Rekordowo wysokie wskaźniki dotyczące stanu zaszczepienia dzieci w Australii
Forma obowiązkowości szczepień „nie szczepisz, nie płacimy” w Australii odgrywa ważną rolę w uzyskaniu rekordowo wysokich wskaźników stanu zaszczepienia u dzieci.
Według najnowszych danych stan zaszczepienia dzieci w Australii osiągnął rekordowo wysoki poziom. Według oficjalnych danych Narodowego Centrum Badań nad Szczepieniami i Nadzoru (National Centre for Immunisation Research and Surveillance, NCIRS) liczba zaszczepionych dzieci mieszkających w Australii osiągnęła najwyższy poziom w historii. Stan zaszczepienia wśród 5-latków wynosi 94,78%. Od czasu wprowadzenia w 2014 roku inicjatywy „No Jab No Play”, stan zaszczepienia w Australii każdego roku był coraz wyższy. W 2012 roku stan zaszczepienia dzieci w wieku 12 miesięcy wynosił zaledwie 91,7%.
Stan zaszczepienia na poziomie co najmniej 95% zapewnia odporność zbiorowiskową i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby zakaźne osób nieuodpornionych oraz ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.
Obecnie Australia jest światowym liderem pod względem stanu zaszczepienia, powiedział minister zdrowia Greg Hunt. Najnowsze dane pokazują, że zdecydowana większość rodziców jest świadoma korzyści wynikających ze szczepień. Cieszę się, że nasze kampanie i programy szczepień chronią wszystkich Australijczyków. Wskaźniki stanu zaszczepienia nadal wzrastają we wszystkich trzech grupach wieku 1, 2 i 5 lat – powiedział minister zdrowia Greg Hunt.
W związku z rosnącą liczbą rodziców, którzy mają wątpliwości dotyczące szczepień, a nawet nie zgadzają się na szczepienia dzieci, oraz epidemicznego wzrostu liczby zachorowań w wielu krajach, decydenci odpowiedzialni za ochronę zdrowia publicznego szukają rozwiązań pomocnych w zmotywowaniu rodziców do szczepień. Australijski system „nie szczepisz nie płacimy” budzi coraz większe zainteresowanie.
Mimo tego, że w Australii nie ma obowiązku szczepień, to realizacja programu szczepień dziecka łączy się tam z płatnościami z pomocy społecznej. Rząd australijski wprowadził politykę „nie szczepisz, nie płacimy”. Rodzice, którzy nie zgadzają się na szczepienia z przyczyn pozamedycznych tracą prawa do świadczeń wypłacanych na dzieci. Rodzice, aby otrzymać zasiłek rodzinny oraz dopłatę za opiekę nad dzieckiem, muszą dopilnować, aby ich dziecko było zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień lub miało ważne lekarskie zwolnienie ze szczepień zarejestrowane w australijskim rejestrze szczepień. Działania takie były od początku ich wprowadzenia ważnym elementem ograniczenia skutków aktywności środowisk przeciwnych szczepieniom.
Szczepienie są najbezpieczniejszym sposobem ochrony dzieci przed wieloma chorobami, a rodzice, którzy nie zgadzają się na szczepienia narażają nie tylko własne dziecko na ryzyko zachorowania, ale również dzieci w najbliższym otoczeniu.
Komentarze