Partner serwisu
08 kwietnia 2019

Optymalizacja

Kategoria: XI Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna. Optymalizacja i efektywność.

„Pamiętajmy o optymalizacji” – takie hasło przyświecało piątemu blokowi technicznemu, który odbył się w ramach Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej. Poprowadził go Robert Rynkiewicz z Zakładu Farmaceutycznego Polpharma S.A.

Optymalizacja

Marcin Kowalczyk, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., zaprezentował referat pt. „Optymalizacja procesów produkcyjnych przy pomocy nowoczesnych rozwiązań”. Opowiedział o celach optymalizacji, kontroli utylizacji urządzeń produkcyjnych SFR, statystycznej kontroli procesów SPC, raportowania (Power BI). Optymalizować proces produkcyjny należy wówczas, gdy następują obniżenie efektywności procesu produkcyjnego, zbyt wysokie koszty wytwarzania, dochodzi do dłuższych nieplanowanych postojów, reklamacji z rynku oraz brakuje narzędzi analizy danych. Można to zrobić poprzez m.in. automatyzację działań (wykluczenie błędu ludzkiego), kontrolę procesów na każdym etapie oraz szybsze i bardziej efektywne wykorzystanie informacji. Celem tych działań mają być zwiększenie produkcyjności, poprawa jakości wyrobu gotowego oraz uzyskanie większej kontroli nad procesem produkcji. W swojej prezentacji opisał najnowocześniejsze rozwiązania IT, stosowane w przemyśle, nie tylko farmaceutycznym.

Marzio Mercuri, Zakład Farmaceutyczny Polpharma S.A., wygłosił referat pt.: Restructurization of central engeineering and site engineering funcions for capability and effeciency improvement. Opisał proces restrukturyzacji funkcji inżynierii w celu poprawy zdolności i wydajności przedsiębiorstwa na przykładzie działań, realizowanych w ramach Grupy Polpharma. Przedstawił związane z tym wyzwania, cele oraz zamierzone efekty.

Robert Rynkiewicz, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., mówił o optymalizacji kosztu wytwarzania z wykorzystaniem praktycznego i naukowego podejścia na przykładzie jednego z produktów w Zakładzie API Polpharmy.

Przedstawiona przez prelegenta optymalizacja dotyczyła produktu, który już od lat jest na rynku. Producent ma swoje oczekiwania cenowe, marże jednak się kurczą, ze względu na m.in. sporą konkurencję. Firma podjęła szereg optymalizacji, tak by spełnić oczekiwania rynkowe. Połączenie podejścia praktycznego i naukowego jest kluczem do usprawnienia procesu. Prelegent opisał etapy i założenia poszczególnych działań oraz ich efekty. Opowiedział o stosowanych metodach, modelach i narzędziach. Jak zapewnił prelegent, udało się osiągnąć zakładane cele, m.in. obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie rynkowej konkurencyjności oraz wypracowanie lepszej marży na produkcie.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ