Partner serwisu
31 października 2014

Piotr Niemiro: Systemy sterowania starzeją się co ok. 7 lat

Kategoria: Krótko na temat

W dzisiejszych czasach przewagę konkurencyjną osiąga się dzięki elastyczności, zarówno organizacyjnej, jak i technologicznej. Wsparcie organizacji oraz technologii zapewnia między innymi właściwy park maszynowy, który niejednokrotnie decyduje czy realizacja nowych wdrożeń jest możliwa i w jak krótkim czasie.

Piotr Niemiro: Systemy sterowania starzeją się co ok. 7 lat

Szybka reakcja na potrzeby rynku nie musi wiązać się od razu z inwestycjami w nowe urządzenia. Bardzo często kluczem do sukcesu jest właściwa adaptacja istniejącego parku maszynowego. Dzięki modernizacjom wyposażenia operacyjnego bardzo szybko i optymalnie kosztowo można zapewnić wspomnianą elastyczność. Korzyść organizacyjna to przede wszystkim wiedza i kompetencje naszych technologów, inżynierów oraz techników, zdobywane podczas przygotowań i realizacji założeń modernizacyjnych. Docenić tu należy także szybkość i efektywność z jaką operatorzy maszyn realizują etapy rozruchu, walidacji i prowadzenia procesów produkcji po modernizacji. Ich wiedza i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej pracy na tych urządzeniach skraca całkowity czas realizacji projektu.

Z moich obserwacji wynika, że najczęstszym powodem modernizacji urządzeń są:

  • nowe wdrożenia,
  • doskonalenie istniejących technologii (ciągłe doskonalenie jest filozofią
  • firmy),
  • rosnące wymagania jakościowe,
  • bezpieczeństwo ludzi, środowiska i procesów operacyjnych,
  • brak wsparcia producentów urządzeń (lub ich podzespołów) dla istniejącego parku maszynowego.

Brak wsparcia producentów podzespołów szczególnie odczuwalny jest w komputerowych systemach sterowania, kontroli i wizualizacji procesów. Te elementy starzeją się najszybciej z powodu bardzo szybkiego rozwoju tej gałęzi przemysłu. Nowe i lepsze rozwiązania sprzętowe mikroprocesorowych systemów sterowania niemalże natychmiast wypierają z rynku istniejące rozwiązania. Problemy te obserwujemy już po okresie około 5-7-letniej eksploatacji urządzeń.

Oczywiście możliwości modernizacyjne maszyn są ograniczone – z jednej strony przez konstrukcję maszyn, a z drugiej przez koszty. Pomimo wspomnianych korzyści organizacyjnych, modernizacje czasem są nieopłacalne. Jak zwykle, decyduje tu rachunek ekonomiczny.

Zastosowanie nowych technologii musi wspierać ludzi, procesy i wartości. Modernizacje poprawiają procesy operacyjne, wykorzystując aktualne zasoby – wyposażenia, technologie oraz kapitał ludzi. Dają nowe możliwości wsparcia ciągłego przepływu procesu produkcyjnego, eliminują straty tych procesów oraz zapewniają stabilność, elastyczność i niezawodność.

Autor: Piotr Niemiro
Kierownik działu utrzymania ruchu i remontów
Grupa Polpharma

Fot.: Polpharma S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ