących się w ofercie nieleków, a więc i suplementów;
- otwieranie przez spółki prowadzące apteki wyspecjalizowanych sklepów głównie z asortymentem kosmetycznym lub ewentualnie suplementami diety;
- bankructwo niektórych aptek internetowych, dla których zakaz reklamy był na tyle uciążliwy, że nie pomogły próby ratowania działalności poprzez dystrybucję nieleków.
Nastroje w branży suplementów wciąż dobre
Pomimo zmiany otoczenia rynkowego (przepisy europejskie, zakaz reklamy aptek, gorsza koniunktura gospodarcza) nie zmieniły się istotnie nastroje w branży (choć obserwowane jest lekkie pogorszenie). Przyczyną może być fakt, iż w relacji do rynku leków sektor suplementów diety wciąż trzyma się dobrze.
Ocena obecnej sytuacji na rynku suplementów diety w Polsce (%), 2007, 2011 i 2014
Artykuł został przygotowany na podstawie danych zawartych w raporcie firmy PMR pt. „Rynek suplementów diety w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2018”
Fot.: www.freeimages.com