Partner serwisu
23 listopada 2021

Cyfrowa predykcja awarii

Kategoria: Aktualności

„Łatwo jest przewidzieć pogodę, ale prawdziwą sztuką jest przewidzieć ją dobrze”. To hasło jest najlepszą metaforą wyzwania, jakim jest wybór odpowiedniego partnera do predykcji awarii maszyn krytycznych w celu zapewnienia ciągłości produkcji.

Predykcyjne utrzymanie ruchu może w znaczącym stopniu zwiększyć stopień niezawodności parku maszynowego, jak i wydłużyć resursy większości urządzeń. Pozwala optymalizować koszty nie tylko dzięki redukcji zdarzeń awaryjnych, ale również poprzez redukcję liczby części zamiennych przechowywanych w magazynie, co w rezultacie wpływa pozytywnie na kondycję całej organizacji.

Diagnostyka polegająca na pomiarach drgań jest popularną metodą rozpoznawania stanów mogących być oznaką postępującej, kosztownej awarii. Dlatego wiele przedsiębiorstw staje przed dylematem wyboru partnera, który zagwarantuje dostarczenie wiarygodnych danych, obarczonych minimalnym ryzykiem błędu. Spośród różnorakich kryteriów oceny, jakimi firmy poddają interesujące ich rozwiązania, kilka powtarza się praktycznie za każdym razem. Są nimi: • wiarygodność dostarczanych danych, • szybkość w zakresie dostarczenia informacji od momentu pojawienia się anomalii, • czytelność danych, czyniących je łatwymi do interpretacji, • zakres ingerencji w park maszynowy, • łatwość instalacji, • skalowalność, • wsparcie techniczne od dostawcy, • stopień zwrotu z inwestycji w predykcję awarii.

Dotychczas diagnostyka drganiowa była domeną profesjonalistów wykorzystujących swoją wiedzę i doświadczenie przy ocenie stanu urządzenia. To podejście gwarantuje wysoką wiarygodność, choć zależną od zakresu umiejętności konkretnego specjalisty. Pracując w tym trybie, otrzymuje się ocenę stanu urządzenia w sposób cykliczny, lecz nie ciągły. Można to zaadresować poprzez ustawienie progów alarmowych dla poszczególnych parametrów, ale nie zapewnia to identyfikacji defektu we wczesnym stadium rozwoju, zwiększając ryzyko wystąpienia awarii.

Aby odpowiedzieć na potrzebę dostarczenia danych o kondycji maszyn w czasie zbliżonym do rzeczywistego, Grundfos Machine Health oferuje rozwiązanie hybrydowe składające się z systemu analitycznego wraz z zespołem diagnostów certyfikowanych w zakresie analizy drgań zgodnie z ISO 18436 CAT II-IV.

Algorytmy sztucznej inteligencji dokonują analizy nadesłanych danych, wspomagając się przy tym bazą danych historycznych z ok. 70 tys. urządzeń wirnikowych. Każde z urządzeń ma przypisane dziesiątki stanów oznaczających poprawną pracę lub anomalię, która może skutkować awarią, dzięki czemu GMH będzie w stanie określić stan monitorowanych urządzeń, mimo że dane urządzenie dopiero co zostało podpięte do systemu. Wiedza ta jest uzupełnieniem doświadczeń służb Utrzymania Ruchu z własnym parkiem maszynowym.

Grundfos Machine Health rozpoznaje ok. 180 typów usterek, takich jak: niewyważenie, niewspółosiowość, kawitacja, luzy, nieodpowiednie smarowanie czy zużycie łożysk. System oferuje szczegółową i precyzyjną detekcję anomalii w odniesieniu do różnych rodzajów urządzeń wirnikowych, takich jak: pompy, wentylatory, sprężarki, homogenizatory, przekładnie, chillery, itp. Poza wskazaniem miejsca wystąpienia problemu użytkownik dostaje informację o jej przyczynach wraz z sugestiami dotyczącymi działań naprawczych. Ponadto każda zdiagnozowana automatycznie usterka jest poddawana analizie przez wspomniany powyżej zespół wibrodiagnostyków. Ta kombinacja tworzy unikalne rozwiązanie, zapewniające szybką, ale przede wszystkim dokładną detekcję usterek wraz z dogłębną analizą problemu. „Zdarzają się przypadki, w których użytkownik konsultuje z dedykowanym dla niego Customer Success Managerem Grundfos, co zrobić, żeby wydłużyć ciągłość pracy krytycznego urządzenia z szybko postępującą degradacją, do końca wysokiego sezonu produkcyjnego” – mówi Aleksander Gamolya, manager ds. usług cyfrowych Grundfos w Europie.

Dane diagnostyczne

W dzisiejszych czasach, szybko rotujących kadr, kiedy trudno jest pozyskać personel techniczny z odpowiednim zakresem wiedzy, Grundfos Machine Health staje się centralnym, łatwo dostępnym dla każdego źródłem danych diagnostycznych. Rozwiązanie szczególnie przydatne przy inwestycjach w nowe, niewykorzystywane dotąd maszyny, z którymi dotychczasowo personel techniczny nie miał do czynienia.

Grundfos Machine Health jest rozwiązaniem składającym się z trzech warstw: • Czujniki i sprzęt telemetryczny. • Chmura obliczeniowa. • Wizualizacja danych.

Do pomiaru wykorzystany jest czujnik typu MEMS, pozwalający na jednoczesny pomiar drgań w trzech osiach oraz na pomiar pola magnetycznego i temperatury. Wraz z baterią, umożliwiającą 3-letnią pracę, czujnik ma rozmiary piłki tenisowej, dzięki czemu jest bardzo kompaktowy i łatwy w montażu.

Odpowiedzialność i gwarancja

Należy nadmienić, że Grundfos przejmuje odpowiedzialność od samego początku projektu, czyli za weryfikację maszyn, zaprojektowanie instalacji, montaż, uruchomienie, poprzez rutynowe cykliczne kontakty z klientem, których celem jest przegląd kondycji maszyn wraz z sugestiami dotyczącymi działań naprawczych, aż po dbanie o poprawność funkcjonowania poszczególnych elementów monitorujących. To wszystko przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika. Służby Utrzymania Ruchu dostają bieżące dane na temat kondycji urządzeń, pozwalające podejmować decyzje o działaniach naprawczych i odciążając od monotonnej i kosztownej prewencji.

Podsumowaniem kwestii kosztów niech będzie poniższy, dobrze znany wykres, na którym widnieje opadająca krzywa sumująca malejące koszty po stronie utrzymania ruchu oraz straty spowodowane przez przestoje produkcyjne, przy zwiększającej się liczbie podłączonych maszyn. Na wykresie widnieje również krzywa odzwierciedlająca koszt utrzymania systemu predykcji awarii. Miejscem optymalnym jest punkt, w którym sumaryczne koszty osiągają lokalne minimum. Aby pomóc użytkownikom w doborze odpowiedniego zakresu maszyn, Grundfos oferuje wykonanie analizy zwrotu z inwestycji, dzięki której użytkownik będzie znał zakres korzyści, jakie płyną z podłączenia jego parku maszynowego do Grundfos Machine Health. To rozwiązanie powoduje, że Grundfos Machine Health, zamiast pozostać kosztem w budżecie operacyjnym, stanie się narzędziem do generowania oszczędności.

Podsumowując – w czasach ogromnej konkurencji, często niuanse decydują o sukcesie lub porażce. Szybkość reakcji na zagrożenia, optymalizacja działań i ograniczenie kosztów działalności są przewagami konkurencyjnymi, których wartości nie da się przecenić. Dostęp do zewnętrznych zasobów, jakie szybko i z wysoką precyzją odpowiedzą na interesujące nas pytania, jest szansą, jaką oferuje Przemysł 4.0. Grundfos Machine Health to narzędzie, które pozwala na efektywne wykorzystanie tego potencjału.

źródło: art. sponsorowany
fot. art. sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ