Partner serwisu
22 czerwca 2022

NFZ dofinansuje działania z zakresu cyberbezpieczeństwa

Kategoria: Aktualności

Szpitale, jednostki prowadzące rehabilitację leczniczą, opiekę psychiatryczną, leczenie uzależnień oraz uzdrowiska mogą skorzystać z dofinansowania NFZ na działania służące poprawie poziomu cyberbezpieczeństwa i udowodnią tę poprawę poprzez audyt. Termin ostatecznego zakończenia działań i złożenia wniosku mija w połowie grudnia 2022 r. DEKRA Certification tłumaczy, na czym polega nowe rozporządzenie. 

NFZ dofinansuje działania z zakresu cyberbezpieczeństwa

Jednostki ochrony zdrowia narażone są na cyberataki jak każde inne przedsiębiorstwo. Jednak waga przetwarzanych przez nie informacji, służąca ratowaniu zdrowia, a nawet ludzkiego życia, powoduje, że na ich problemy w zakresie cyberbezpieczeństwa patrzymy ze szczególną obawą.

– Cyfryzacja, coraz śmielej postępująca w obszarze usług medycznych, stawia wiele wyzwań przed systemami teleinformatycznymi używanymi do świadczenia usług zdrowotnych i przed organizacjami je wykorzystującymi. Dotyczy to nie tylko konieczności przechowywania danych medycznych w formie elektronicznej, ale również zapewnienia dostępu do tych danych personelowi ratującemu ludzkie życie w miejscu i czasie, gdy są potrzebne. Ponadto potrzeba wymiany danych pomiędzy systemami teleinformatycznymi podmiotów systemu ochrony zdrowia wystawia je na zagrożenia związane z uzyskaniem dostępu do przetwarzanych w nich danych medycznych lub ich zaszyfrowania w celu wymuszenia okupu lub wywołania paraliżu pracy jednostek ochrony zdrowia – mówi Tomasz Szczygieł, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w DEKRA.

Rozwój technologii, konieczność wymiany danych generuje wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, do których należą:

· zapewnienie skutecznego działania infrastruktury,

· wykrycie i reakcja na incydent bezpieczeństwa (odparcie ataku lub jego uniemożliwienie),

· zapewnienie ciągłego działania systemów,

· analiza i usuwanie podatności w funkcjonujących systemach,

· niska świadomość użytkowników systemów teleinformatycznych.

NFZ ze wsparciem

Podejmowanie tych wyzwań samo w sobie stanowi ogromne wyzwanie, z którym mierzą się organizacje na całym świecie. Dodatkową trudnością są ograniczone budżety jednostek ochrony zdrowia. Pomocą w rozwiązaniu tego problemu jest projekt realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia w oparciu o zarządzenie Prezesa NFZ z dnia 20 maja 2022 roku w sprawie finansowania działań podnoszących poziom bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych świadczeniodawców.

W myśl zarządzenia organizacje chcące skorzystać z finansowania muszą dokonać samooceny za pomocą ankiety badającej poziom bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, umieszczonej w Systemie Statystyki Ochrony Zdrowia. W ten sposób organizacja określa działania, jakie podejmie w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Następnie po ich realizacji wymagany jest audyt, by potwierdzić skuteczność całego projektu, czyli zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.

- Przeprowadzenie samooceny warto poprzedzić niezależnym audytem poziomu cyberbezpieczeństwa w zakresie wynikającym z warunków projektu. Audyt zrealizowany przez ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem i mających doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa informacji w sektorze ochrony zdrowia pozwoli dobrać optymalne działania podnoszące poziom bezpieczeństwa, finansowane w ramach projektu – dodaje Tomasz Szczygieł.

Zlecenie niezależnego audytu weryfikującego wpływ przeprowadzonych działań na poziom bezpieczeństwa, wykonanego przez audytora posiadającego wymagane Zarządzeniem kwalifikacje, jest obowiązkowym etapem projektu, warunkującym uzyskanie finansowania wydatków poniesionych na podjęte działania. Termin ostatecznego zakończenia działań i złożenia wniosku wyznaczono na 16 grudnia 2022 r. Szczegóły dotyczące poziomu dofinansowania znajdują się pod poniższym linkiem: https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ