Partner serwisu
16 stycznia 2018

Gedeon Richter i 7. edycja Kalendarza Artystycznego

Kategoria: Aktualności

Kobieta to synonim siły? Taki obraz wyłania się z wypowiedzi uczestników sondy ulicznej „Kobiece sprawy”, w której sprawdzono opinię społeczeństwa na temat najważniejszych dla współczesnych kobiet kwestii. Inspiracją do jej przeprowadzenia było zakończenie prac nad siódmą edycją Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter „Kobiece sprawy”, której dyrektorem artystycznym jest uznany polski artysta – Andrzej Pągowski.

Gedeon Richter i 7. edycja Kalendarza Artystycznego

Kobiece sprawy to temat – rzeka. Chociaż dyskusja na temat roli kobiet we współczesnym świecie wciąż budzi emocje, to jednak możemy zaobserwować, że na przestrzeni lat postrzeganie „kobiecych spraw” bardzo się zmieniało – zdecydowanie odchodzimy już od patriarchalizmu (dominacji mężczyzn). Dlatego znani polscy plakaciści, zaangażowani w projekt Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter, postanowili pokazać, co w ich osobistych opiniach jest kluczowe dla kobiet. Te prace ukazują całe spektrum kobiecych spraw. Nic dziwnego – każda kobieta jest inna, każda ma swoje priorytety, dla każdej coś innego jest ważne. Aby porównać obraz kobiet w oczach polskich artystów i reszty społeczeństwa, została zrealizowana sonda uliczna, w której sprawdzono, jak postrzegane są kobiece sprawy.

Kobiety – słaba płeć?

Czy określenie „słaba płeć” pasuje do współczesnych kobiet? Zdaniem uczestników sondy – zdecydowanie nie. Przecząco odpowiadały zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. W ich opinii, chociaż płcie nieco się różnią, to jednak nie ma żadnych podstaw, aby twierdzić, iż kobiety to „słaba płeć”. Pojawiły się wręcz stwierdzenia, że panie są niejednokrotnie silniejsze i w wielu kwestiach „decydujące”. Jak widać, wyrażenie „słaba płeć” możemy już zacząć nazywać archaizmem.

Silna, zaradna i odpowiedzialna

Czy można wymienić 3 cechy, które charakteryzują kobiety? Można! Ale każda osoba wymieni trzy inne. Na pierwszy plan wysuwa się jednak postrzeganie kobiet jako silnych, zaradnych i ambitnych. W wypowiedziach kobiet biorących udział w sondzie wybrzmiewa również poczucie własnej sprawczości i przekonanie, że to właśnie kobiety mogą zmieniać świat. Cechą, którą podkreślali mężczyźni była również odpowiedzialność. Nie zabrakło także wzmianek o kobiecym pięknie, chociaż nie pojawiały się one równie często, jak pozostałe przymioty.

Harmonia ról?

Kariera czy rodzina? Co jest ważniejsze dla współczesnych kobiet? Czy potrafią one pogodzić ze sobą te dwa obszary w codziennym życiu? Do tego dylematu nawiązał plakacista Jan Bajtlik, który dla kalendarza „Kobiece sprawy” przygotował pracę pt. „Harmonia ról”. Przedstawia ona kobietę, na której głowie spoczywa wiele różnych przedmiotów symbolizujących rozmaite obowiązki. I chociaż postać się uśmiecha, w jej oczach widać niepewność, czy ta harmonia faktycznie istnieje. Jest to nieco pesymistyczne spojrzenie artysty na możliwość łączenia aż tak wielu spraw. Jednak uczestnicy sondy ulicznej byli nastawieni do tej kwestii bardziej optymistycznie. Przeważały opinie, że współczesne kobiety potrafią łączyć zarówno pracę, jak i rodzinę. Podkreślano rolę kompromisu między partnerami, a także osobistych preferencji.

Wypowiedzi uczestników sondy i plakaty powstałe dla Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter „Kobiece sprawy” kreują obraz kobiety ambitnej i silnej, a jednocześnie takiej, która nie odrzuca wartości uznawanych jako tradycyjne, czyli domu i rodziny. To wielki sukces naszych czasów, że kobiety mogą mieć poczucie sprawczości oraz prawo do samodzielnego decydowania o tym, jakie sprawy są dla nich najważniejsze.

Film z sondy ulicznej: https://youtu.be/7osiKz6PK7g

Informacja o kalendarzu:

„Kobiece sprawy” to 7. edycja kalendarza, przygotowywanego przez Gedeon Richter, pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Pągowskiego. Każdy z artystów zaangażowanych w projekt tegorocznego kalendarza na swoich plakatach ukazał różne sprawy kobiet. Autorzy tegorocznej edycji to uznani twórcy plakatów: Bartosz Kosowski, Mirosław Adamczyk, Patryk Mogilnicki, Tomasz Bogusławski, Andrzej Pągowski, Ola Niepsuj, Ryszard Kaja, Jan Bajtlik, Dawid Ryski, Maja Wolna, Mieczysław Wasilewski oraz Wiktor Sadowski.

źródło: Informacja prasowa
fot. Informacja prasowa
Kaś
2018-01-23
Tylko dlaczego tylko 2 z 12 ilustracji namalowały kobiety?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ