Partner serwisu
25 listopada 2016

Przedstawiciele branży na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju

Kategoria: Kosmetyki

Wiceminister Tadeusz Kościński spotkał się z przedstawicielami branży kosmetycznej 21 listopada w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

Przedstawiciele branży na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju

Branżę kosmetyczną reprezentowali m.in. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Procter & Gamble Małgorzata Wadzińska, Przemysław Seferyński z Diversey Poland Services Sp. z o.o i Paweł Sadowski z Catzy of Poland oraz przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

– Branża kosmetyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki oraz jednym z najbardziej odpornych na ogólnoświatowy kryzys sektorów. W skali europejskiej polski rynek kosmetyczny postrzegany jest jako najbardziej różnorodny - działalność gospodarczą prowadzą zarówno producenci lokalni ze 100% kapitałem polskim, jak i globalne korporacje produkujące kosmetyki w Polsce – powiedział wiceszef resortu Tadeusz Kościński.  

Rozmowy dotyczyły m.in. bariery legislacyjnej sektora kosmetycznego. W Komisji Europejskiej trwają obecnie prace mające na celu dostosowanie sposobu określania substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w kontekście prawodawstwa produktów biobójczych i środków ochrony roślin. Należy się spodziewać, że opracowane kryteria będą miały też zastosowanie w innych sektorach przemysłu m. in. w sektorze kosmetycznym.

Ministerstwo Rozwoju bierze aktywny udział w pracach mających na celu właściwe opracowanie kryteriów substancji. Nieprecyzyjny dobór kryteriów może doprowadzić do nieuzasadnionego wycofania wielu substancji bezpiecznych dla zdrowia ludzi. Spowoduje to duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorców, którzy będą zmuszeni do przeprowadzenia całej procedury wprowadzenia substancji zastępczej. Podobne zakazy mogą objąć też środki konserwujące. Wiele z powszechnie stosowanych substancji przez branżę kosmetyczką znalazło się na takiej liście.

Kolejnym podejmowanym tematem na spotkaniu były plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży kosmetyków w aptekach.Takie zmiany mają zostać zapisane w ustawie o prawie farmaceutycznym. Nowelizacja zakłada m.in. wycofanie kosmetyków z aptek. W dniu 16 listopada br. odbyło się w MR spotkanie przedstawicieli branży kosmetycznej z Panią Minister J. Emilewicz i Panem M. K. Łandą. Podczas spotkania Pan Minister oświadczył, że nie zamierza zakazywać sprzedaży wszystkich produktów kosmetycznych w aptekach. Planowane jest stworzenie listy produktów dozwolonych do obrotu w punktach aptecznych. 14 grudnia br. odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie.

***

Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości to jedyna w Polsce organizacja działająca w oparciu o synergię przemysłu kosmetycznego i środków czystości, w tym produktów biobójczych. W skład członków stowarzyszenia wchodzi 61 firm – małych, średnich i dużych – z sektorów kosmetycznego i detergentowego, którzy stworzyli w Polsce ponad 100 tysięcy miejsc pracy. Stowarzyszenie ma na celu udzielanie eksperckiego wsparcia swoim członkom w Polsce i Unii Europejskiej, eliminowanie nieuzasadnionych ograniczeń napotykanych przez przemysł, promowanie wysokich standardów i norm działania w branżach kosmetycznej i detergentowej.

 

źródło: mr.gov
fot.: freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ