Partner serwisu
10 czerwca 2021

Minimalizowanie ryzyka a jakość

Kategoria: XII Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna ONLINE

Ryzyko należy minimalizować, a jakość to jedno z najważniejszych pojęć w farmacji, dlatego panel II Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej został poświęcony tym zagadnieniom.

Minimalizowanie ryzyka a jakość

O produktach roślinnych i wzzwaniach, które dotyczą ich produkcji opowiadała Elżbieta Nowak z Phytopharm Klęka S.A. "Dynamicznie rozwijający się przemysł przetwórczy może mieć negatywy wpływ na surowce roślinne. Surowce mogą być zanieczyszczone z wielu powodów: zanieczyszczenia biologiczne, chemiczne, a także zanieczyszczenie gleby lub wody. Z pomocą przychodzi nam rozwoju techniki, który daje nam duże możliwości weryfikacji wszelkich zanieczyszczeń chemicznych mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz umożliwia nam zastosowanie już bardziej skomplikowanych metod analitycznych potwierdzających lecznicze właściwości produktów roślinnych. Wymagania prawno-jakościowe stawiane tym produktów są stale podnoszone celem uzyskania produktów o wysokiej jakości i bezpiecznych dla pacjentów. Nowoczesnemu leku roślinnemu stawiane są takie same wymagania, jakie musi posiadać lek otrzymany na drodze syntezy chemicznej".

Systemy monitoringu warunków środowiskowych w farmacji Andrzej Łobzowski, LAB-EL Elektronika Laboratoryjna S.J.

Wykorzystanie chromatografów GPC z recyklingiem oraz automatycznych liczników kolonii bakteryjnych w badaniach laboratoryjnych Krzysztof Antosik, EKMA. Prelegent przedstawił m.in. automatyczny licznik kolonii – umożliwia automatyczne i szybkie zliczanie kolonii na podłożu agarowym:

  • W przemyśle farmaceutycznym
  • Test mutagenezy (test Ames’a)
  • Testy cytotoksyczności
  • Badania farmaceutyczne
  • Badania środowiskowe mikroorganizmów w powietrzu i w wodzie

 

Firma Belzona specjalizująca się w opracowywaniu i produkcji materiałów kompozytowych do napraw oraz powłok zabezpieczających do maszyn, wyposażenia, budynków i obiektów oferuje rozwiązania wielu różnorodnych problemów w dziedzinie inżynierii oraz zastosowań naprawczych. Od kompleksowych systemów „pod klucz” po proste naprawy u klienta — nasze innowacyjne materiały pozwalają rozwiązywać szereg problemów w wielu gałęziach przemysłu, w tym powodowane przez erozję, korozję, oddziaływanie substancji chemicznych, ścieranie i zużycie, penetrację przez wodę i oddziaływanie czynników klimatycznych.

O materiałach kompozytowych do napraw oraz powłok zabezpieczających do maszyn, wyposażenia, budynków i obiektów opowiedział Roman Masek z firmy Belse Sp. z o.o. Specyfikacje obejmujące rozwiązania firmy Belzona zapewniają najwyższy standard w dziedzinie trwałych napraw oraz zabezpieczania i bazują na wiedzy fachowej oraz ponad 60-letnim doświadczeniu.

O Pharma Services, czyli nowych możliwościach Mikromola opowiedziała Aleksandra Krysiak-Stepokura, LGC Standards Sp. z o.o. Materiały odniesienia Mikromol™, obejmujące ponad 5000 wzorców odpowiednich do zastosowań jakościowych i ilościowych w opracowywaniu metod, walidacji i rutynowej kontroli jakości, mają najwyższą czystość i posiadają najbardziej obszerny certyfikat analizy na rynku, zapewniając maksymalną pewność analityczną.

O tym co może pójść źle, czyli zarządzeniu ryzykiem opowiedziała Anna Wąsowska, Zakłady Farmaceutyczne UNIA. Anna Wąsowska przedstawiła etapy procesu zarządzenia ryzykiem. Prelegentka poruszyła także tematy:

Jak identyfikować ryzyko? Co może pomóc rozpoznać źródła problemów?

Omówiła także sposoby oceny i szacowania ryzyka. Metody i narzędzia, mniej i bardziej znane, tj. burza mózgów, diagram Ischikawy,  drzewo błędów FTA, przydatność tabel i liczb, czyli FMEA.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ