Maciej Adamkiewicz: W Polsce nie brakuje utalentowanych młodych ludzi
– W mijającym roku wiele mówiło się o znaczeniu nauki w rozwoju polskiej gospodarki i budowaniu konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw farmaceutycznych – mówi Maciej Adamkiewicz, prezes zarządu Grupy Adamed.

Sukces 2014
Cieszy więc fakt nawiązywania i wzmacniania współpracy na tej linii, owocującej powstawaniem nowych, ambitnych projektów. To właśnie dzięki takiej współpracy i zaangażowaniu kadry naukowej, polskie firmy, takie jak Grupa Adamed, mają szansę budować swoją przewagę konkurencyjną, przyczyniając się do rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Porażka 2014
Mijający rok potwierdził znaczenie Polski i krajowych przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. By jednak bardziej wzmocnić naszą pozycję za granicą niezbędne są dalsze inwestycje w podnoszenie innowacyjności krajowej gospodarki. Pod względem wartości nakładów na działania badawczo-rozwojowe musimy stopniowo zmniejszać dystans względem naszych zachodnich sąsiadów – w Polsce inwestycje w rozwój obszaru R&D sięgają dziś zaledwie 0,9 proc. PKB, podczas gdy średnia UE sięga 1,5 proc. Te dane pokazują, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, by wyrównać ten poziom.
Wyzwania na przyszłość
Wyzwaniem, z którym musimy zmierzyć się w przyszłości, jest odwrócenie obecnego trendu związanego z eksodusem wykształconych ludzi za granicę w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Powinniśmy stworzyć w kraju takie warunki, by polscy naukowcy zdobywali wiedzę i doświadczenie w zagranicznych ośrodkach akademickich, a następnie wracali do kraju i tutaj realizowali swoje zawodowe pasje. Uważam, że w Polsce nie brakuje utalentowanych młodych ludzi – trzeba tylko dać im szansę rozwoju naukowego i współpracy z uczelniami już na etapie szkolnym. By to osiągnąć, niezbędne jest inwestowanie w szczególnie uzdolnionych młodych ludzi i kształcenie ich jako przyszłych liderów innowacyjnej gospodarki.
Fot. Grupa Adamed