Partner serwisu
10 października 2019

Przepis na zdrowie, przepis na aloes w kuchni – czy warto go jeść?

Kategoria: Aktualności

Chyba każdy z nas zetknął się z kosmetykami na bazie aloesu. Roślina jest znana i stosowana w pielęgnacji od wieków. Używali jej już starożytni Egipcjanie, a zwłaszcza Egipcjanki, wykorzystując go jako najprawdziwszy eliksir wiecznej młodości. Obecnie, coraz częściej stosuje się także aloes w celach spożywczych. Regularne jedzenie go potrafi bowiem wpływać na poprawę ogólnej kondycji zdrowotnej. Jak wykorzystywać aloes w kuchni, żeby wpisał się we właściwą dietę oraz wpłynął pozytywnie na nasz organizm? O tym opowiemy poniżej.

Przepis na zdrowie, przepis na aloes w kuchni – czy warto go jeść?

Aloes – eliksir dla zdrowia i urody

Dlaczego aloes jest tak często wykorzystywany w rozmaitych produktach? Odpowiada za to jego niezmiernie bogaty skład. Najczęściej w przemyśle kosmetycznym, farmakologicznym i spożywczym używa się aloesu zwyczajnego, inaczej nazywanego barbadoskim. Najcenniejszą częścią tej rośliny są liście, składające się z 96% z wody. W pozostałych 4% mieszczą się wszystkie składniki aktywne. A jest ich naprawdę sporo.

Znajdziemy wśród nich niemal wszystkie witaminy, w tym szczególnie cenną B9 i B12, które naprawdę rzadko pojawiają się w produktach roślinnych. Oprócz nich, w aloesie występują: aminokwasy, składniki mineralne, sacharydy i kwasy tłuszczowe.

W jaki sposób składniki aktywne wpływają na organizm? Właściwości możemy podzielić na prozdrowotne i prourodowe, choć działają kompleksowo.

Przede wszystkim, aloes jest znany z właściwości przeciwzapalnych i kojących. Od wieków był stosowany do leczenia wszelkich ran, oparzeń i odmrożeń. Oprócz tego, stosuje się go także wewnętrznie, jako lek na problemy gastryczne i uszkodzenia poszczególnych fragmentów układu pokarmowego, np. jamy ustnej, przełyku (konsekwencje refluksu), żołądka (nadżerki i wrzody) oraz jelit (nadwrażliwość). Aloes wpływa na poprawę metabolizmu, oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Działa kompleksowo na korzyść zdrowia.

Aloes występuje także w kosmetykach, jak już zostało to wcześniej wspomniane. Wykazuje działanie silnie nawilżające, odżywcze i ujędrniające. Zawarte w nim substancje stymulują wytwarzanie nowych włókien elastynowych i kolagenowych, które poprawiają napięcie skóry, wyrównują jej kolor i sprawiają, że wygląda młodzieńczo.

Znajdujące się w aloesie witaminy mają też działanie mocno antyoksydacyjne. Usuwają rodniki, będące jednym z podstawowych powodów postępowania procesów starzenia skóry.

W jaki sposób wykorzystać aloes w kuchni?

Aloes można bez przeszkód spożywać. Najczęściej wykorzystuje się gotowe soki na bazie żelu aloesowego. Pomagają we wszelkich problemach gastrycznych, w leczeniu wrzodów i stanów zapalnych całego układu pokarmowego. Oprócz tego, zawarte w nich antrachinony o silnie przeczyszczających właściwościach, przynoszą ulgę w przypadku zaparć.

Sok z aloesu oczyszcza nerki i wątrobę ze zbędnych produktów przemiany materii oraz z toksyn. Dlatego warto go pić regularnie dla zdrowia i urody.

Jaka dawka jest najlepsza? Lekarze i dietetycy, rekomendujący spożycie preparatów z tej niezwykłej rośliny, twierdzą, że najlepiej wypijać dziennie około 50 mililitrów, godzinę przed posiłkiem. Aloes może stanowić jeden z elementów zrównoważonej diety. Nie powinien jednak zastępować innych urozmaiconych pokarmów.

Niestety, istnieją też grupy osób, które powinny całkowicie wykluczyć spożywanie aloesu lub znacząco je ograniczyć. Zalicza się do nich osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia nerek i wątroby oraz kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią.

Aloesowe menu dla wybrednych

Produkty spożywcze z aloesu gwarantują nie tylko zdrowie, ale też ciekawe połączenia kulinarne. Najczęściej dodaje się go do soków cytrusowych, tworząc pyszne i orzeźwiające napoje, idealne zwłaszcza na upalne dni.

Można także znaleźć szereg bardziej rozbudowanych przepisów z zastosowaniem tej rośliny. Ostatnio pojawiła się moda na dodawanie go do zdrowych i dietetycznych smoothies, na przykład z dodatkiem brzoskwiń lub ananasa.

Aloesowa dieta – krok w stronę zdrowego trybu życia

Aby zaobserwować poprawę kondycji zdrowotnej i wyglądu skóry, należy stosować aloes regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarzy i dietetyków. Wówczas, będziemy mogli cieszyć się dobrą formą i samopoczuciem przez naprawdę długi czas. A to wszystko dzięki niepozornej roślinie, która zdobywa globalne rynki i domy ludzi na całym świecie. 

Chcesz wprowadzić aloes do swojej diety i szukasz inspiracji? Odwiedź stronę: najlepszyaloes.pl, pełną ciekawych pomysłów oraz porad udzielanych przez specjalistów, którzy o tej roślinie wiedzą wszystko.

źródło: whitepress.pl
Tagi: aloes
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ