Partner serwisu
29 czerwca 2020

Nowe regulacje Prawa farmaceutycznego. Co czeka rynek apteczny od 1 lipca?

Kategoria: Aktualności

Od 9 lutego 2019 r. obowiązuje w Polsce tzw. Dyrektywa Fałszywkowa. Jest odpowiedzią na rosnący problem sprzedawania sfałszowanych leków w Europie. Dziś, po ponad roku od wprowadzenia obowiązku weryfikacji autentyczności leków, mogłoby się wydawać, że branża farmaceutyczna bez problemów radzi sobie z tym tematem. Jednak już od 1 lipca br. uczestników rynku czekają kolejne zmiany w zakresie ustawy Prawo farmaceutyczne. Tego dnia zaczną obowiązywać kary finansowe za brak weryfikacji autentyczności leków oraz za niewycofanie niepowtarzalnego identyfikatora. Czy polska farmacja jest gotowa na nadchodzące zmiany?

Nowe regulacje Prawa farmaceutycznego. Co czeka rynek apteczny od 1 lipca?

01.07.2020 – czyli nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne

Z początkiem lipca w życie wejdzie art. 127cb, który stanowi o karach pieniężnych dla podmiotów, które nie wywiązują się z obowiązku weryfikacji autentyczności leków. Wysokość kar będzie różna dla różnych podmiotów, a będzie je można nałożyć na wytwórców, importerów, hurtownie farmaceutyczne oraz apteki. Dla przykładu, te ostatnie będą mogły zapłacić nawet 20.000 zł. Co to oznacza w praktyce?

- Każda apteka szpitalna i ogólnodostępna powinna wdrożyć narzędzia umożliwiające prawidłową realizację obowiązków związanych z weryfikacją autentyczności leków, np. wyposażyć zaplecze placówki w system do skanowania leków.  – tłumaczy Anna Olszewska, radca prawny z kancelarii prawnej Iurico.

Kogo obowiązuje lipcowa nowelizacja i kto nałoży kary? 

Organami, które mogą zadecydować o nałożeniu kary są Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) lub Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny (WIF).

Karze za brak realizacji obowiązków związanych z weryfikacją autentyczności produktów leczniczych podlegają: 

  • Podmiot odpowiedzialny – do 500 tys. zł; 
  • Wytwórca lub importer – do 500 tys. zł; 
  • Hurtownia farmaceutyczna – do 500 tys. zł; 

Apteka (w tym apteka szpitalna, punkt apteczny lub dział farmacji szpitalnej) – do 20 tys. zł.

Czy rynek farmaceutyczny jest gotowy na wprowadzenie nowych regulacji?

Polska spółka technologiczna Lideo postanowiła przyjrzeć się temu tematowi i przeprowadzić kompleksowe badanie rynku aptecznego. Jego wyniki pozwolą ocenić zaplecze technologiczne aptek uwzględniające systemy do weryfikacji autentyczności leków, a także zbadać poziom świadomości farmaceutów na temat wchodzących zmian w Prawie farmaceutycznym oraz obaw z tym związanych. Dzięki badaniom będzie możliwe stwierdzenie, czy dalsza edukacja w zakresie obowiązku weryfikacji leków (obłożonego sankcją ustawową z art. 127 cb) jest realną potrzebą tego środowiska oraz czy farmaceuci czują się w pełni gotowi na nadchodzące zmiany.

Podczas badania osoby pracujące w aptekach mają również szansę wskazać newralgiczne obszary w procesie wdrażania Dyrektywy Fałszywkowej.

- Mimo że Rozporządzenie delegowane obowiązuje w naszym kraju już od ponad roku, nadal jest źródłem wielu problemów w codziennej pracy farmaceutów. Warto o nich mówić – to krok do ich eliminacji, a także wskazówka dla firm technologicznych, w którą stronę powinny kierować usługi i optymalizować narzędzia, aby stanowiły one realne wsparcie dla farmaceutów w Polsce. – wyjaśnia Łukasz Zontek, wiceprezes firmy technologicznej Lideo S.A.

Każdy farmaceuta może wziąć udział w badaniu i wyrazić swoją opinię w tym temacie. Ankieta dostępna jest pod linkiem: https://bit.ly/Ankieta_RynekFarmaceutyczny. Wyniki badań posłużą do opracowania przez Lideo raportu rynkowego.

Regulacje prawne w pigułce – czyli branżowy poradnik od Lideo

Aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian prawnych, niezbędna jest wiedza merytoryczna. Wsparciem w tym zakresie jest dostępny w formie e-booka poradnik branżowy pt. „Dyrektywa fałszywkowa w praktyce, a rynek ochrony zdrowia”. Porusza on zagadnienia takie, jak nowe regulacje w zakresie Prawa farmaceutycznego, możliwe sankcje, rozwiązania technologiczne dotyczące skanowania leków i dobre praktyki weryfikacji. Kwestią, która wzbudza szereg wątpliwości wśród farmaceutów, są alerty ukazujące się użytkownikom w procesie weryfikacji autentyczności leków. Wyjaśnienie tego problemu również zostało zawarte w e-booku. Poradnik został przygotowany przez spółkę Lideo we współpracy z ekspertami rynku farmaceutycznego oraz prawnikami.

Poradnik jest podsumowaniem kluczowych założeń Dyrektywy Fałszywkowej oraz drogowskazem dla aptek szpitalnych i otwartych w dobie kolejnych regulacji prawnych.

 

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ