Kosmiczne technologie dla producentów leków
Izolatory przypominające folię, roboty, serwomotory i cyfrowe śruby regulacyjne zastępujące cały warsztat kluczy, multimedialnie instrukcje i opaski na głowę – to nie technologie stworzone przez NASA, a coraz częściej pojawiające się u nowoczesnego producenta leków.
Proces wytwarzania produktów farmaceutycznych od lat wygląda tak samo – naważanie, przygotowanie surowców, mieszanie, formowanie, blistrowanie, rozlew, kartonikowanie itd. Na tej podstawie można byłoby stwierdzić, że nie zmieniły się również maszyny potrzebne do wytworzenia form płynnych czy stałych. Jeśli ktoś zgadza się z tym stwierdzeniem, to jest w błędzie. Wprawdzie proces zawsze składa się z niezmiennych głównych etapów, ale każdy z nich poddawany jest ciągłym optymalizacjom, mającym na celu skrócenie czasu i uzyskanie bardziej wartościowego, a zarazem konkurencyjnego pod względem ekonomicznym produktu. Chęć ciągłego doskonalenia procesu produkcyjnego powoduje coraz większe wymagania wobec urządzeń i technologii, które są używane w przemyśle farmaceutycznym. Ponadto kluczowy wpływ na zmiany w urządzeniach mają:
- wymagania klientów (szczególnie dla leków OTC),
- nowe formy dozowania produktów,
- przepisy i wymagania prawne,
- bezpieczeństwo pacjenta,
- optymalizacja procesu,
- dostępność produktu,
- minimalizacja wielkości serii produkcyjnej,
- produkcja leków dedykowanych,
- nowe formy leków,
- leki hormonalne (high potent),
- monitoring procesu.
Izolatory przypominające folię
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wymagania, liczba nowinek technicznych, jakie możemy obserwować w przemyśle farmaceutycznym w zakresie urządzeń produkcyjnych, jest imponująca. Najlepszym przykładem są izolatory wykonane ze specjalnego rodzaju tworzywa, które wyglądem przypomina folię. Technologia rodem ze statków kosmicznych weszła do farmacji w bardzo szerokim zakresie – począwszy od izolacji procesów naważania, zarówno ze względu na surowiec, jak i ochronę operatora, poprzez izolowanie procesów: mielenia, granulacji, tabletkowania, a kończąc na pakowaniu tabletek w blistry (fot. 1 i 2).
FOT. 1
Izolator nad linią blistrującą firmy SoloContainment
FOT. 2
Izolator miękki tabletkarki firmy SoloContainment
Izolator „miękki”, bo taka potoczna nazwa przyjęła się w Polsce, może być wykorzystywany wielokrotnie lub jednorazowo, w zależności od procesu, który jest w nim prowadzony. Do izolatora mogą być dołączone: specjalne rękawy do obsługi przez operatora, śluzy do podawania surowców do naważenia, konektory do podłączenia nawiewu i wyciągu powietrza.
Izolatory miękkie umożliwiają także ochronę operatora podczas procesu naważania. W przypadku gdy potrzebna jest ochrona operatora przed chwilowym rozpyleniem proszku, podczas przesypywania surowca do zbiornika stosuje się specjalne bariery izolacyjne, wykonane w technologii izolatora miękkiego z rękawicami, które umożliwiają swobodę ruchu operatora (fot. 3).
FOT. 3
Bariera izolacyjna firmy SoloContainment
Cały artykuł pt. "Kosmiczne technologie" został opublikowany w numerze 6/2015 magazynu "Przemysł Farmaceutyczny"
Fot. SoloContainment
Fot. otwierające: www.photogenica.pl