Partner serwisu
06 maja 2020

Koronawirus kontra wirtualna rzeczywistość

Kategoria: Aktualności

W aktualnej sytuacji przemysł, nie tylko farmaceutyczny, stanął przed wielkim wyzwaniem, jakim jest zachowanie płynności w pracy oraz zapewnienie możliwie jak najlepszych warunków dla swoich klientów oraz pracowników. W wielu firmach ta trudna sytuacja stała się bodźcem do wprowadzenia nowych, wygodnych i cyfrowych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta, jak i dostawcy, rozwiązań na skalę XXI wieku.

Koronawirus kontra wirtualna rzeczywistość

Przede wszystkim są to rozwiązania szeroko dostępne, łatwe w użytkowaniu, jak i implementacji, narzędzia pracy online. Dzięki ich zastosowaniu możemy z pełną wydajnością realizować nasze codzienne, miesięczne a nawet roczne plany, bez wychodzenia z domu, bez potrzeby przemieszczania się z równoległym utrzymaniem najwyższych standardów świadczonych przez nas usług.
Jak wiadomo nie od dziś technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości dynamicznie się rozwija i znajduje coraz więcej zastosowań w istotnych sektorach rynku.

Szybki rozwój technologii oraz popularyzacja urządzeń mobilnych spowodowała, że nowoczesne technologie stały się dostępne dla każdego. Już dziś, różnorodne aplikacje VR (virtual reality) mają zastosowanie w szeregu branż odpowiadających na różne potrzeby użytkowników.

Do tego należy dodać niezliczone zastosowania AR (augmented reality) rozszerzonej rzeczywistości, która zdaniem ekspertów, może być nawet kilka razy większym rynkiem niż wirtualna rzeczywistość.

Niestety, wiele firm na tę chwilę wstrzymuje inwestycje, bądź odbiory, ponieważ niemożliwe wydaję się odbycie wizyty referencyjnej oraz co idzie w parze z procesem zakupu- odbycie testów FAT (factory acceptance test) i SAT (side acceptance test).
Dla dostawców oznacza to także problemy z wydaniem gotowej maszyny. Wiele linii w oczekiwaniu na odbiór zajmuje przestrzeń produkcyjną co wiąże się bezpośrednio z kosztami.

Zamawiający może liczyć tygodniowe, a w niektórych przypadkach, nawet miesięczne straty z powodu przesunięcia odbiorów, walidacji oraz uruchomienia właściwej produkcji.

Istnieją jeszcze zapisy kontraktowe dotyczące siły wyższej, kary umowne, inne detale zapisów, które należałoby rozpatrywać na drodze sądowej. Czy warto? Zdecydowanie nie!

Rozważając opinię klientów, dostawców technologii oraz nasze 25-letnie doświadczenie w sektorze świadczenia usług dla przemysłu farmaceutycznego, stało się pewne... potrzebujemy przywrócić płynność procesów zakupowych oraz serwisowych.
Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w przemyśle to prawdziwy przełom, krok w stronę Industry 4.0.

IQ, OQ, FAT, SAT ONLINE!

Znane wszystkim pod nazwą Odbiorów maszyn, testy akceptacyjne to nic innego jak sprawdzenie poprawnego działania systemu.
Dotyczy to odpowiedniej części systemu lub całego systemu z predefiniowanymi krokami poprawnego przeprowadzenia testu, walidacji systemu oraz procedurami w razie wystąpienia nieprawidłowości (sprzętowej lub programowej).
Od wielu lat testy takie są egzekwowane w obecności osób reprezentujących stronę zamawiającego oraz dostawcy, udokumentowane są szczegółowymi protokołami, także zatwierdzonymi uprzednio przez obie ze stron.

Stosowane do tej pory mechanizmy przeprowadzenia odbioru, jak podróż do siedziby dostawcy oraz osobista kwalifikacja są kosztowne, wykluczają pracowników z pracy na czas przeprowadzenia testów oraz w aktualnej sytuacji zdecydowanie niemożliwe z powodu nałożonych obostrzeń.

Co jeśli wykonamy taki odbiór zdalnie? Czy będzie on poprawnie egzekwowany oraz akceptowany podczas dalszej procedury dostarczania lub końcowego odbioru maszyny?

Oczywiście, wszystko zależy od umowy słownej lub pisemnej między stronami, ale kto weźmie odpowiedzialność w razie nieprawidłowości? Na przeciw tym oczekiwaniom wychodzi rozwiązanie firmy S.I.A.

Rozszerzona rzeczywistość z możliwością śledzenia online, a także pełnym graficznym udokumentowaniem przprowadzonego testu według protokołów FAT lub SAT.

Nasza propozycja to konfigurowalny system, którego jedną z głownych funkcji jest możliwość przeprowadzenia testów wraz z tworzeniem protokołu ze zdjęciami, zapisanym czasem oraz możliwością wprowadzenia krok po kroku instrukcji przy zachowaniu pełnej swobody ruchu, braku ograniczeń w polu widzenia oraz braku obróbki cyfrowej obrazu co może być niebezpieczne podczas testowania pracy z elementami ruchomymi lub pod napięciem.


Wszystkie te zalety łączą proponowane przez Nas okulary do rozszerzonej rzeczywistości z autorską aplikacją firmy S.I.A.

Poniżej przykład raportu generowanego dla odpowiednio zdefiniowanych kroków.

Operator dla każdej wykonywanej czynności może samodzielnie decydować, czy i kiedy wykonać zdjęcie oraz kiedy rok stanie zakończony a system przejdzie do kroku następnego.

Podkreśleniu podlega fakt, iż okulary są w pełni interaktywne z operatorem, tzn. pełnią rolę pomocnika. Odpowiednio zdefiniowane kroki wyświetlają podpowiedź graficzną oraz odtwarzają dźwięk audio. Dla przykładu, jeśli wykonujemy krok z listy IQ check i musimy sprawdzić napięcie na komponencie wówczas wyświetli się dany obrazek oraz podpowiedź, jak należy wykonać krok, np. używając woltomierza z pomiarem napięcia stałego. Taka instrukcja może mieć brzmienie:  przyłóż sondy do pinu 27 oraz 23 komponentu oznaczonego X03M w szafie elektrycznej E1. Napięcie powinno być zmierzone i wskazywać wartość 24VDC +/- tolerancja..


Podkreśleniu podlega fakt, iż okulary są w pełni interaktywne z operatorem, tzn. pełnią rolę pomocnika. Odpowiednio zdefiniowane kroki wyświetlają podpowiedź graficzną oraz odtwarzają dźwięk audio. Dla przykładu, jeśli wykonujemy krok z listy IQ check i musimy sprawdzić napięcie na komponencie wówczas wyświetli się dany obrazek oraz podpowiedź, jak należy wykonać krok, np. używając woltomierza z pomiarem napięcia stałego. Taka instrukcja może mieć brzmienie:  przyłóż sondy do pinu 27 oraz 23 komponentu oznaczonego X03M w szafie elektrycznej E1. Napięcie powinno być zmierzone i wskazywać wartość 24VDC +/- tolerancja..

 

Różne zastosowania okularów SIA.

O możliwościach zastosowania VR i AR w życiu codziennym aktualnie można znaleźć wiele artykułów oraz filmów. Nie od dziś wiadomo, że pojawiają się np. w edukacji. Najlepszym przykładem na wykorzystanie tych technologii są szkolenia pracowników. Jako firma specjalizująca się w automatyce oraz rozwiązaniach IT, skupiamy się na szkoleniach działów technicznych oraz produkcyjnych.
Wśród kursów dla firm z rozszerzeniem AR ważne miejsce zajmują szkolenia z zakresu technologii montażowych, szkolenia z budowy oraz uruchomień maszyn, naprawa, przezbrojenia, a także obsługa maszyn.
Szkolenia wykorzystujące rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej to oszczędność czasu i redukcja kosztów, ponieważ do przeprowadzenia szkolenia nie potrzebujemy prowadzącego, a szkolenie możemy odtwarzać i zatrzymywać w dowolnej dla nas chwili.
Najnowsze technologie (AR i VR) zmieniają konwencjonalne podejście do często trudnych czynności, czyniąc je bardziej przystępnymi.
Dla pełnych okularów obraz realny jest mieszany z obrazem cyfrowym przez nakładanie maski na obraz oraz tworzone są tzw. markery przestrzenne. Są to wirtualne  instrukcje nałożone na rzeczywisty obraz widziany przez techników, które znacznie poprawiają ich wydajność i redukują liczbę popełnianych przez nich błędów, co skutkuje wyższą jakością powstałych produktów.
Inwestycja w systemy wirtualnej rzeczywistosci to:

  • bezpośrednia optymalizacja kosztów związanych z obsługą i naprawą parku maszynowego.
  • redukcja kosztów oraz czasu szkoleń, a także nakierowanie szkoleń na potrzeby naszego zakładu
  • znaczne skrócenie czasu przezbrojeń oraz naprawy maszyn
  • efektywna obsługa parku maszynowego
  • rozwiązanie dla zredukowania kosztów IOQ oraz FAT
  • znaczna redukcja czasu na tworzenie raportów odbiorów oraz awarii i napraw
  • eliminacja czynnika ludzkiego podczas obsługi i naprawy
  • ciągła kontrola produkcji
  • efektywniejsze szkolenia poprzez odtworzenie faktycznych sytuacji oraz immersyjność osoby szkolonej
     

Przykładowe wykorzystania naszej aplikacji: 
 

  • logowanie do domeny za pomocą tymczasowych kodów QR zgodne z cfr21 cz.11
  • wsparcie techniczne, remote assistance zewnętrzny, umożliwia połączenie firmy zewnętrznej, redukuje czas i koszty przyjazdu
  • wsparcie techniczne, remote assistance wewnętrzny, swobodne połączenie dla techników  wewnątrz firmy z domu przy wykorzystaniu tabletu/telefonu/laptopa
  • wsparcie techniczne, tworzenie raportu, w celu udokumentowania akcji w CMMS, redukcja czasu na wprowadzanie opisu przeprowadzanych akcji
  • wsparcie techniczne, odtworzenie przeprowadzonych do tej pory akcji, np. wykonywana kiedyś naprawa pompy zostaje odtworzona krok po kroku w celu referencji do wykonania poprawnie naprawy dla mniej doświadczonych pracowników, tworzony jest raport z naprawy
  • produkcja lub supervisor: maszyny lub poszczególne części dostają nadany unikalny QR code; jest on odczytany z maszyny lub z elementu przypisanego dla danego QR; są to parametry takie jak: aktualny batch, wydajność, czas do wymiany oleju, pobór prądu, alarm.
  • produkcja, przezbrojenia: za pomocą komend graficznych oraz głosowych przedstawia się kolejne kroki w celu wykonania poprawnego przezbrojenia; obiekty przestrzenne 3d lub 2d wskazują poprawne nastawy lub elementy.
  • produkcja: dla nowego pracownika (np. operatora) w przypadku braku wiedzy z zakresu obsługi danej funkcji, instrukcja przedstawia jak poprawnie zainicjować dany cykl; dla przykładu: pokazuje nastawy mechaniczne np. co należy ustawić (jeśli maszyna tego wymaga), następnie pokazuje jak używając przycisków lub panela operacyjnego uruchomić proces.
  • produkcja: jeśli wystąpi alarm lub błąd, aplikacja podpowie rozwiązanie np.:
  • a. alarm - brak zasilania obwodu sterowania; system prowadzi krok po kroku: wciśnij reset na szafie elektrycznej lub wezwij pracownika działu utrzymania ruchu.
  • b. alarm - maszyna niesterylna; aplikacja prowadzi do zakładki cykle, wejdź w cykl sterylizacja, sprawdź permissives/pozwolenia, jeśli wszystkie są spełnione to dalej wykonaj procedurę: wciśnij klawisz start. Jeśli nie są spełnione permisivess np. drzwi maszyny otwarte (automatyczne rozpoznanie permissive) aplikacja pokieruje Cię jak poprawnie zamknąć drzwi.
  • produkcja: procesy jak media fill, clearance musza być rejestrowane przez operatora przed rozpoczęciem kolejnego procesu.
  • comissioning, testy FAT/SAT śledzenie online lub dokumentacja - generowanie raportu.
  • comissioning, IQ check w szafie, przy poprawnie zdefiniowanych krokach okulary podpowiadają jak sprawdzić oraz gdzie znaleźć dany element; jest to znaczna redukcja czasu przy pracy ze schematem elektrycznym w celu wyszukiwania odpowiedniego elementu.
  • produkcja/wsparcie techniczne: Alarm na SCADA, Brak połączenia z PLC1. Okulary uruchamiają instrukcję:
  • idź do szafy E1, znajdź element PLC1, dla elementu następuje rozpoznanie  QR code, następnie przedstawienie, która instrukcja z servera lokalnego dotyczy danego urządzenia. Podaje podstawowe dane jak np. dla sterownika PLC: dioda zielona run- sterownik uruchomiony, dioda czerwona bus fault mrugająca- problem z siecią, dioda stop błąd sterownika lub dip-switch nieprzestawiony w tryb run.
  • wsparcie techniczne: poprawne załadowanie nowego programu przesłanego przez producenta
     

Dla powyższych przykładów załączamy link do filmów przedstawiających użycie naszych aplikacji.
https://www.youtube.com/watch?v=781baIoz8zQ&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=CcxXIbWhO2I&

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ