Partner serwisu
01 lipca 2022

Jak generować mniej alertów w systemie PLMVS?

Kategoria: Aktualności

Wielokrotne wycofywanie tego samego opakowania leku z PLMVS zdarza się wielu osobom, które operują systemem – radzi Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków. Statystycznie ten błąd pojawia się najczęściej. Jak go uniknąć?

Jak generować mniej alertów w systemie PLMVS?

Czym jest wielokrotne wycofywanie tego samego opakowania produktu leczniczego z systemu PLMVS?

Taka sytuacja ma miejsce, kiedy farmaceuta, wydając lek pacjentowi, wycofuje jego niepowtarzalny identyfikator w postaci kodu 2D, zmieniając status leku z „aktywnego” na „nieaktywny – wydany pacjentowi”, a następnie w pewnym odstępie czasu (godzin lub dni) próbuje ponownie wycofać to samo opakowanie.

Czym w takiej sytuacji spowodowany jest alert?

Prawidłowo wycofanego leku nie da się powtórnie wycofać. Przy takiej próbie system PLMVS wyświetli alert o treści Opakowanie jest już nieaktywne lub Atrybut został już ustawiony na opakowaniu. Każda kolejna próba wycofania takiego produktu oznaczać będzie kolejny alert dla danego opakowania.

KOWAL radzi: jak uniknąć tego rodzaju alertów?

Kieruj się jedną, istotną zasadą. Nie odkładaj zeskanowanego, wycofanego z systemu leku na półkę, przed przywróceniem jego statusu na „aktywny”. Dlaczego? Jeżeli pacjent zrezygnuje z zakupu opakowania lub opakowań, które farmaceuta właśnie wycofał z systemu, ich statusy muszą zostać niezwłocznie przywrócone na „aktywne”, zanim zostaną odłożone na półkę. Unikniemy wówczas sytuacji, w której inny farmaceuta sięgnie po dany produkt i sprzedając lek następnemu pacjentowi, ponownie wycofa opakowanie z systemu. Spowoduje to alert. By mieć pewność, że lek został prawidłowo przywrócony jako „aktywny”, można zweryfikować jego status (statusy leków dostępne tutaj).

Skoro nie można kilkukrotnie wycofać tego samego opakowania, jak postępować z lekami z dzielonych opakowań? Czy można sprzedawać leki na listki, czy należy sprzedawać całe opakowanie?

Jeśli chodzi o wydawanie pacjentom leków z opakowań zbiorczych, np. na ampułki czy pojedyncze listki, jest to jak najbardziej dozwolone. Należy jednak pamiętać, by i w tym przypadku opakowanie wycofać z PLMVS tylko jeden raz. Prawidłowe postępowanie polega na zweryfikowaniu danego leku i wycofaniu go tylko przy pierwszym otwarciu pudełka, zgodnie z Artykułem 28 Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161 (link). Sięgając po kolejne ampułki czy listki z opakowania, nie wycofujemy go ponownie.

O czym warto pamiętać?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dane opakowanie zostało wcześniej wycofane, warto sprawdzić to w PLMVS. System pozwala nam na wielokrotne weryfikowanie opakowań. Jeżeli farmaceuta ma wątpliwości co do tego, czy lek z opakowania dzielonego został wcześniej wydany, należy wybrać opcję weryfikowania zamiast wydania leku. Wówczas sytuacja będzie jasna, opakowanie nie zostanie wydane ponownie i nie wygenerujemy alertu.

Alerty to kłopotliwa kwestia. Czy jest w planach wprowadzenie wsparcia dla farmaceutów w tym zakresie?

Członkowie Europejskiej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (EMVO) od dłuższego czasu pracują nad ułatwieniem zarządzania alertami. KOWAL aktualnie bierze udział w pilotażu projektu Alert Management System (AMS). Jest to narzędzie ułatwiające wyjaśnianie alertów. Jedną z jego funkcjonalności będzie możliwość bieżącej, anonimowej komunikacji podczas wyjaśniania i zamykania poszczególnych alertów. AMS usprawni proces zarządzania alertami przede wszystkim użytkownikom końcowym, ale również podmiotom odpowiedzialnym.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ