Na wystawie Pharmintech 2016
W Bolonii odbyła się piąta edycja Pharmintechu – wydarzenia skupiającego włoskich, i nie tylko, producentów maszyn i linii dla całego przemysłu farmaceutycznego. Grupa Marchesini zaprezentowała dwie linie – jedną do pakowania tabletek w blistry, a drugą do strzykawek, oraz pięć maszyn wolnostojących.
Wydarzenie to odbyło się 13-15 kwietnia br. jako część „Tygodnia Farmacji”, wspólnie z Cosmofarm. Wszyscy dostawcy zapewniający produkty dla całego świata farmaceutycznego spotkali się więc w tym samym miejscu i czasie. Podczas targów i towarzyszących im imprez, można było z bliska przyjrzeć się, jak rozwinęła się serializacja i porozmawiać z ekspertami Sea Vision, którzy na swoim stanowisku zaprezentowali linię Track & Trace firmy Marchesini.
Podczas Pharmintechu Grupa Marchesini zaprezentowała dwie linie – jedną do pakowania tabletek w blistry, a drugą do strzykawek, oraz pięć maszyn wolnostojących.
Blistry
Integra 220 jest prekursorem zintegrowanych, zrobotyzowanych linii produkowanych przez Marchesini Group. Jest to model, z którego zostały rozwinięte kolejne wersje – Integra 320 oraz Integra 520 V. Marchesini rozpoczęło produkcję tych maszyn ze względu na potrzebę połączenia dwóch operacji: termoformowania i pakowania do kartoników w jednym monobloku. Powstała w ten sposób maszyna ma kompaktowe rozmiary (jedynie 9 metrów długości) oraz łatwo dostępne stanowiska operacyjne.
Każde z tych stanowisk (formowania, spawania, perforowania, kodowania i wykrawania) jest całkowicie oparte o serwomechanizmy, co gwarantuje wysoką szybkość produkcji (150 sztuk na minutę) oraz redukcję poziomu hałasu. Sekcja formowania termicznego jest połączona z sekcją pakowania w kartoniki przy pomocy robota Robocombi. Ten robot za pomocą ssawek podnosi każdy blister do góry i umieszcza wprost w transporterze gniazdowym kartoniarki, co pozwala pominąć wszelkie kroki pośrednie.
Podczas Pharmintechu, Integra 220 była połączona z owijarką FA 04 produkowaną przez Multipack. Balkonowa konstrukcja tej owijarki umożliwia operatorom stałe monitorowanie całego procesu produkcji bardzo płynnie i wydajnie. Przerwy techniczne są minimalnie krótkie, co sprawia, że maszyna jest łatwa w obsłudze.
Strzykawki
FBZ 320 jest maszyną termoformującą połączoną z systemem Robomaster. Całość została stworzona przez Marchesini Group, co pozwala maszynie pracować z dużą szybkością. Robot Robomoaster przenosi strzykawki do uformowanych gniazd i może wykonać do 80 cykli przenoszenia w ciągu minuty (wyjątkowo delikatnie obchodząc się z produktem). Skok robota ma ponad 500 mm, a jego jakość wykończenia jest na najwyższym poziomie. Zmiany formatowe mogą zostać wykonane bez użycia żadnych specjalnych narzędzi. Szybki wykrojnik czyni produkcję jeszcze bardziej wydajną oraz zmniejsza ilość ścinków materiału formowanego. Te wszystkie cechy sprawiają, że FBZ 320 jest wydajna, bezpieczna i nie sprawia problemów w obsłudze.
Na tegorocznym Pharmintechu, FBZ 320 była połączona z kartoniarką ciągłą BA 400 Argento. Maszyna o wydajności do 300 kartoników na minutę jest wyposażona w robota Robocombi z możliwością ruchu w 3 osiach z głowicą unoszącą ze ssawkami. Rozwiązanie zostało opatentowane przez Marchesini, żeby znacząco skrócić czas zmiany formatu. Maszyna podnosi strzykawki z maszyny termoformującej, orientuje je i wkłada bezpośrednio do transportera gniazdowego kartoniarki.
Ampułki, fiolki i butelki
RSF 03 należy do maszyn napełniających ampułki i została stworzona przez Corimę – markę Marchesini zajmującą się sterylnym napełnianiem i pakowaniem. Maszyna została zbudowana balkonowo, co umożliwia łatwy dostęp, utrzymanie higieny i poprawny przypływ powietrza z nawiewu laminarnego. Maszyna jest zbudowana by otwierać, napełniać i zamykać ampułki w sterylny sposób na każdym etapie produkcji: od otwarcia ampułki, z automatycznym uruchomieniem płomienia, aż do samego napełniania, które jest wykonywane przez system obrotowych tłoków (na maszynach serii RSF możliwe jest instalowanie od 2 do 8 pomp) aż do zatopienia ampułki.
Opracowana wspólnie z Neri – partnerem Marchesini specjalizującym się w produkcji etykieciarek, maszyna RE 202 jest automatyczną maszyną rotacyjną, zaprojektowaną tak, aby nakładać z dużą szybkością jedną lub dwie etykiety na fi olki okrągłe, owalne i niestandardowe wykonane ze szkła, plastiku lub innego tworzywa. Kompaktowe gabaryty oraz łatwo dostępne miejsce pracy operatora, gdzie może on przeprowadzić każdą interwencję i obserwować przebieg produkcji, sprawiają, że RE 202 jest maszyną bardzo wygodną w obsłudze, a ponadto, zdolną osiągać szybkość produkcji do 200 fi olek na minutę
RLF 200 to stworzona przez Neri automatyczna etykieciarka zaprojektowana do nakładania etykiet samoprzylepnych na ampułki, fi olki, wkłady insulinowe, małe butelki i cylindryczne pojemniki o średnicy od 10 do 23 mm. Maszyna jest wyposażona w obrotowy system przemieszczania, co pozwala zmniejszyć nakład pracy potrzebny do ręcznej zmiany formatu. Może ona działać jako osobna maszyna lub zostać połączona w linię z innymi maszynami.
Serializacja
BL A420 nakłada etykiety i oznacza kartoniki. Jest ergonomiczna i prosta w zmianie formatu. Możliwość zainstalowania w maszynie różnych urządzeń oznaczających, jak drukarki atramentowe czy laserowe i połączone z nimi kamery, aby drukować i sprawdzać poprawność numerów serializacyjnych. Na ekranach kontrolnych wyświetlane są dane nanoszone na klapki kartonika, lub jego główny panel.
BL A420 jest maszyną stworzoną do produkcji serializacyjnej. Może być maszyną wolnostojącą, jak również elementem linii i jest przystosowana do wszystkich wymogów przemysłu farmaceutycznego związanych z Track & Trace.
Tubki
Millenium 120-2 będzie zaprezentowana jako nowa wersja standardowej jedno kanałowej liniowej wersji Mill 120. Maszyna ta, kupiona w 2015 roku przez znanego amerykańskiego dostawcę produktów weterynaryjnych, wprowadza nowe rozwiązania do zamykania tubek PE zawierających produkty typu ATEX. Na maszynę podaje się plastikowe tubki ze stożkowatymi korkami, które wypełnia się małą ilością ciekłego produktu (od 0.6 do 7 ml). Millenium 120-2 osiąga szybkość do 100 sztuk na minutę.
Artykuł pochodzi z numeru 2/2016 czasopisma "Przemysł Farmaceutyczny"
Fot. Marchesini