Partner serwisu
09 listopada 2021

Zaburzenia psychiczne u bliskiej osoby – jak sobie z nimi radzić?

Kategoria: Aktualności

Zdiagnozowanie zaburzeń psychicznych ma przeważnie ogromny wpływ nie tylko na życie samego pacjenta, ale także jego rodziny i przyjaciół. Najbliżsi osoby z np. depresją, nerwicą czy też anoreksją często nie potrafią sobie poradzić z nową sytuacją, w jakiej się znaleźli. Dowiedz się, jak zadbać o siebie, gdy partner, dziecko, rodzic czy też nawet przyjaciel zmaga się z zaburzeniami psychicznymi.

Zaburzenia psychiczne u bliskiej osoby – jak sobie z nimi radzić?

Poszerzaj swoją wiedzę

Głębsze poznanie rodzaju zaburzeń psychicznych, jakie wystąpiły u bliskiej osoby, może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim możliwe jest udzielenie pomocy i wsparcia z pełną świadomością problemu. Odpowiednie podejście rodziny i przyjaciół jest bowiem często kluczowe dla pomyślnego przebiegu terapii. Ponadto, wiedząc więcej, można do pewnego stopnia zrozumieć np. krzywdzące zachowania ze strony bliskiej osoby, u której zdiagnozowano zaburzenia osobowości. Obecnie, dzięki zasobom internetowym, cenne informacje można znaleźć nawet bez wychodzenia z domu.

Zdecyduj się na psychoedukację

W rozwianiu wielu wątpliwości może pomóc konsultacja psychologiczna. W sieci klinik Psychomedic ze specjalistami można skontaktować się nawet telefonicznie bądź online. Podczas rozmowy można nie tylko otrzymać odpowiedzi na ważne pytania, ale także sporo dowiedzieć się o postępowaniu z osobami z konkretnymi zaburzeniami psychicznymi. Ponadto psycholog może udzielić niezbędnego wsparcia mentalnego, gdy zachowanie bliskiej osoby jest dla nas bardzo trudne.

Zadbaj o swoje potrzeby

Dość często bliscy osoby z zaburzeniami psychicznymi w opiece nad nią zupełnie zapominają o sobie. Jest to bardzo szkodliwe, ponieważ dość szybko może dopaść ich wyczerpanie fizyczne oraz psychiczne. Niejednokrotnie zdarza się, że partner bądź rodzic osoby chorej np. na depresję, sam po pewnym czasie wymaga pomocy psychoterapeuty bądź psychiatry. Warto zatem wyznaczyć granice pomocy, dążyć do usamodzielnienia się bliskiej osoby, a także postarać się znaleźć czas na własny odpoczynek, życie osobiste i hobby.

Nie bój się prosić o pomoc

Wiele osób ma ogromny problem z tym, żeby poprosić o pomoc w opiece nad bliskim z zaburzeniami psychicznymi. Zgłoszenie się do rodziny, przyjaciół czy też instytucji często traktują jako oznakę słabości. Nie chcą spotkać się z uczuciem litości czy też pomocą jedynie z grzeczności. Ponadto wielu z nich nie czuje się komfortowo, obarczając swoim problemem inne osoby. Niekiedy zdarza się też, że problemy natury psychicznej są uznawane za powód do wstydu i bliscy osoby zmagającej się z nimi zwyczajnie starają się zataić ten fakt przed otoczeniem. Warto jednak przełamywać tabu i prosić o pomoc, choćby miała być niewielka.

Pomyśl o psychoterapii

Wbrew pozorom psychoterapia nie jest zarezerwowana jedynie dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Specjaliści często podkreślają, że z ich pomocy może skorzystać dosłownie każdy, zwłaszcza jeśli przechodzi przez trudny okres w życiu. A problemy bliskiej osoby z pewnością zaliczają się do niezbyt łatwych doświadczeń. Opowiedzenie o swoich przeżyciach i emocjach może pomóc w zachowaniu równowagi psychicznej.

 

fot. materiały prasowe

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ