Stanowisko PASMI w odniesieniu do planowanych zmian w zakresie refundacji leków bez recepty
W dniu 6 lipca br. duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przeszła pierwsze czytanie w Sejmie podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia.
Najwięcej wątpliwości i kontrowersji w odniesieniu do całego projektu wzbudzała nieskonsultowana ze środowiskiem propozycja resortu zdrowia w zakresie objęcia refundacją leków bez recepty (tzw. leków OTC).
PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty już od momentu pojawienia się w mediach informacji w zakresie planowanych zmian apelował o wykreślenie z projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej wspomnianego przepisu. Podczas sejmowego posiedzenia Prezes PASMI wnioskowała o przeanalizowanie od strony ekonomicznej i pacjenckiej skutków oceny tej regulacji.
PASMI w swoich wypowiedziach podkreślał, iż: - w pierwszej kolejności należy pochylić się nad aktualną mapą potrzeb zdrowotnych i skupić uwagę refundacyjną na lekach na receptę, które nie posiadają dzisiaj refundacji;
- dostępność do leków bez recepty (tzw. OTC) jest zapewniona dla pacjentów zarówno pod kątem ilościowym, jak i kosztowym, gdzie średni koszt leków nie przekracza kilkunastu złotych;
- aktualny koszt leków OTC nie stanowi bariery zakupowej dla pacjenta, w związku z powyższym nie wymaga dodatkowego finansowania ze strony Państwa, w przeciwieństwie do droższych terapii ordynowanych na receptę;
- wykorzystanie środków budżetowych na refundację kolejnych leków na receptę np. w obszarze kardiologii, czy endokrynologii przyniesie bardziej wymierne korzyści zdrowotne dla pacjenta.
Niestety pomimo wielu sprzeciwów proponowana przez resort zdrowia zmiana w zakresie refundacji leków OTC została utrzymana w projekcie ustawy.
W dniu 12 lipca br. zaplanowane zostało posiedzenie Komisji Zdrowia podczas którego zostaną rozpatrzone poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw wraz z autopoprawką.
PASMI oczekuje, iż resort zdrowia przeanalizuje zgłoszone dotychczas uwagi branży i racjonalnie podejdzie do tematu refundacji i obejmie nią obszar naprawdę wymagający interwencji dla dobra pacjenta.
Komentarze