SAP Story: Polpharma Biologics dzięki SAP S/4 HANA optymalizuje proces powstawania leków biologicznych
Cyfryzacja otwiera przed firmami biotechnologicznymi ogromne możliwości w zakresie usprawnienia procesu powstawania nowych leków biologicznych. Optymalizacja prowadzonych działań przekłada się na szybsze tempo wprowadzania na rynek terapii ratujących życie. Przykład transformacji cyfrowej Polpharma Biologics, realizowanej przy współpracy z partnerem technologicznym firmą Capgemini Polska, pokazuje jak wykorzystanie cyfrowej platformy SAP S/4 HANA wspiera rozwój leków biologicznych w Polsce.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród kadry zarządzającej firm biofarmaceutycznych, 82% menedżerów uważa, że poziom inwestycji w przedsiębiorstwach tej branży będzie w najbliższych latach systematycznie rósł. Prawie połowa ankietowanych uważa, że firmy będą potrzebowały lepszej strategii innowacji cyfrowych. Jak zauważają eksperci, holistyczna transformacja cyfrowa w sektorze biotechnologicznym nie jest już kwestią „Czy?” lub „Kiedy?”, ale „Jak?”. Cyfryzacja w tej branży przynosi wymierne efekty w każdym z obszarów działalności - badań i rozwoju, produkcji leków, łańcuchów dostaw i komercjalizacji, ale także HR. Korzyści z digitalizacji w sektorze biofarmaceutycznym dostrzega lider tego segmentu w Polsce.
Lider biotechnologii cyfryzuje 160 procesów biznesowych
Polpharma Biologics to największa polska firma biotechnologiczna, zajmująca się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych. Od ponad 10 lat prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Dzięki użyciu nowoczesnych platform rozwoju linii komórkowych opracowuje produkty biologiczne przeznaczone do leczenia szeregu schorzeń z istotnych obszarów terapeutycznych: chorób neurologicznych, immunologicznych i okulistyki. Polpharma Biologics wyróżnia się pośród innych firm biotechnologicznych możliwością przeprowadzenia pełnego procesu tworzenia leku biologicznego: od rozwoju linii komórkowej, poprzez opracowanie metod analitycznych i charakterystyki procesu, po produkcję substancji czynnej na skalę przemysłową.
Aby usprawnić proces powstawania leków biologicznych, Polpharma Biologics, razem z partnerem wdrożeniowym – Capgemini Polska, zdecydowała się na zaplanowanie i stworzenie 160 cyfrowych procesów obsługujących wszystkie obszary działalności firmy. Digitalizacja objęła takie obszary jak, cyfrowy obieg faktur, zarządzanie finansami, integracja z HR, obsługa magazynu i logistyki, kontrola jakości i zarządzanie produkcją, integracja z cyfrowymi zakupami i rozliczaniami podróży służbowych i delegacji.
– Dzięki wdrożeniu SAP S/4 HANA zapewniamy spółce cyfrowy fundament pod dalszy rozwój leków, dostęp do danych oraz możliwość sprawnego zarządzania kluczowymi procesami. W biotechnologii rzeczy dzieją się szybko, dlatego optymalizacja naszych operacji jest fundamentalna. Dzięki cyfryzacji, pacjenci na całym świecie zyskają szansę na wcześniejszy dostęp do leków biologicznych– wyjaśnia Bartek Piernicki, Director Business Technology w Polpharma Biologics.
Centralnym punktem spajającym wszystkie cyfrowe procesy w firmie jest SAP S/4 HANA hostowane w chmurze Microsoft Azure. To cyfrowe centrum zarządzania innowacyjną działalnością Polpharma Biologics, a chmurowe rozwiązanie SAP Analytics Cloud będzie służyło organizacji do raportowania i analizowania kluczowych danych. Integracja wszystkich aplikacji wykorzystywanych w organizacji jest możliwa dzięki SAP Business Technology Platform.
Ambitny projekt zrealizowany w ekspresowym tempie
– Nadrzędnym aspektem całego wdrożenia była specyfika działalności Polpharma Biologics. Implementacja nowych systemów nie mogła mieć negatywnego wpływu na tak wrażliwy proces jak produkcja leków biologicznych. Dzięki współpracy z około 80 kluczowymi użytkownikami systemów oraz odpowiednio skonstruowanym testom zdołaliśmy zrealizować projekt w tak relatywnie krótkim czasie. Ważnym czynnikiem było także skorzystanie z doświadczenia Capgemini w realizacji wdrożeń systemów ERP w sektorze biotechnologicznym – wyjaśnia Marek Rafalski, Dyrektor Operacyjny Wdrożeń Systemów Informatycznych klasy ERP w Capgemini Polska.
Implementacja SAP S/4 HANA na taką skalę i w tym konkretnym sektorze gospodarki to unikalny projekt na polskim rynku IT. Dodatkowo, wdrożenie zostało zrealizowane w relatywnie krótkim czasie, biorąc pod uwagę skalę projektu. Dzięki wykorzystaniu zestawu dobrych praktyk SAP Best Practices oraz branżowych benchmarków procesowych Capgemini LifeSciencesPath, implementacja rozwiązań SAP w Polpharma Biologics zajęła około 20 miesięcy od zaangażowania firmy Capgemini.
Jak wynika z raportu pokazującego wpływ pandemii na innowacje biofarmaceutyczne, dzięki uproszczeniu procedur i cyfryzacji operacji wprowadzonych w firmach biotechnologicznych w czasie walki z COVID-19, w 2021 roku po raz pierwszy od 7 lat skróceniu uległ proces rozwoju nowych terapii.
– Cyfryzacja sektora biotechnologicznego przekłada się wprost na przyspieszenie wejścia na rynek przełomowych terapii ratujących ludzkie życie. Przykłady takich firm, jak Polpharma Biologics pokazują ogromny potencjał dla innowacyjnych przedsiębiorstw, jaki niesie ze sobą optymalizacja, automatyzacja i uchmurowienie wszystkich obszarów działalności biofarmaceutycznej. Każda godzina zaoszczędzona dzięki digitalizacji produkcji czy robotyzacji powtarzalnych procesów back offiice to zyskane minuty poświęcone na ratowanie zdrowia pacjentów – komentuje Dorota Zaremba, wiceprezeska SAP Polska.
Komentarze