Partner serwisu
06 listopada 2014

Marek Gnyś: Rabat na nowe przy zwrocie starego

Kategoria: Krótko na temat

W każdym przypadku decyzja dotyczące modernizacji maszyny powinna być podejmowana indywidualnie. Trudno podać generalne reguły, które powinny zawsze w takiej sytuacji obowiązywać. Na pewno należy wziąć pod uwagę stan techniczny urządzenia oraz jego automatykę i sposób sterowania.

Marek Gnyś: Rabat na nowe przy zwrocie starego

Bardzo często w starszych urządzeniach części mechaniczne są tak wyeksploatowane, że nawet ich wymiana na nowe nie gwarantuje poprawnej pracy. Z inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku automatyki sterowania i oprogramowania, która ściśle wiąże się z bardzo szybkim postępem i stale aktualizowanym oprogramowaniem. Nowe komponenty z zakresu automatyki i oprogramowania są w stanie podnieść wydajność i poprawić komfort obsługi. Na pewno przychodzi też taki czas, gdy urządzenia trzeba wymienić, ponieważ staje się przestarzałe – w całości lub w poszczególnych częściach. Nawet po ich renowacji możemy nie uzyskać odpowiedniej jakości produktu a ponadto mogą się one stać wąskimi gardłami w procesie produkcyjnym. Czas potrzebny na utrzymywanie ich w sprawności produkcyjnej będzie coraz dłuższy, a ich OEE będzie stale malało.

Na pewno warto prowadzić renowację maszyn wówczas, gdy koszty, jakie za sobą niesie, pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych efektów (wzrost Wskaźnika Wykorzystania, dostosowanie jakościowe do aktualnie obowiązujących standardów). Bardzo często już sama wymiana części automatyki i oprogramowania do nich pozwala osiągnąć znaczące efekty. Poprawiona zostaje jakość produktu poprzez zwiększenie możliwości wpływania na parametry prowadzonego procesu. Renowacja na pewno nie opłaca się w przypadku urządzeń już wyeksploatowanych na tyle, że sprowadzałaby się w rezultacie do całkowitego odtworzenia maszyny z efektem, który nie jest ostatecznie możliwy do przewidzenia. Bardzo często producenci sprzętu stosują również politykę polegającą na stosowaniu rabatów przy zakupie nowego urządzenia w momencie zwrotu starego. Istotne jest również to, aby zebrać oferty na modernizację zarówno od producenta, jak i innych firm zajmujących się tego typu działalnością, przy czym w praktyce coraz częściej okazuje się, że oferty krajowych firm nie zawsze są pod tym względem konkurencyjne w stosunku do ofert wytwórców urządzeń.

W przypadku starszych maszyn, dzięki ich renowacji można uzyskać dostosowanie do obowiązujących standardów, poprawę efektywności i jakości produkcji, co oczywiście nie jest regułą. Koszty związane z renowacją są niższe niż zakup nowego urządzenia, ale zawsze może to skutkować koniecznością wprowadzenia kolejnych modernizacji w restaurowanym urządzeniu i poniesienia dodatkowych nakładów finansowych.

Aktualnie jesteśmy na etapie modernizacji tabletkarki Synthesis 500. Prace obejmują wymianę sterowników i oprogramowania. Modernizacja prowadzona jest przez producenta urządzenia. Rokowania co do efektu końcowego są zadawalające. Prowadzone są końcowe regulacje.

Autor: Marek Gnyś
Dyrektor produkcji
Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.

Fot.: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ