174 000 zaszczepionych dzieci więcej wynikiem australijskiej polityki szczepień „nie szczepisz nie płacimy”
W Australii realizacja szczepień łączy się z płatnościami z pomocy społecznej, prowadzona jest tam forma obowiązku szczepień pod hasłem „nie szczepisz nie płacimy”.
Od 2015 roku prowadzona jest tam forma obowiązku szczepień pod hasłem „nie szczepisz nie płacimy”. Rodzice, którzy nie zgadzają się na szczepienia swoich dzieci z przyczyn pozamedycznych tracą prawa do świadczeń wypłacanych na dzieci. W 2017 roku forma ta została zaostrzona w taki sposób, że utrata świadczeń w kwocie 29 AUD naliczana jest co 2 tygodnie w przypadku braku zgody na szczepienie dziecka.
W ostatnim roku rodzice 350 000 dzieci zostali poinformowani, że ryzykują utratę świadczeń z pomocy społecznej w kwocie 29 AUD/2 tygodnie na każde dziecko jeżeli nie zgodzą się na jego szczepienie. Polityka ta spowodowała wzrost liczby zaszczepionych dzieci w ciągu ostatniego roku o 174 000 dzieci.
Anne Ruston Minister opieki społecznej podkreśliła, że pomimo niewątpliwego sukcesu wprowadzonej polityki motywującej rodziców do szczepień, jest jeszcze wiele do zrobienia, potrzebne są przede wszystkim dalsze działania edukacyjne rodziców sprzeciwiających się szczepieniom dzieci. Podkreśliła, że ministerstwo będzie nadal pracować nad tym, aby zapewnić rodzicom odpowiednie informacje na temat korzyści związanych ze szczepień.
Stan zaszczepienia dzieci do 5 lat w 2012 roku oceniano na poziomie 92,2%. Według najnowszych danych osiągnął najwyższy poziom w historii 94,78%.
Komentarze