Partner serwisu
01 grudnia 2015

Sanofi i BioNTech wspólnie opracują nowe terapie immunonkologiczne

Kategoria: R&D

 Na początku miesiąca firmy Sanofi i BioNTech A.G. podpisały długoterminową umowę badawczą w zakresie wyłącznej współpracy i udzielania licencji. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie specjalistycznej wiedzy naukowej obydwu organizacji na potrzeby odkrywania i opracowywania do pięciu nowych metod terapii immunoonkologicznej, z których każda będzie zawierać mieszaninę syntetycznych przekaźnikowych RNA (mRNA).

Sanofi i BioNTech wspólnie opracują nowe terapie immunonkologiczne

Potencjał firmy BioNTech, oparty na połączeniu autorskiej platformy technologicznej mRNA oraz kompetencji w zakresie opracowywania leków immunostymulujących, stanowi doskonałe dopełnienie specjalistycznej wiedzy naukowej i globalnej pozycji Sanofi w dziedzinie onkologii. W ramach wspólnego przedsięwzięcia, firma BioNTech wykorzysta w pracach nad nowymi lekami immunoonkologicznymi własną technologię wytwarzania mRNA, która umożliwia celowane podawanie mRNA in vivo. Na potrzeby prac badawczo-rozwojowych BioNTech dostarczy również część materiału mRNA pochodzącego z własnych zakładów produkcyjnych, spełniających wymogi GMP.  

– Immunoterapia budzi nadzieję na opracowanie skutecznych terapii dla chorych na nowotwory. Na przestrzeni ostatnich miesięcy spółka Sanofi rozpoczęła szereg strategicznych programów współpracy badawczej właśnie w tym obszarze – powiedział Elias Zerhouni, prezes Globalnego działu badań i rozwoju w Sanofi. – Nasza współpraca z BioNTech może zapoczątkować opracowanie unikalnych immunoonkologicznych metod terapeutycznych. 

„Współpraca z Sanofi ma przełomowe znaczenie. Dzięki wykorzystaniu bogatego spektrum naszych technologii mRNA oraz kompleksowej wiedzy z obszaru immunologii nowotworów zyskamy możliwość rozwijania nowej klasy leków immunoonkologicznych wraz z firmą Sanofi, co do których jesteśmy przekonani, że znacząco wpłyną na sposób leczenia chorób nowotworowych” - powiedział Ugur Sahin, dyrektor generalny BioNTech. „Ten program partnerski jest zgodny z naszą strategią współpracy z przedsiębiorstwami, które podzielają naszą pasję i determinację w zakresie rozwijania i wprowadzania na rynek prawdziwie innowacyjnych i skutecznych metod terapii immunoonkologicznej”.   

W ramach porozumienia, BioNTech otrzyma kwotę 60 mln USD zaliczki na poczet współpracy oraz ponad 300 mln USD z tytułu realizacji poszczególnych etapów projektu w obszarze rozwoju, rejestracji i komercjalizacji, jak również dodatkowe wynagrodzenie za opracowanie poszczególnych produktów. Po wprowadzeniu produktów na rynek, firma BioNTech będzie uprawniona do otrzymywania etapowych opłat licencyjnych z tytułu przychodów ze sprzedaży netto. Ponadto, firma BioNTech będzie mogła współpracować z Sanofi przy opracowaniu i wprowadzaniu na rynek dwóch produktów leczniczych mRNA na terenie Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Informacje o firmie Sanofi

Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które zaspokajają potrzeby pacjentów. Sanofi rozwija pozycję lidera w obszarach takich jak rozwiązania dla cukrzyków, szczepionki dla ludzi, innowacyjne leki, środki ochrony zdrowia, rynki wschodzące, zdrowie zwierząt oraz Genzyme. Spółka Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY). 

Informacje o firmie BioNTech AG

Spółka BioNTech AG, lider w obszarze immunoterapii, specjalizuje się w rozwijaniu i wprowadzaniu na rynek nowych leków. BioNTech AG opracowuje w pełni spersonalizowane, dobrze tolerowane i skuteczne metody leczenia chorób nowotworowych i innych schorzeń. Grupa utworzona z inicjatywy naukowców i lekarzy klinicystów jest pionierem w dziedzinie przełomowych technologii, takich jak zindywidualizowane leki oparte na mRNA, innowacyjne produkty oparte na chimerycznych receptorach antygenowych / receptorach komórek T oraz nowoczesne preparaty immunomodulujące w postaci przeciwciał działających na punkty kontrolne układu immunologicznego. Programy kliniczne BioNTech wspiera należąca do spółki jednostka diagnostyki molekularnej, która oferuje między innymi produkty takie jak MammaTyper®, tj. zestaw do diagnostyki molekularnej in-vitro posiadający oznakowanie CE i IVD, sprzedawany w Europie i na wybranych rynkach pozaeuropejskich. Założona w 2008 r. spółka BioNTech jest własnością prywatną, zaś wśród udziałowców znajdują się podmioty takie jak MIG Fonds, Salvia, a także firma Strüngmann Family Office, która jest udziałowcem większościowym. Informacje na temat firmy BioNTech są dostępne na stronie www.biontech.de.

Źródło: informacja prasowa

Fot. www.photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ