Aktualne dane australijskiego systemu monitorowania bezpieczeństwa szczepień kobiet w ciąży przeciw krztuścowi oraz przeciw grypie
W czasopiśmie Vaccine opublikowano wyniki krajowego systemu czynnego monitorowania bezpieczeństwa szczepień kobiet w ciąży przeciw krztuścowi i przeciw grypie w Australii. Przeanalizowano wyniki uzyskane od 13 500 kobiet w ciąży w ciągu 3 lat. Większość zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych dotyczyło reakcji w miejscu wstrzyknięcia, tj. ból, obrzęk lub zaczerwienienie. Gorączka występowała bardzo rzadko. Jedynie 0,5% zaszczepionych szukała pomocy medycznej w przypadku zdarzenia niepożądanego.
W Australii prowadzony jest krajowy system czynnego monitorowania bezpieczeństwa szczepień o nazwie AusVaxSafety. Kilka dni po każdym szczepieniu, rodzicom/opiekunom dziecka lub zaszczepionej osobie dorosłej wysyłany jest SMS z pytaniem czy wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. Początkowo system obejmował ocenę bezpieczeństwa szczepionek podawanych jedynie dzieciom. Od 2018 roku został rozszerzony o nadzór nad bezpieczeństwem szczepień osób dorosłych, w tym kobiet w ciąży. 3 lipca 2020 roku na rządowej stronie Departamentu Zdrowia Australii poświęconej systemowi AusVaxSafety udostępniono raporty oceny bezpieczeństwa szczepień kobiet w ciąży w 2019 roku.
Kobietom w ciąży w Australii zalecane są szczepienia przeciw krztuścowi oraz przeciw grypie. Dodatkowo szczepienie przeciw krztuścowi jest od 1 lipca 2018 roku bezpłatne.
W grupie 10 779 kobiet w ciąży zaszczepionych przeciw krztuścowi szczepionką dTap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi) uzyskano następujące wyniki:
93,9% nie zgłosiło żadnych odczynów niepożądanych
6,1% zgłosiło odczyny niepożądane pod postacią:
– 2,6% bólu w miejscu wkłucia
– 1,9% obrzęku/zaczerwienienia w miejscu wkłucia
– 1,5% zmęczenia
– 0,9% bólu głowy
– 0,7% gorączki
– 0,5 % zaburzenia snu
– 0,3% drażliwości
Kontakt z lekarzem po szczepieniu był konieczne w przypadku 0,5% zaszczepionych kobiet w ciąży.
W grupie 3 662 kobiet w ciąży zaszczepionych przeciw grypie uzyskano następujące wyniki:
- 95,2% nie zgłosiło żadnych odczynów niepożądanych
- 4,8% zgłosiło odczyny niepożądane pod postacią:
- – 1,9% reakcji w miejscu wkłucia
- – 1,3% zmęczenia
- – 1,2% obrzęku/zaczerwienienia w miejscu wkłucia
- – 0,8% bólu głowy
- – 0,5% gorączki
- – 0,4% drażliwości
- – 0,3 % zaburzenia snu
Kontakt z lekarzem po szczepieniu był konieczny w przypadku 0,6% zaszczepionych kobiet w ciąży.
Komentarze