INFARMA partnerem badania na temat sytuacji pacjentów przewlekle chorych
INFARMA przekazała grant na realizację badania opinii społecznej na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków, zrealizowanego przez Fundację „My pacjenci”, na temat sytuacji pacjentów przewlekle chorych w trakcie pandemii SARS-Cov-2.
Badanie wykazało między innymi, że dostęp do lekarza w sprawach niezwiązanych z koronawirusem jest utrudniony (80,6%), a pacjenci nie korzystają ze świadczeń zdrowotnych pomimo, że ich potrzebują ze strachu przed koronawirusem (71,5%) Dlatego INFARMA, wraz z Fundacją apelują do pacjentów, aby nie zwlekali z podjęciem niezbędnego leczenie. INFARMA włączyła się w promocję nowego hashtagu, równoważącego przekaz #zostańwdomu - #leczniezwlekaj
„Wyniki badania potwierdziły nasze wcześniejsze obawy. Na ograniczony dostęp pacjentów do świadczeń medycznych, poza kwestiami związanymi wprost z reorganizacją pracy systemu ochrony zdrowia w dobie pandemii, miał wpływ również uzasadniony strach przed zakażeniem. Część pacjentów zbyt szeroko zinterpretowała apele rządu i ekspertów, aby pozostali w domach. Zbyt restrykcyjne zastosowanie się do zasady #zostańwdomu, unikanie kontaktu z lekarzem, w sytuacji gdy jest on wskazany, może długoterminowo wpłynąć na pogorszenie się wskaźników zdrowotnych naszego społeczeństwa. Dlatego konieczna jest edukacja chorych, wskazująca na konieczność prowadzenia diagnostyki i kontynuacji leczenia, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej. W przeciwnym razie w perspektywie kilku miesięcy możemy mieć falę pośrednich ofiar pandemii” – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Komentarze