Partner serwisu
25 września 2019

Hipoglikemia: co to za choroba?

Kategoria: Aktualności

Hipoglikemia oznacza niedocukrzenie, czyli zbyt niski poziom cukru (glukozy) we krwi. Najczęściej pojawia się u chorych na cukrzycę, w trakcie intensywnego leczenia insuliną. Może jednak wystąpić także u osoby, która diabetykiem nie jest. Jakie są objawy hipoglikemii i jak sobie z nią radzić?

Hipoglikemia: co to za choroba?

Na czym polega hipoglikemia?

Choroba polega na obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl, w wyniku czego następuje dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego. Zdarzają się jednak przypadki, w których objawy niedocukrzenia pojawiają się przy wyższych lub znacznie niższych wartościach, np. 40 mg/dl. Hipoglikemia rozwija się stopniowo. Jej objawy nasilają się z upływem czasu i jeśli w porę nie nadejdzie pomoc, może doprowadzić do utraty świadomości i śpiączki, a nawet śmierci.

Przyczyny wywołujące chorobę

Przyczyn wywołujących hipoglikemię może być wiele. Najczęściej schorzenie pojawia się u diabetyków po wstrzyknięciu zbyt dużej dawki insuliny. Niektóre doustne leki przeciwcukrzycowe również mogą spowodować nagły spadek stężenia glukozy we krwi (zwłaszcza pochodne sulfonylomocznika). Wystąpienie niedocukrzenia u osoby, która nie leczy się na cukrzycę, wskazuje na chorobę wątroby, nerek, trzustki, kory nadnerczy, tarczycy, czy przysadki mózgowej. Hipoglikemia może wystąpić również u osoby zdrowej, jako konsekwencja działania niektórych leków lub alkoholu (zwłaszcza wypitego na czczo). Nieraz ujawnia się przy zbyt długim i forsownym wysiłku fizycznym. Może też wystąpić przy błędach żywieniowych (np. pominięty lub za mały posiłek) oraz pod wpływem dużego stresu.

Objawy hipoglikemii

Najczęściej objawy choroby poprzedzane są charakterystycznymi „zwiastunami”, w postaci silnego uczucia głodu, niepokoju, nudności i wymiotów, osłabienia, bladości, a następnie senności, silnych potów, drżenia rąk i przyspieszonego tętna. Jeśli w tej początkowej fazie nie zostanie do organizmu dostarczona glukoza (wystarczy wypić lub zjeść coś słodkiego), ośrodkowy układ nerwowy przestaje pracować prawidłowo. Postępujące objawy hipoglikemii mogą przypominać stan upojenia alkoholowego. Pojawiają się trudności z myśleniem i kojarzeniem, orientacją i koordynacją ruchów. Stopniowo symptomy nasilają się, dochodzi do zaburzenia mowy i pamięci. W końcowej fazie występują drgawki, utrata świadomości i śpiączka, która – jeśli nie zostanie udzielona pomoc – kończy się śmiercią. Więcej informacji dotyczących objawów hipoglikemii można znaleźć na stronie „https://uczymyjakslodzic.pl/hipoglikemia-objawy-niskiego-poziomu-cukru-przyczyny/".

Na czym polega pierwsza pomoc?

Hipoglikemia uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wymaga natychmiastowego działania. Przy pierwszych objawach osobie chorej należy jak najszybciej podać węglowodany proste, np. kostkę cukru, szklankę wody lub herbaty z cukrem, sok owocowy, czy banana (diabetycy noszą zawsze ze sobą tabletki, płyn lub cukierki z glukozą). Nie powinno podawać się czekolady (również batoników czekoladowych), ponieważ zawiera ona tłuszcz, który spowalnia wchłanianie węglowodanów. Aby nie dopuścić do ponownego spadku poziomu cukru, chory powinien spożyć kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa. W fazie umiarkowanej i ciężkiej najlepiej ułożyć chorego w pozycji bocznej, z głową odchyloną do tyłu i jak najszybciej wezwać pogotowie.

Cukier w naszym życiu

Według naukowców cukier został odkryty w ok. 800 roku p.n.e. Jeszcze do niedawna stanowił podstawowy element pożywienia, wchodząc przede wszystkim w skład przetworów owocowych, ciast i deserów. Ostatnio jednak popadł w niełaskę. Na jego temat napisano i wygłoszono wiele, często krzywdzących opinii. Niektórzy dietetycy wręcz nalegają, aby go całkowicie wyeliminować z diety, nazywając go „białym zabójcą”. Warto mieć na uwadze, że cukier jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie przy konserwacji żywności bez użycia konserwantów oraz w kosmetyce, jako naturalny i zdrowy składnik preparatów używanych do masażu, piklingu i depilacji.

Zdrowotne właściwości cukru

Cukry stanowią dla nas „paliwo”, czyli najważniejsze źródło energii. Zawarta w nich glukoza jest niezbędna do prawidłowej pracy mózgu oraz układu mięśniowego. Jej brak lub niewystarczająca ilość w diecie odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu – wywołuje problemy z koncentracją, senność i rozdrażnienie. Cukry proste, oprócz dostarczania energii, podnoszą również poziom serotoniny, zwanej „hormonem szczęścia”. Nadmiar cukru jednak szkodzi, dlatego dla utrzymania zdrowia i szczupłej sylwetki ważne jest, aby stosować zdrową i zbilansowaną dietę, dostosowując ilość dostarczanych kalorii do zapotrzebowania organizmu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Zdrowotne właściwości cukru".

Z hipoglikemią można sobie poradzić, zachowując odpowiednią dietę i szybko reagując przy pierwszych objawach. Jeśli produkty zawierające cukier są spożywane z umiarem, można bez obawy cieszyć się ze słodkich smakołyków w ciągu dnia.

fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ