Partner serwisu
31 maja 2023

Koenzym Q10 – w jakiej postaci wchłania się najlepiej? Dlaczego warto go stosować?

Kategoria: Aktualności

Koenzym Q10 kojarzysz jedynie z kosmetyków? Najwyższa pora zainteresować się jego łatwiej przyswajalnymi formami. Ten przeciwutleniacz wspiera funkcjonowanie wszystkich najważniejszych organów i dostarcza im energię. Niestety z wiekiem jego poziom maleje. Dowiedz się, w jakiej postaci najlepiej stosować koenzym Q10.

Koenzym Q10 – w jakiej postaci wchłania się najlepiej? Dlaczego warto go stosować?

Koenzym Q10 – co to jest i za co odpowiada?

Obniżony poziom koenzymu Q10 mocno daje się we znaki. W skrócie oznacza to, że komórki nie mają siły przeprowadzać procesów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania. Cierpią na tym zwłaszcza najważniejsze organy – serce, mózg, nerki, wątroba i trzustka. Długotrwałe obniżenie poziomu koenzymu Q10 w tkankach prowadzi do poważnych chorób i pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego warto wdrożyć suplementację, zanim pojawią się pierwsze objawy. 

Ludzki organizm ma naturalną umiejętność wytwarzania koenzymu Q10. Powstaje on w mitochondriach i odpowiada za ochronę komórek oraz dostarczanie im energii. Jednak do wytworzenia przeciwutleniacza potrzeba co najmniej kilku witamin i minerałów, w tym fenyloalaniny, tyrozyny oraz metioniny. Jako antyoksydant ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Po 30. roku życia poziom koenzymu Q10 zaczyna spadać, średnio o 1% rocznie. U większości osób nie będzie to zauważalne do co najmniej 50. roku życia. Jednak organy wewnętrzne odczują malejący przypływ energii do działania. Najwięcej koenzymu Q10 potrzebują nerki, serce, wątroba i trzustka. Przyczynia się on do właściwego działania organów z każdego układu w ludzkim ciele.

Jakie objawy świadczą o obniżonym poziomie koenzymu Q10 w organizmie? Pierwszym sygnałem alarmowym powinny być chroniczny brak energii oraz mniejsza wydajność mięśni. Charakterystyczne dla niedoborów tego składnika są także problemy ze snem i koncentracją, rozdrażnienie oraz przyrost masy ciała. Niskie stężenie koenzymu Q10 powoduje też wahania poziomu cukru we krwi. 

W jakiej formie przyjmować koenzym Q10?

Wiele osób kojarzy koenzym Q10 głównie z kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Jako antyoksydant rzeczywiście spowalnia procesy starzenia. Jednak przyjmowany w formie kremu nie będzie aż tak efektywny. W starszym wieku warto rozważyć przyjmowanie przeciwutleniacza z różnych źródeł.

Co ważne, nie wystarczy stosować pierwszego z brzegu preparatu zawierającego koenzym Q10. Występuje on w różnych formach, a najlepiej przyswajalną jest ubichinol (ubiquinol). Dlatego warto szukać suplementów z jego zawartością, których skład i skuteczność została potwierdzona badaniami. Przykładem może być koenzym Q10, który ma w ofercie firma Mito-pharma.

Czy dostarczanie koenzymu Q10 jest konieczne?

Skoro koenzym Q10 naturalnie powstaje w naszym organizmie, jego przyjmowanie może wydawać Ci się niepotrzebne. Jednak stres i szybkie tempo życia powodują dużo większe obciążenie organów wewnętrznych niż kiedyś. Dzisiaj możesz nie odczuwać negatywnych skutków, ale za kilka lub kilkanaście lat niski poziom koenzymu odbije się na Twoim zdrowiu. 

Dlatego po przekroczeniu 30. roku życia warto wprowadzić suplementację lub regularnie sprawdzać poziom koenzymu Q10. Jeśli czujesz spadek wydajności organizmu, uważniej przyjrzyj się swojemu ciału. Wysokiej jakości suplementy diety pomogą utrzymać organizm w dobrej kondycji na dłużej. Ze względu na mnogość prozdrowotnych właściwości koenzym Q10 może stanowić podstawę suplementacji osób po 30. roku życia. Pomoże Ci dłużej cieszyć się młodym wyglądem i dobrą kondycją.

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ