Partner serwisu
27 kwietnia 2015

Innowacyjne leki na bazie porożogennych komórek macierzystych coraz bliżej?

Kategoria: Z życia branży

Spółka Stem Cells Spin S.A., w konsorcjum z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, zakończyła budowę wyspecjalizowanego laboratorium badawczo -produkcyjnego. Dzięki realizacji projektu Biocervin będzie można przeprowadzać badania i opracowywać produkty medyczne oparte na homogenacie z porożogennych komórek macierzystych. Wartość projektu to blisko 65 mln złotych.

Innowacyjne leki na bazie porożogennych komórek macierzystych coraz bliżej?

Notowana na NewConnect spółka Stem Cells Spin S.A. z Wrocławia, od 2009 roku komercjalizuje odkrycie porożogennych komórek macierzystych MIC-1. Powstanie nowego obiektu we Wrocławiu jest kluczowym elementem projektu Biocervin oraz strategii rozwoju spółki.

– Laboratorium spełnia najsurowsze wymagania niezbędne do prowadzenia badań i rozpoczęcia produkcji. Jesteśmy jedną z nielicznych spółek na rynku dysponującą laboratorium spełniającym wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania. Zakończenie budowy i uruchomienie tak nowoczesnego obiektu to dla nas prawdziwy kamień milowy. Teraz będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w komórkach macierzystych – mówi Grzegorz Smak, prezes Stem Cells Spin S.A.

Spółka Stem Cells Spin będzie mogła wytwarzać surowiec medyczny na bazie porożogennych komórek macierzystych, a także prototypy wyrobów medycznych. Docelowo przyjdzie czas na powszechnie dostępne produkty medyczne, które mogą zrewolucjonizować leczenie wielu chorób – m.in. owrzodzeń żylakowych, odleżyn, poparzeń, trądziku, łuszczycy i innych zmian skórnych polegających na uszkodzeniu tkanki łącznej. Dodatkowe zastosowanie znajdą w stomatologii, a także okulistyce (przy regeneracji rogówki oka).

Porożogenne komórki macierzyste nazywane są przyszłością medycyny regeneracyjnej. Poprzez produkcję białkowych czynników wzrostu stymulują autonomiczne procesy regeneracyjne. To sprawia, że organizm odnawia się sam, a nie za pomocą sztucznych substancji.

Dzięki realizacji projektu w konsorcjum z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu spółka uzyska obszerną wiedzę na temat wymaganych badań i spełnienia wymogów formalno-prawnych dla wyrobów medycznych i leków. Dodatkowo zostaną przeprowadzone badania przemysłowe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, które umożliwią odkrycie różnych pól i form zastosowań surowca w przyszłości.

Do tej pory prace badawczo-rozwojowe Stem Cells Spin pozwoliły wprowadzić na rynek m.in. pierwsze biodermokosmetyki na bazie opatentowanych komórek macierzystych - Revitacel, a także innowacyjne środki pielęgnacyjne dla zwierząt pod marką Velvetyna.


Projekt pod nazwą ,,Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych” realizowany jest przez konsorcjum Biocervin, którego liderem jest spółka Stem Cells Spin S.A. a partnerem Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju. Całkowita wartość inwestycji wynosi 64 939 002 zł, kwota dofinansowania to 57 008 401 zł. Było to największe wsparcie przyznane w 2013 roku przez NCBR.

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ