Kierownik doskonalenia o doskonaleniu
– Narzędzi optymalizacji jest wiele. Jako pierwsze przychodzi mi na myśl wizualizacja procesu, czyli Visual Management, którą stosujmy w obszarze produkcyjnym. Dzięki temu nasi współpracownicy dokładnie wiedzą, jak wygląda proces w którym uczestniczą – mówi Artur Karpik, kierownik ciągłego doskonalenia w Grupie Adamed.
Dzięki kontroli nad procesami, każdy współpracownik wie czy wykonuje swoje zadania zgodnie z założeniami, zgodnie z celem, czy wszystkie systemy są sprawne i czy zachowane są warunki bezpieczeństwa. – Wprowadzamy metodologię SMED, polegającą na skróceniu czasu przezbrojeń na liniach produkcyjnych. Stosujemy mapowanie procesów, czyli narzędzie niezbędne do minimalizowania strat i redukowania kosztów poprzez eliminację marnotrawstw – informuje Artur Karpik.
Popularne są również wizyty w tzw. gemba, czyli w miejscu powstawania faktycznej wartości. Osoby pracujące w biurach odwiedzają linie produkcyjne i widzą na co dzień procesy, z którymi mają do czynienia zwykle wyłącznie za pośrednictwem komputera – Gemba walk to podstawa. W Grupie Adamed staramy się cały czas podnosić jakość i bezpieczeństwo pracy, a do tego zwiększać wydajności procesów – podkreśla kierownik ds. ciągłego doskonalenia. – Wdrażamy również tzw. problem solving, czyli rozwiązywanie problemów wystandaryzowanym narzędziem. Chodzi o pełną diagnozę, podczas której sprawdza się punkty wyjściowe, później robi się plan naprawczy i osiąga cele. Wszystko to wchodzi w skład kultury kaizen – dodaje Karpik.
Top tematy
O czym mówi się w tej chwili w branży i jakie tematy uważane są za „gorące” w kwestii optymalizacji? Na to pytanie kierownik ds. ciągłego doskonalenia w Adamedzie odpowiada: – W zakładzie produkcyjnym w którym pracuję, jest to ciągłe doskonalenie stanowisk pracy i procesów. Stanowiska muszą być zorganizowane tak, aby pracowało się bezpieczniej, sprawniej, a co za tym idzie, efektywniej. Procesy muszą być przejrzyste i wystandaryzowane nad czym moje koleżanki i koledzy ciągle pracują.
Możliwość eliminacji strat w procesach to niewątpliwy plus. Takie działania dla firmy oznaczają niższe koszty, a dla pracownika – łatwiejszą, bardziej przyjemną pracę.
Narzędzia optymalizacyjne typu SMED czy kaizen wpływają na konkurencyjność danej firmy na rynku. Branża farmaceutyczna jest dochodowa, ale regulacje i oczekiwania klientów są takie, aby produkty były coraz tańsze. – My nie chcemy obniżać jakości produktów tylko ją podnosić, więc w poszukiwaniu oszczędności musimy przyjrzeć się naszym procesom – konkluduje Artur Karpik.
Wrażenia z konferencji
– Konferencje „Przemysłu Farmaceutycznego” organizowane są bardzo dobrze. Tematyka Wiosennego Spotkania Farmaceutycznego jest mi bliska, ponieważ optymalizacja procesów to mój chleb powszedni – komentuje Karpik. – Do Rzeszowa przyjechali goście nie tylko z farmacji, ale i z innych branż, takich jak spożywcza, kosmetyczna i automotive, z którymi możemy się porównać. Daje to możliwość zobaczenia, jak do zagadnień efektywnościowych podchodzą inni – dodaje.
Rozmowa z Arturem Karpikiem, kierownikiem ds. ciągłego doskonalenia w Grupie Adamed, odbyła się podczas „Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej. Optymalizacja i Efektywność” w Rzeszowie. |
Fot. BMP