Partner serwisu

Stracić straty

Kategoria: Efektywność

Optymalizacja kosztowa dotyczy zwykle produkcji, ale obok tego działu w zakładzie farmaceutycznym można wyróżnić jeszcze inne obszary, które mają bezpośredni wpływ na eliminację strat – będącą głównym założeniem lean, a tym samym na całość procesu „odchudzania”.

Stracić straty

Kolebką Lean Manufacturing jest przemysł motoryzacyjny. Mimo to podejście i narzędzia tego systemu z powodzeniem można zastosować w branży farmaceutycznej, zwłaszcza w przypadku wytwarzania kontraktowego. Główny obszar optymalizacji kosztowej stanowi oczywiście produkcja, ale obok tego działu w zakładzie farmaceutycznym można wyróżnić jeszcze wiele miejsc, które mają bezpośredni wpływ na eliminację strat, będącą głównym założeniem lean, a tym samym całość procesu „odchudzania” (rys. 1).

Planowanie produkcji

Głównym narzędziem planowania produkcji jest plan produkcji, czyli krótkoterminowy harmonogram sekwencji zleceń, ułożony chronologicznie według linii (gniazd) produkcyjnych. W wytwarzaniu kontraktowym, które oparte jest na metodzie składania zamówień make to order (produkcja na zamówienie; przeciwieństwo make to stock, gdzie produkujemy wyroby na magazyn), plan produkcji – jako narzędzie minimalizacji zapasów – odgrywa ogromną rolę. Plan ten powinien być elastyczny i zamrożony na krótki horyzont czasowy. Pozwala to na dowolne manipulowanie zleceniami produkcyjnymi i adaptowanie zleceń nowych, co ma duże znaczenie przy pozyskiwaniu klientów. Oczywiście należy określić ramy czasowe oraz zasady, kiedy plan może zostać zmieniony, aby nie dezorganizować obszaru produkcji. Niemniej jednak, prostota planu, a także udostępnienie go w formie elektronicznej dla wszystkich korzystających z niego działów, umożliwia nam łatwy i szybki dostęp do informacji.

 

W planie produkcji ważne są podstawowe zasady planowania i sterowania produkcją, przy czym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest unikanie nadprodukcji. Generalnie charakter wytwarzania kontraktowego nie powinien powodować takiego zjawiska. Planując zapasy półproduktów (szczególnie tych, które mają zastosowanie w wielu wyrobach gotowych), trzeba mieć na uwadze unikanie nadmiernych zapasów, szczególnie tych nisko rotujących. Prawidłowo utworzony plan produkcji ma za zadanie wyeliminować również oczekiwanie, będące obok nadprodukcji innym typem marnotrawstwa. Zaplanowanie każdego etapu procesu w odpowiedniej sekwencji, pozwala z jednej strony na eliminację oczekiwania przez operatorów stanowisk produkcyjnych na półprodukt, a z drugiej powoduje skrócenie całkowitego lead time’u na gotowy wyrób dla klienta końcowego.

 

Cały artykuł można przeczytać w numerze 3/2015 magazynu „Przemysł Farmaceutyczny”

Fot. CHC

ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ