Partner serwisu

Leanowe dylematy

Kategoria: Efektywność

Każdy zakład wytwarzający produkty lecznicze jest wyjątkowy – ma odmienny portfel produktowy, różny park maszynowy, inną organizację i kulturę pracy. Z tego powodu do doboru narzędzi Lean i sposobu ich implementacji należy podejść indywidualnie. Jakimi kryteriami się kierować, żeby skala uzyskanego efektu była zadowalająca?

Leanowe dylematy

Jedynie niewielka grupa produktów leczniczych to preparaty, które mogą być wytwarzane na wielką skalę, przy użyciu całkowicie dedykowanych zasobów. Zdecydowana większość to leki produkowane mniej lub bardziej regularnie, w krótkich seriach. Eliminacja lub ograniczenie produkcji kampanijnej na rzecz systemu ciągnionego, niesie ze sobą korzyści, takie jak: dostarczanie pacjentom produktów z długimi terminami przydatności, wyeliminowanie ryzyka przeterminowania zapasów magazynowych, obniżenie kosztów magazynowania, zmniejszenie kapitału zamrożonego w zapasach i wyrobach gotowych. Efektem końcowym jest możliwość podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstwa i pracowanie na wyższych marżach. Niestety, przy standardowym podejściu wymienione zalety są często niewystarczające, aby zrównoważyć straty wynikłe z nieznajomości procesów, braku standaryzacji pracy czy czasu trwania przezbrojeń. W tym miejscu z pomocą przychodzą narzędzia Lean, które odpowiednio wdrożone pozwalają zapewnić elastyczną, efektywną kosztowo produkcję leków o najwyższej jakości.

5S

Stanowi fundament funkcjonowania Lean w przedsiębiorstwie, dając podstawę wielu bardziej zaawansowanym technikom, takim jak TPM lub SMED. Wysokie standardy produkcji farmaceutycznej, wymagania GMP w zakresie czystości pomieszczeń i urządzeń, niejednokrotnie pozwalają błędnie przypuszczać, że wdrożenie 5S nie jest potrzebne, a stopa zwrotu kosztów jego implementacji będzie bardzo niska. Przewagę usystematyzowanego narzędzia można dostrzec w trakcie analizy różnic pomiędzy nim a „zwykłym” utrzymywaniem miejsca pracy w czystości. Najważniejszą zaletą „pięciu S” jest wprowadzenie standardów, które są skuteczną metodą zachowania środowiska pracy w optymalnym stanie – jednocześnie organizowanie otoczenia przez pracowników buduje zaangażowanie, zwiększając satysfakcję z wykonywanych aktywności. Surowce, komponenty i dokumenty dostępne zawsze w niezbędnych ilościach i oznaczonych wizualnie miejscach, eliminują irytację oraz straty powodowane przez poszukiwanie zasobów – czas przeznaczany jest na efektywną pracę. Dodatkową zaletę dla organizacji stanowi możliwość racjonalnego zarządzania zapasami koniecznymi do obsługi procesu, co w rezultacie przekłada się na obniżenie kosztów i uwolnienie zamrożonego kapitału. Niejednokrotnie po wprowadzeniu 5S uwolniona zostaje równiez powierzchnia robocza i magazynowa, których brak jest chętnie podawaną przyczyna nieładu w obszarze.

 

Cały artykuł można przeczytać w numerze 2/2014 "Przemysłu Farmaceutycznego"

Fot.: Teva Operations Poland Sp. z o.o.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ