Środowisko BIM i projekty wielobranżowe
Nieodłącznym elementem projektowania każdego typu obiektu jest skuteczna koordynacja międzybranżowa, która niejednokrotnie stanowi wyzwanie. Coraz nowsze i bardziej zaawansowane technologie wymuszają jeszcze większej niż dotychczas dokładności oraz przewidywania. Odpowiednia koordynacja na etapie projektowania potrafi zaoszczędzić nawet do 10% kosztów inwestycji. Takie liczby powinny zainteresować inwestora.

Środowisko BIM i wielobranżowa współpraca w nim prowadzona minimalizują ryzyko wystąpienia kolizji. Spotkania koordynacyjne prowadzone są z ułatwieniem ze względu na dostęp do wspólnego zbiorczego modelu, a branże mają w jednym miejscu wszystkie potrzebne dane. Projekty tworzone w środowisku BIM umożliwiają dostęp do wielu obszernych dokumentów jak rysunki 2d, modele 3d, tabele zestawienia materiałów i inne. Wszystko na podstawie modelu oraz zawartych w nim informacji. Całość zostaje przedstawiona zdecydowanie dostępniej i dokładniej niż osobne źródła danych w przypadku tradycyjnych metod projektowania CAD.
Dodatkowo praca w środowisku BIM daje pewność, że posiadamy aktualną dokumentację, ponieważ pracujemy na „żywym organizmie”. W stosunku do dokumentacji wykonywanej tradycyjnie, technologia BIM pozwala na dokładniejszy przedmiar materiałów oraz płynną wymianę informacji pomiędzy klientem, projektantem oraz wykonawcą. Dobrze wykonany model BIM oprócz wizualizacji 3D, posiada szereg dodatkowych informacji branżowych, od powierzchni ścian po zestawienie elementów instalacyjnych. Pozwala to na optymalizację kosztów jednoczenie kontrolując czy zmiany nie powodują kolizji. Minimalizujemy również w ten sposób ryzyka pomyłki podczas montażu na budowie ze względu na ciągły dostęp do modelu. Wirtualne środowisko sprawia, że klient może zapoznać się z cyfrowym modelem swojej inwestycji oraz przedstawić swoje komentarze i zastrzeżenia wcześniej. A to zaoszczędza czas i koszty wprowadzania zmian.
Technologia BIM może być pomocna również podczas rozbudowy, adaptacji lub zmiany przeznaczenia obiektu, gdzie często korzystamy z pomocy zaawansowanego laserowego skaningu przestrzennego (chmura punktów). Metoda ta pozwala na koordynację nowej części z istniejącą bez potrzeby wielogodzinnych inwentaryzacji obiektu. Powoduje to, że koordynacja nowej części z aktualną jest znacznie prostsza niż podczas pracy z dokumentacją powykonawczą istniejącego obiektu. Zmiany, które często miały miejsce na budowie a nie zostały wprowadzone do dokumentacji mogą powodować narastające nieporozumienia.
Podsumowując, im dokładniej wykonana koordynacja oraz przedmiar, tym mniejsze ryzyko, że koszty inwestycji będą wyższe niż zakładaliśmy. Obecny kryzys występujący na rynku surowców oraz ich ceny dają do zrozumienia, że dokładne zestawianie znacznie zmniejsza ryzyko na dodatkowe nieprzewidziane koszty. Technologia BIM zdaje się być tutaj najtrafniejszym rozwiązaniem.
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu magazynu Przemysł Farmaceutyczny.
Patrycja Zygmunt, Młodszy Projektant HVAC, Fluor S.A.
Komentarze